Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 16 Şubat 2016
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Tarih-Kültür Şehri Konya ve 10 Muharrem
'İslam Medeniyetini Kuran Düşünürler' sempozyumu yapıldı. Alaaddin Tepesi'nin hazineleri gün yüzüne çıkarılıyor.

Medeniyet Okulu kapsamında  Bilgehanelerin açılışı gerçekleşti.

Konya Ansiklopedisi kültür hayatına kazandırıldı.

Yukarıda başlıklar halinde yazdığım konular, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin sadece son 1 hafta içerisinde duyurusunu yaptığı tarih ve kültür faaliyetleridir.

Büyükşehir Belediyesi, buram buram tarih kokan güzel Konya'mızda; Selçuklu ve Osmanlı medeniyetimizi yeniden inşa etmek, geçmişle gelecek arasında köprü kurmak, dünle yarını buluşturmak ve Konya'yı tam anlamıyla tarih ve kültür şehri yapmak için gayret ediyor.

Konya'da tarihi canlandırmak ve tarih hazinelerini ortaya çıkarmak için önemli adımlar atılıyor. Bu kapsamda camiler, mescitler, türbeler, müzeler, hanlar, kütüphaneler, okullar restore ediliyor, yeni müzeler yapılıyor. Toplamda restore edilen yapılar, sayı itibari ile 3 bini buluyor.

Selçuklu Sultanı 2. Kılıçarslan'ın köşkü, Alaeddin Tepesi'nde yeniden canlandırılıyor ve 2. Kılıçarslan Köşkü'nün etrafını çevreleyen Selçuklu dönemi iç surlarının açığa çıkarılması için adeta iğneyle kuyu kazılıyor.

Bu çalışmalar tamamlandığında, Alaeddin Tepesi'nde 2 bin yıl öncesinin tarihi görünümüne ve oranın ruhuna uygun bir hale dönülmüş olacak.

Yine bu kapsamda gün geçmiyor ki, bir kültürel faaliyete imza atılmasın.

Amaç ne? Tarihi gün yüzüne çıkarmak, Başkent olduğu Selçuklu dönemindeki ilim ve kültür merkezi Konya'yı yeniden inşa etmek ve gelecek nesillerimize tarih ve kültür yoğunluklu bir şehir bırakmak...

Bu çalışmalarda, başta İl Müdürü Mustafa Çıpan ve Müzeler Müdürü Yusuf Benli olmak üzere Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün de büyük katkısı var. Belediye ile birlikte bu kurumun da, Konya'nın tarih ve kültürüne olan hizmetleri gerçekten çok büyük...

Yukarıdaki faaliyetlerin yanı sıra Mevlâna Türbesi yanında, Mevlâna Müzesi yapma girişimleri de son safhaya gelmiş bulunmakta... Her şey Konya'nın Selçuklu tarihini, Alaeddin Keykubat'ın dönemindeki dünyanın sayılı ilim adamlarını Konya'ya toplayan o kültür ve medeniyet ruhunu canlandırmak için...

Bu amaç uğruna faaliyet yapan başta Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Müzeler Müdürü Yusuf Benli olmak üzere iki kurumun tüm personelini ve emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.

Tarih ve Kültür şehri Konya oluşması yolunda gayret eden kim varsa hepsine binlerce tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.

***  ***  ***

Muharrem Ay'ının 10. günü Aşure günüdür. Muharrem Ay'ı kutsal sayılan aylar arasında, Aşure günü de kutsal sayılan günler arasındadır. İnsanlık tarihi 10 Muharrem'de meydana gelen çok önemli olaylara şahit olmuştur.

10 Muharrem günü yapılan Aşure dağıtımı, halkımız arasında gelenek olarak yıllardır uygulanmakta ve yardımlaşmanın güzel bir örneği ortaya konmaktadır. Muharrem'in 9-10 veya 10-11 veya 9-10-11 günlerinde oruç tutmak sünnettir, faziletlidir. Ayrıca, Aşure gününde çok selam vermek ve aile efradının nafakasını geniş tutmak gerektiği Hadis-i Şeriflerde belirtilmiştir. Onun için o gün evimize her çeşit gıdadan alınması eve bereket getirir.  

Ayrıca, 10 Muharrem'de Kerbelâ'da, Efendimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin ve yanında bulunanlar bir katliama maruz kalmışlardı. Kerbelâ olayı, İslâm tarihinin çok acı, yüreğimizi dağlayan ve asırlardır kanayan bir yarası olarak tarihe geçmiştir.

Hicretin 61. yılı 10 Muharrem günü, İmam Hüseyin'e yapılan acımasız saldırının tek nedeni zulmün ve kötülüğün sembolü Yezid'e biat etmemesidir. O gün, Hz. Hüseyin ile birlikte çocuklara hatta bebeklere varıncaya kadar 72 kişi şehit edilmişti. Ehli beyt, adeta tümden imha edilmek istenmişti. Kerbelâ hadisesi; vefasızlığın, verilen sözün yerine getirilmemesinin ve samimiyetsizliğin acı bir sonucu olarak tarihe geçmiştir. Allah gerçek mü'minleri tüm Yezid'lerin şerrinden ve zulmünden korusun. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

NOT: HASBİHAL programım, Cumartesi günü tekrar, Pazar günü canlı yayın olarak devam etmektedir. Bu iki günde saat 12.00 de Kanal 42 ekranlarına davetlisiniz.   
2015-10-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları