Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 04 Kasım 2015
Celal ÇELİK
Celal ÇELİK kimdir?
1973 Konya Ereğli doğumluyum. Selçuk üniv. MYO Elektronik bölümü mezunuyum. 1993'te Friedreich Ataksisi (FA) teşhisi kondu. Hastalık sürekli ilerliyor. 1998'ten beri tekerlekli sandalyedeyim. Özel bir şirketten engelli kadrosundan 2010'da emekli oldum. Yazları Konya Ereğli'de kışları ise Ankara'da oturmaktayız. ENGELLİ OLMAK BANA ALLAH'ın HEDİYESİDİR. [email protected]
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İyi ki trafik Var
Birkaç hafta önce kıymeti bilinmeyen iki şey diye bir hadisi şerifin ışığında bir yazı yazmıştık. Hatırladınız sanırım. Bunlar sağlık ve boş vakitti.

Bu yazıda trafikte geçen zamanların doğru değerlendirilmesi hakkında yazacağız. 

Youtube'da bir televizyon programından minik bir bölüm paylaşmışlardı. Programda konuşulan mevzu tasavvuftu. Sunucu trafikten şöyle bahsetti ki, işte bu yazıya konu oldu.

İyi ki trafik var, dedi. Yoğun stresli bir iş gününün ardından araba kullanarak dinleniyorum. Kendimle başbaşa kalıp bol bol düşünüyorum...

Hem de dinlemeye fırsat bulamadığım sizin tasavvuf sohbetlerinizi flaştan dinliyorum. Bazen de radyodaki güzel bir müzikle duygulanıp ağlıyorum. Stresim anında sıfırlanıyor, dedi.

Evet, büyükşehirlerde trafik büyük problemdir. Ama bakış açımızı değiştirirsek biz de iyi ki trafik var diyebiliriz.

Acizane emekli olmadan önce işyerimiz taşındı ve son altı sene Sincan'dan Bilkent'e gittik geldik. Babam arabaya yaptırdığı asansörle beni tekerlekli sandalyemle götürdü getirdi.

Otuz kilometre mesafeyi yoğun trafikten 45-50 dk da alırdık. Ben trafikteki bu süreyi en iyi şekilde değerlendirirdim. Onbeş dakika zikir ve duam olurdu.

Sonra babamdan bir radyodan dini bir sohbet açmasını isterdim. Sohbeti dinlerken gözümü kapar, başımı eğerdim. Bu hastalığım sebebiyle 42 yıldır yorgunluğum geçmedi.

Evet her şeyde olduğu gibi trafiğe de bakışımızı değiştirirsek problem olarak görmeyi bırakın, iyi ki trafik var, deriz. Şu ayetin pekçok hikmetinden birisi de budur bence...

"Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz." (Bakara Suresi, 216. ayet)

Mesela bir öğrenci o gün derste öğrendiği bir konuyu serviste tekrar edebilir. Namaza başlayan bir kimse, namazda okuyacağı dua ve sureleri işe gidip gelirken serviste ezberleyebilir. 

Sanırım yazının anafikri anlaşıldı.

Efkan Vural hocamın hep dediği gibi kısa tutmak için burada bitiriyorum.

Allah hepimize trafikte kazasız belasız yolculuk etmeyi ve trafikteki boş zamanı en güzel şekilde değerlendirmemizi nasip etsin.Celalin Penceresinden   
2015-11-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Ey Yarı Vücudunun Sıhhatini Kaybeden Hasta!
- İman edenler için ölüm nedir?
- Kıymeti Bilinmeyen İki Şey
- Yeni Yayın Dönemi
- Seçime Kalp Kırmadan Girelim
- Baba ve On Evladı
- Aklımızı kullanıyor muyuz?
- Kavanoz Hikayesine Yorum
- İyi ki Engelliyim!
- Hakkını Helal Et Anne!
- Dostluk Mesafe Tanımaz
- Hikaye: Habib Baba
- 'Keşke' Dediğime Utandım
- Madem Dünya Fanidir...
- Allah Ağzınızın Tadını Bozmasın!
- Bir Kutlu Doğum Yazısı
- Ölümsüzlük Mümkün
- Dünyanın Ahirete Nispetle Oranı Sıfırdır
- Nerde O Eski Aşklar
- 1 Nisan Şakası