Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 04 Kasım 2015
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. [email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Şehirlerin Hafızası
Şehirler; yapılarıyla, mimari görüntüleriyle, yeşil alanlarıyla, park ve bahçeleriyle, cami, kilise, havra ve tarihi eserleriyle şehir olma vasfını yerine getirmiş olmaz. Şehirler; cansız, ruhsuz mekanlardır. Onlara ruh veren; ilim ve fikir adamları, mütefekkirler, mutasavvıflar, kanaat önderleri, yazarlar, edebiyatçılar, şairler ve kültür insanlarıdır.

Kültür adamlarını, ilim erbabını çekip aldığınız zaman ortada; ruhsuz, cansız, anlamsız, kör ve sağır bir görüntü çıkar karşımıza! Tarihe baktığınızda, bütün devlet ricalinin yanında mutlaka; ilim erbabının bulunduğunu görürsünüz. Selçuklular döneminde; Mevlana'lar, Şems-i Tebrizi'ler, Sadreddin Konevi'ler... ve daha sayamadığımız birçok ilim, din ve tefekkür adamları, devletin her işinde söz sahibi olmuş, 'devlet ebed müddet' anlayışı içinde bir yol izlemişlerdir. Şehirlerin fethinde; dervişler, mütefekkirler ve ilim erbabının payı inkâr edilmez! Anadolu'nun, Türk yurdu olmasından önce; 'Abdalan-ı Rum, Bacıyan-ı Rum, Gaziyan-ı Rum' unvanlı 'ilim, kültür, sanat ve tefekkür erbabıbın büyük rolü olmuştur! Bunlar öncelikle, kalelerin fethinden evvel, gönülleri fethetmişler ve kalelerin fethi kolay olmuştur!

 Osmanlı'nın kurucusu Osman Gazi, Şeyh Edebali'den; Fatih Sultan Mehmet, Molla Gürani'den...feyiz almış, hocaları, ilim, fikir ve düşünce adamları, devletin bekası için çalışmış, devlet yöneticileri, bu insanlarla yanyana, kol kola hareket etmişlerdir.

Bir başkent her zaman başkenttir anlayışı, Konya'da her zaman kendini gösteriyor. Bu şehir, canlılığını, hayat veren özelliğini koruyor! Belediyeler, maddi alanlara önem verdiği gibi, Kültür, sanat, edebiyat, şiir ve tefekkür alanlarında da büyük gayret içindeler! Konya ve Türkiye adına çok önemli eserlere imza atıyorlar! Mesela Mevlana'nın dünyaca meşhur eseri; Mesnevi'nin, 24 yabancı dile çevirisi yapılmış, bütün dünyanın, hem Mevlana'yı, hem de en önemli eseri olan Mesnevi'yi tanıma, okuma, anlama ve hayatına uygulama şansını yakalayacaktır! Mesnevi'de hedef 50 dile çevirisinin yapılması. 

Çok çok önemli olan ve büyük bir eksikliği dolduran, Konya Ansiklopedisi, hamdolsun tamamlandı. Tamamı 9 cilt oldu! Gerçekten; 'şehrin hafızası' niteliğinde bir eser. Aynı zamanda başvuru kitabı, kaynak kitap, araştırmacılara, yazarlara, ilim adamlarına ışık tutacak ve yol gösterecek bir değerle manzumesi! Sebep olan, bu konuda elini değil vücudunu taşın altına koyan bütün ilim, edebiyat, yazar ve araştırmacılara şükranlarımı sunarım.

Büyükşehir Belediyesi'nin; yayın sayısı 400'e yaklaştı. Yani; 'Konya Kitaplığı' oluşturuldu. Artık Konya hakkında bilgi almak isteyen, Mevlana ile ilgili araştırmada bulunacakların tek ve net bir adresi var; 'Konya Kitaplığı!'

Bu örnek tutum, bütün şehirlere, insanlara örnek oluşturmaktadır. Daha doğrusu örnek olmalıdır. El ele verince başarılamayacak, üstesinden gelinemeyecek hiçbir iş yoktur.

Sadece; Mimarları, yalnızca Mühendisleri, doktorları, avukatları, esnafı, ticaret erbabı... yetmiyor. Devreye; yazar, ilim adamı, edebiyat insanı, mütefekkirler, felsefeciler, fikir üretenler... girmedikçe, hep birlikte hareket etmedikçe eksik oluyor. 

Şehirler; kültürleriyle, kültüre hizmet eden değerleriyle ülkelerin hafızasıdır. Bugün, Büyükşehirlerin uğraş alanları daha da genişlemiş, bütün il sınırları, belediyelerin hizmet alanı olmuştur. Bu demektir ki; her ilçe'ye, her beldeye, her köy ve mahalleye ilim, kültür, edebiyat erbabı ile birlikte ruh götürülecek, bilgi aktarılacak, gençlerimize, kadın ve erkeğimize... manevi eğitim sunulacaktır!   
2015-10-22
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Yabancı Basından Türkiye Seçim Analizi