Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2015
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. [email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yeni Anayasa ve Başkanlık Sitemi
Ülkemiz 1Kasım'da seçime gitti ve resmi olmayan seçim sonuçlar açıklandı. Daha önce gündeme getirilip de, 7 Haziran'da tek başına iktidar çıkmayınca rafa kaldırılan 'Anayasa değişikliği ve Başkanlık Sistemi' tekrar konuşulmaya başlandı. Aslında çok önemli ve ülkeye nefes aldıracak bir husustur; Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi. 

Anayasayı değiştirmek için kaç tane milletvekili gerekiyor?

Hükümeti kuracak olan partinin yeni bir anayasa yapabilmesi için 367 milletvekili gerekiyor. 367 milletvekili sayısına ulaşan bir parti, yeni anayasa için gerekli tüm işlemleri başlatabiliyor. Eğer ki 367 milletvekili sayısına ulaşılamazsa ne olacak?

Eğer ki bir parti 367 milletvekilinin onayını almayı başaramazsa bu sefer referandum yolu ile yeni anayasa için halka gidilebilir. Referandum karanın alınabilmesi adına da 330 milletvekili gerekiyor. Bir parti 330 milletvekili sayısına ulaşabilirse, referandum ile halka anayasa değişikliğini sorabilir ve referandum sonucu "Evet" çıkarsa yeni anayasa için çalışmaları başlatabilir. 330 milletvekili sayısının altında kalınması durumunda ise anayasa değişikliği için diğer partilerin milletvekillerinden destek alınması gerek. Aksi halde anayasa değişikliği referanduma dahi götürülemez.

AK Parti, başkanlık sisteminin uygulanması için neler yapacak? Başkanlık sisteminin kabulu için kaç mileltvekili gerekiyor? 1 Kasım seçimlerinden AK Parti'nin tek başına iktidar çıkmasının ardından, AK PARTİ anayasa değişikliğine gideceğinin sinyalini verdi. Bu durumda çok konuşulan Başkanlık Sistemi de gerçekleşebilir.

317 milletvekili çıkaran AK Parti'nin, dışarıdan 13 milletvekilinin desteğini alarak Anayasa değişikliğini referanduma götürebilecek sayıya ulaşması halinde, başkanlık sistemini referanduma taşıyabilir. Zira Meclis'te 330 oy ile kabul edilen Anayasa değişiklikleri referanduma götürülebiliyor.

367 milletvekili ve fazlasının oyunu alan Anayasa değişiklikleri ise yasalaşıyor.

Bu konuda şu formüller devreye giriyor;

 317 vekili olan AK Parti, 59 vekili olan HDP'nin bazı taleplerini Anayasa değişikliği ile karşılarsa, başkanlık sistemi için destek alabilir.

 AK Parti, diğer partilerden transferlerle, ‘sayı eksiğini' kapatabilir. Ancak bu formülün, bir ‘dayatma' görüntüsü yaratacağı için tercih edilmeyebilir. AK Parti'nin bu nedenle 134 vekili olan CHP'nin, 59 vekili olan HDP ve 40 vekili olan MHP ile uzlaşma arayacağı tahmin ediliyor.

Partiler sınavda. Eğer; hükümetin ortaya attığı; 'yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi' ne, önceleri olduğu gibi topyekun; 'hayır' derlerse, 4 yıl sonra yapılacak seçimde halk tarafından veto yerler!

Zira 1Kasım seçiminde MHP ve HDP'ye halk; 'hayır, sizin politikanızı beğenmiyoruz, sizin bu tavırlarınız ülkeye zarar veriyor! Ülkeyi ilerletecek, kalkındıracak olan hangi reform varsa ona 'evet' demeliydiniz. Ülke için gerektiğinde elinizi ve icabında gövdenizi taşın altına sokmalıydınız...' diyerek, oylarında gözle görülür bir düşüş sağladı!

Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi konusunda, inat etmemeli, 'hayır' dememeliler. Eğer, siyaset yapacak, Türkiye'ye hizmet edeceklerse. Değilse, kendileri bilir.


[email protected]
   
2015-11-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- 1 Kasım'da Ters Köşe Olanlar!
- Gerçekler Gizlenemez!
- MHP'de isyan başladı!
- Yabancı Basından Türkiye Seçim Analizi
- İzzetbegoviç'ten alınması gereken mesajlar