Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Haziran 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Coğrafyamızdaki Gelişmeler...
İRAN, IRAK, SURİYE VE TÜRKİYE COĞRAFYASINDAKİ GELİŞMELER

Ortadoğu'da özellikle Türkiye, İran, Irak ve Suriye'nin de içinde bulunduğu bölgede ABD'nin başını çektiği ve diğer devletlerin de arkasından gitmek zorunda bırakıldığı, son olarak Rusya'nın da katıldığı baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor.

Komşu devletlerle sıfır sorun politikası güden Türkiye bu dört komşusuyla da hasım durumuna getirildi. 17 Mayıs 1639'da imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşmasından bu yana görünürde sorun yaşamayan İran İle Türkiye, Kürecik'e kurulacak erken uyarı sistemi nedeniyle düşman kardeşleri oynamaya başladı.

O zamanki PKK saldırılarında çok sayıda terörist İran topraklarından giriş yaptı. İran bunları iade etmediği gibi 2012 karakışında Türkiye'nin doğalgazını kesti.

Hâlbuki Türkiye, İran'a karşı kurulan komplo ve tuzaklar karşısında İran'ın en sadık dostu ve destekçisi durumundaydı.

Eğer Türkiye olmasaydı İran, şimdiki Suriye ve Irak'tan farksız olacaktı.

Irak'tan sonra İran da zengin petrol ve doğalgaz kaynakları nedeniyle sömürülmeye aday ülkeler kategorisine sokuldu.

Yıllarca uranyum zenginleştirme programı bahanesiyle köşeye sıkıştırılan İran'a ambargo uygulandı. Türkiye İran'a bu dönemlerde hep destek çıktı ve doğalgaz anlaşması imzaladı. Bu tutum ABD ve Rusya tarafından tepkiyle karşılandı.

Yıllar sonra nükleer konuda anlaşma sağlandığı açıklandı.

İran ile batı dünyası içli dışlı sadık dost (!) olmaya başladı.

Bu anlaşmayı, batının giremediği İran'a elini kolunu sallayarak gireceği ve İran'ı Suriyelileştirme planının bir parçası olarak görüyorum.

Ortadoğu'daki bu gelişmeler, yıllardır hazırlanan BOP'un ' Büyük Ortadoğu Projesi' adım adım gerçekleştirilmesi planıdır ve bu planın son aşamasıdır.

BOP, hepimizin bildiği gibi Ortadoğu'daki üniter yapıyı çözmeye, Ortadoğu'yu sömürgeleştirmeye, zengin petrol ve doğalgaz kaynakları üzerinde denetimi sağlayarak ekonomilerindeki sıkıntılara çare bulma çalışmalarıdır.

BOP, aynı zamanda Büyük İsrail Devleti'ni kurma ve güvenliğini sağlama projesidir.

Bu amaçla bölgede hedef görülen ülkelerde karışıklık ve iç savaşlar çıkarmak, kurdurdukları terör örgütleri aracılığı ile ' İslami Terör'  kavramını beyinlere kazmak ana hedeflerdendir. Dikkat edilirse hedef, İslâm coğrafyasıdır.

Bu planla Irak'tan sonra Suriye karıştırıldı. Amerikan'ı, Fransız'ı, İngiliz'i, kısaca sömürgeci devletler leş kargaları gibi sahada yerini aldı.

Bir taraftan Müslüman'ı Müslüman'a kırdırırken diğer taraftan gökten Müslüman'a bomba yağdırılıyor. Görünüşte İŞİD'e karşı mücadele ediliyor ama Müslüman katliamı yapılıyor.


Son olarak Suriye'de yaşanan gelişmeler karşısında Rusya da bölgede pay kapma yarışına girdi. IŞİD bahanesiyle Esed'le anlaşarak Türkmen bölgesini havadan vurup Esed'e cephe açmaya başladı. İran da Rusya'nın yerinde yer alarak en büyük rakibimiz oldu.

Yediği çanağa tükürürcesine gene Türkiye'ye karşı nankörce davrandı.

Rusya, Suriye'de tutunabilmek için bir uçağını feda ederek Suriye'ye askeri gücünü yerleştirdi. Türkiye üzerinden Orta Doğu'da pay kapma çalışmasına hızla devam ediyor.

Konumunu sağlama almak için de Türkiye'ye karşı küs numarası yapıp tek taraflı ambargo uyguluyor. Rusya'nın unuttuğu bir şey var ki o da Türkiyesiz bir Rusya kanadı kırık kuştan farklı olmayacaktır.

Yaşlılarımız, Rusların çok sinsi olduklarını söylüyordu. Putin'in uyguladığı sinsi planın arkasından neler gelecek. Bekleyip göreceğiz.

NATO ise güya bize destek vermek için gemilerini Akdeniz'e gönderdi. NATO da burada çift taraflı oynayarak Suriye ve Ortadoğu'da pay kapmaya çalışıyor.

Ortadoğu'daki petrol yatakları bitmediği sürece Türkiye de dâhil Orta Doğu rahat yüzü göremeyecektir.

Kalın sağlıcakla.

17.12.2015

Gürbüz Battal   
2015-12-18
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları