Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 04 Kasım 2015
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Camiler asli görevine dönüyor
Bu yazı başlığını okuyan kardeşlerim; 'kazım hocam, camiler asli görevinde değil mi? baksana namaz kılıyoruz, cemaat oluyoruz, mevlitlere, hatimlere geliyoruz. Cuma ve bayram namazlarında camileri tıklım tıklım dolduruyoruz....' diyeceklerdir.

Doğru; camilerde; namaz kılıyoruz, Cuma ve bayram namazlarına geliyoruz... pekiyi sonra? Sonra ne oluyor? Şu unutulmasın ki; namaz, camiden çıktıktan, hac, Kâbe'den döndükten sonra başlar. Camide cemaat mı oluyoruz? Yoksa kuru kalabalık mı? Aynı safta, yan yana namaz kılan Müslümanlar, camiden çıktıktan sonra, el ele gönül gönüle, kafa kafaya vererek, olayları, meseleleri, konuları, ülke, islam ve insanlık hususlarını masaya yatırıyorlar mı? Camileri sadece Cuma ve bayramlarda mı dolduracağız? Elbette bunlar da güzel, fakat beşvakit camileri doldurmamız; mahallemizin, sokağımızın, şehrimizin insanlarıyla ilgilenmek, düşünce geliştirmek, hatta tartışmak... en asil ve en doğru bir meseledir. Yalnız tartışma konusunu iyi ayarlamak, kırıcı ve düşman saflara ayırıcı tutum sergilememek gerekli.

Resulullah döneminde camiler. Hem ibadethane, hem okul, hem ülke ile ilgili meselelerin tartışılıp görüşüldüğü karar makamı, hem fikir alışverişinin yapıldığı dayanışma mekanlarıydı. 

Aynen o kutlu dönem gibi; Türkiye'nin çeşitli illerinde camiler asli fonksiyonlarını yerine getirmeye başladı! Hamdolsun. Bu duruma getirenlere müteşekkiriz!

Konya'da, Sahip Ata Camiinde; Büyükşehir Belediyesi'nin, Medeniyet Okulu projesi kapsamında her hafta Perşembe günleri 'Tefsir Sohbetleri' yapılıyor. Katılım epey çok! Millet, buna susamış! Halkımız, dinini, Kur'anını, doğru kaynaktan ve doğru kişilerden öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor! Aliya Ali İzzet Begoviç Camiinde de, alışılmışın ötesinde programlar icra ediliyor! 

Basından aldığımız bilgilere göre Tokat Müftülüğünce başlatılan 'Cami Öğrenci Evi' projesi kapsamında, kent merkezindeki 25 cami yakınında kiralanan öğrenci evlerinde 20'si kız 120 üniversite öğrencisine sıcak yuva imkânı sunuldu. Tokat Müftüsü Ahmet Erdem, proje fikrinin 2014 yılındaki 'Cami ve Gençlik' konusunun işlendiği Cami ve Din Görevlileri Haftası'nda çıktığını söyledi. Erdem, projenin adını 'Cami Öğrenci Evi' koyduklarını vurgulayarak 'Burada asıl olan cami ile öğrenciyi bütünleştirmek. Hiç kopmayacak bir gönül bağı oluşturmak ki bu oluştu' diye konuştu. 2014 yılından, 2015 Cami ve Din Görevlileri Haftası'na kadar 25 Cami Öğrenci Evi'ne ulaştıklarına dikkati çeken Erdem, şöyle devam etti: 'Her biri bir caminin adını taşıyor. 25 öğrenci evimizden 21 tanesi erkek öğrencilerin kaldığı evler ve burada 100 öğrenci kalıyor. 4 tanesi kız öğrencilerin kaldığı evler ve burada da 20 tane kız öğrencimiz kalıyor. Erkek evlerinden sorumlu olan imam veya müezzin o evle ilgileniyorlar. Sadece kira ödemek değil. Özel sıkıntıları oluyor, dertleri oluyor kısaca onlarla hemhal oluyorlar' dedi

Daha bilmediğimiz ve duymadığımız camilerimizde, bu tür güzel faaliyetlere imza atıldığını tahmin ediyorum. Böylesine güzellikleri başlatan, devam ettiren, ilgilenen, katılan herkese teşekkür ediyorum. Evet, Cami; toplayan, bir araya getiren... anlamındaki görevine şimdi kavuşuyor!    
2015-10-28
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Yabancı Basından Türkiye Seçim Analizi