Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 16 Şubat 2016
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İslam Ticaret Hukuku Kongresi
Konya Ansiklopedisi ve İslam Ticaret Hukuku Kongresi

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya'yı Selçuklu Başkenti olduğu dönemde olduğu gibi ilim, kültür ve İslam Medeniyeti merkezi haline getirmek için yaptığı gayretini yayınladığı eserlerle de perçinlemektedir.

Şu ana kadar 400 civarında eser yayınlayan Büyükşehir, ayrıca Hazreti Mevlana'nın Mesnevi'sini de 24 yabancı dile çevirip basımını yaparak dünya insanlarının büyük kısmının istifadesine sunmuştur.

Bunların dışında şehrin hafızası olan Konya Ansiklopedisi de tamamlanmıştır. Konya Ansiklopedisi başlı başına mükemmel, üstün, kalıcı nitelikte bir başeser, bir şaheserdir.

Bendenizin Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptığım dönemde, Konya Ansiklopedisi için ilk adım atılmıştı.

Başta Prof. Dr. Saim Sakaoğlu hocam ve değerli kültür adamı Mehmet Ali Uz ağabeyim olmak üzere 10'un üzerinde bir ilim heyeti ile benim odamda bir toplantı yapmış ve Konya Ansiklopedisi için çalışmalara başlamak istediğimizi beyanla nasıl bir yol izleyeceğimiz hususunu istişare etmiştik. 

Ancak daha sonraki gelişmeler olumlu olmamış, çok arzu etmemize rağmen çeşitli nedenlerle Konya Ansiklopedisi o dönemde gerçekleştirilememişti.

Daha sonra 2010 yılında konu tekrar Büyükşehir Belediyesi'nin gündemine gelmiş ve Mehmet Ali Uz başkanlığında, Haşim Karpuz, Ali Işık, Hasan Yaşar, Bekir Şahin, Mehmet Birekul ve Muhammet Ali Orak'tan oluşan yayın kurulu çalışmalara başlamıştır. Ayrıca içinde Saim Sakaoğlu hocamızın da bulunduğu danışma kurulu oluşturulmuştur.

Yayın kurulu, Konya'nın hafızasını oluşturmak ve Konya tarihini, Konya kültürünü gelecek nesillere aktarmak amacıyla 5 yıllık yoğun bir çalışma sonunda Konya Ansiklopedisi'ni tamamlamayı başarmıştır.

Toplam 9 ciltten oluşan Konya Ansiklopedisi şehrimiz, gençlerimiz ve gelecek nesillerimiz için çok büyük öneme haizdir ve Konya ile ilgili bütün bilgilerin, Konya'ya ve Konya kültürüne hizmet eden kişilerin yer aldığı derli toplu bir külliyattır.

Konya Ansiklopedisi gibi değerli ve önemli bir eserin meydana gelmesine vesile olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve ekibine, yayın ve danışma kurulu üyelerine, ansiklopedi maddelerini yazan değerli zevata ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

***  ***  ***

Geçtiğimiz günlerde Konya'da yapılan 2. İslam Ticaret Hukuku Kongresi tamamlandı.

Kongreye katılan 60 bilim adamı, 3 gün boyunca İslam Ticaret Hukuku ile ilgili konuları konuştular, tartıştılar ve önemli kararlar aldılar.

Kongrenin son gününde de, İslam dünyasının içinde bulunduğu durum ve yaşanan gelişmelere ilişkin 'DİRİLİŞ' deklarasyonu yayımlandı.

Deklarasyonda, Müslümanların etnik ve mezhebi kimliklerini değil, Müslümanlık kimliğini önemsemeleri gerektiği vurgulanarak, kardeşlik ahlakı ve hukukunun esas alınması gerektiği belirtildi.

Etnik ve mezhebi çatışmaların İslam dünyasını zayıflatan ve düşmanlarını sevindiren bir husus olduğuna dikkat çekilen deklarasyonda, insanlığa yönelen her tür terör eylemleri şiddetle kınandı.

Deklarasyonda şu görüşlere yer verildi:

'İslam coğrafyasında yaşayan Müslümanların dini, siyasi, iktisadi ve sosyal tercihlerini bastırmaya ve seçilmişlere yönelik her türlü darbe girişimini reddediyoruz.

Müslümanları, bu süreçte kardeş kavgasına sevk eden her türlü algı yönetimine karşı duyarlı ve dirençli olmaya çağırıyoruz.

İslam dünyasının, kendi öz kaynaklarını, yeraltı ve yer üstü zenginliklerini İslam mesajının duyurulması ve bütün Müslümanların refahı için değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

İslam dünyasının çok yönlü ve hain saldırılara maruz kaldığı, iç savaşların yaşandığı, Mescid-i Aksa'ya yönelik tecavüzlerin arttığı, Müslüman azınlıkların inançları dolayısı ile katliam ve sürgünlere maruz bırakıldığı, Cihad gibi temiz ve derinlikli kavramların terör örgütlerince istismar edildiği bir dönemde İslam coğrafyası yeni paylaşım planlarına konu edilmektedir. Böyle bir dönemde İslam dünyasını, zihinsel ve ruhsal diriliş için gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz.'

Bu deklarasyonun gerçeğe dönüşmesi en büyük arzumuzdur. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

NOT: HASBİHAL Programım Cumartesi tekrar, Pazar canlı yayın olarak devam ediyor. Her iki günde saat 12.00 de Kanal 42 ekranlarına davetlisiniz.   
2015-10-26
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları