Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 24 Mart 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Putin ne yapmak istiyor?
24 Kasım 2015'te sınır ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesi Rusya'da şok etkisi yarattı.

Dünya'nın ağabeyliğine tekrar soyunmaya çalışan Rusya, böyle bir şey beklemiyordu.

Geçmişte, Dünya'yı kana bulayan devletlerin ilk sıralarında yer alan Rusya, yıllardır ekonomik sorunlar ve ambargolarla boğuşurken Türkiye, ambargo uygulamayarak kendilerine destek olup yardım elini hiç çekmedi.

Ambargolarla iyice bunalan Rusya'nın ekonomisi bozuldu. Petrolün değer kaybetmesiyle 450 milyar dolar olan petrol ve doğalgaz gelirleri 230 milyar dolara düştü.

Rusya, petrol ve doğalgaz gelirini artırmak için Ortadoğu petrollerinin Akdeniz'e ulaşmasına engel olmaya çalışarak daha fazla para kazanmak da istiyor.

Uçağın düşürüldüğü ilk dakikalardan itibaren Rus yöneticileri ve bu devletin lideri Putin, devlet başkanlığı kimliğinden sıyrılarak bir kabile ya da çete lideri gibi davranmaya başladı.

Sınırı ihlal ettikten sonra uçağın düşürülüşünü, dostları tarafından arkalarından hançerlenmek olarak yorumladı. IŞİD'in Türkiye üzerinden sattığı petrol satışına engel olmak için Türkiye sınırında uçuşlar yaptıklarını ve IŞİD petrolünü taşıyan Türk tankerlerini vurduklarını açıkladı. Hâlbuki Rusya'nın vurduğu tırlar insani yardım taşıyan tırlar, tankerler ise Barzani yönetiminin açıkladığı gibi Kuzey Irak petrolünü İskenderun'a götüren tankerlerdi.

Kabile devleti uygulamalarına benzer uygulamalarla Rusya'da çalışan Türk iş adamlarına, işçilere ve orada bulunan Türklere karşı hasımane bir tutum içine girdi.

Bir kısmını toplama kamplarında tutarak aç ve susuz bıraktı.

Buradaki Türklerin bir kısmı tehdit, bir kısmı sınır dışı edildi. Rus vatandaşlarından Türkiye'yi terk etmelerini istedi. Bu istek Türkiye'de yaşayan Ruslar tarafından kabul görmedi.

1 Kasım'da Rus başbakanı Medvedev, Türkiye'ye karşı uygulanacak yaptırım kararnamesini imzaladı.

Bu tedbirlere göre Türk firmaları Rusya'da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet gösteremeyecek.

Yılbaşından sonra Türk vatandaşları Rusya'da çalışamayacak.

Çoğu Türk ihraç ürünleri Rusya'ya sokulmayacak.

Rusya'ya taşımacılık yapan araçlar sıkı bir kontrolden geçecek.

Charter seferlerinin tamamı yasaklanacak, vizesiz seyahat uygulaması askıya alınacak.

Yavuz hırsız misali bir taktik uygulayan Rusya'nın yüzlerce yıllık hayali açık denizlere açılmaktı. İlk fırsatta Kırım'ı işgal ederek bu amacının ilk etabını gerçekleştirdi. Ardından bir uçak feda ederek Suriye'deki üslerini sağlama almak ve Suriye'ye yerleşmek için Suriye'ye füze sistemi yerleştirmeye başladı.

Bitmek üzere olan Esed yönetimine destek vererek Suriye'de katliamlar yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Karadeniz'le Akdeniz arasındaki Türkiye'yi devreden çıkarabilirse Akdeniz'e rahatlıkla ulaşabileceğini sanıyor.

Rusya, sıcak denizlere açılma amacını gerçekleştirmek için silaha yatırım yaparak bölgesel güç olmayı yeğledi.

Bu silahların bir kısmını Suriye'de deneme imkânı buldu.

Silahların geri kalanını Türkiye üzerinde deneyebilir miyim hesapları yapıyor.

Bu arada Latif Doğan'ın 'Küstüm' şarkısından ilham alırcasına Türkiye'ye ve Erdoğan'a küsme numarasına yattı. Fransa'da Erdoğan'la görüşmediği gibi aile fotoğrafında aynı karede yer almamak için her yola başvurdu.

Türkiye'den ithal edilen mallara ambargo koydu. Tırları sınırda bekletti.

Rus ambargosuna karşı biz de ambargo uygulayıp Rusya'yı köşeye sıkıştırabiliriz.

En azından Montrö sözleşmesi gereğince Rus gemilerini sıkı bir aramaya tabi tutup boğaza ve limanlarımıza tespih taneleri gibi dizerek Türkiye'ye uyguladığı ambargonun eninde sonunda kendisini vurmasını sağlayabiliriz.

Suriyeli mültecilere yardım elini uzatmayan, oradaki insanları öldürerek kan üzerinden cephe kazanmaya çalışan Putin acaba kendi sonunu mu hazırlıyor?

Kalın sağlıcakla.

07.12.2015

Gürbüz Battal

    
2015-12-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları