Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Mart 2016
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Tek başına iktidar çıkmazsa ne olur?
Türkiye, Pazar günü yeniden genel seçimlere gidiyor. 7 Haziran seçimleri sonucunda, ülkeyi yönetecek bir hükümet çıkmayınca seçimlerin yenilenmesi gerekli oldu. 

1 Kasım Pazar günü bu gereklilik yerine getirilecek ve milletimiz tekrar sandığa giderek ülkenin yönetimini belirleyecek. 

Pazar akşamı sandıktan tek başına bir iktidar çıkarsa ne âlâ...

Tek başına iktidar çıkmazsa o zaman ne olacak?

Ya koalisyon hükümeti kurulacak veya 45 gün içinde bir hükümet kurulamaz ise yeniden seçime gidilecek. 

Tekrar tekrar seçim mi olur diyerek hemen itiraz ettiğinizi hissediyorum ama Anayasa'nın hükmü böyle...

Anayasa, Cumhurbaşkanı en fazla oy alan Parti Genel Başkanına hükümeti kurma görevini verdiği tarihten itibaren 45 gün içinde bir hükümet kurulamaz ise, kurulacak seçim hükümeti ile yeniden seçimlere gidileceğini emrediyor. Şu anda olduğu gibi...

***  ***  ***

Peki siyasi partilerimiz koalisyona hazır mı?

CHP her parti ile koalisyon yapabileceğini açıklarken, her şeye hayır diyerek seçimlerin yenilenmesinin baş müsebbibi olan Devlet Bahçeli, 'HDP haricinde her parti ile koalisyona varız' diyor.

Be mübarek Bahçeli, madem koalisyona girecektin 'hayır, hayır, hayır' diyeceğine bir tane de evet deseydin de, bu kadar zaman kaybı, bu kadar emek, bu kadar masraf yapılmasaydı olmaz mıydı? 

Ne değişecekte, o zaman 'hayırda hayır vardır' diyerek sürekli 'hayır' dediklerine,  şimdi evet diyeceksin?

Başbakan'ın terör konusundaki davetine bile 'hayır demeye alıştığımız için ona da hayır' diyen Bahçeli, şimdi hakkındaki olumsuz etkiyi silebilmek için 'koalisyona varız' diyor.

Peki Bahçeli'nin o zaman da, 'hayır demeye alıştığımız için yine hayır' demeyeceğinin garantisi var mı? Elbette yok.

Ya CHP... 

7 Haziran'dan sonra muhalefet bloğu oluşturmak için canla başla gayret eden ve bu uğurda Başbakanlığı bile Bahçeli'ye hediye etmekten çekinmeyen Kılıçdaroğlu'nun yine 'blok, blok' diye tutturmayacağının garantisi var mı? Elbette yok.

Bu şartlarda ne olur? Yeniden seçim. 

45 gün içinde hükümet kurulamaz ise mecburen bir daha seçim.

***  ***  ***

O zaman çare ne?

Tek çare, tek başına iktidar.

Ülkenin biriken problemlerinin çözümünün tek çaresi güçlü ve tek başına bir iktidar.

Türkiye'yi içeride ve dışarıda lâyıkı veçhile temsil edecek etkili ve sözü geçer bir hükümet için tek başına iktidar.

Seçimlerin ülkemiz için, milletimiz için hayırlara vesile olmasını ve Türkiye'yi selamete çıkaracak, yeniden büyük Türkiye yapacak güçlü bir hükümete kavuşmasının yolunu açmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. 

Seçim sonuçları tahminimi bekleyen okuyucularım için şu kadar yazıyorum.

Ak Parti'nin oyu en az 2 puan, CHP'nin oyu 1 puan yükselir, MHP ve HDP oylarında 2 şer puana varan düşüş olur. 

Peki tek başına iktidar görülüyor mu? Bıçak sırtı bir durum var. Milletvekili sayısı itibari ile ya 3-5 eksik, ya 3-5 fazla gibi... Hayırlı olur İnşallah...

Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

NOT: HASBİHAL Programım Cumartesi tekrar, Pazar canlı yayın olarak devam ediyor. Bu haftaki konuğum şair, yazar İsmail Detseli'den güzel ve güldürürken düşündüren fıkralar dinleyeceğiz İnşaallah... Saat 12.00 de Kanal 42 ekranlarına davetlisiniz.   
2015-10-31
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları