Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 08 Mayıs 2016
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Konya'da STK hamlesi
Sivil Toplum Kuruluşları (STK lar); resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan siyasi, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda faaliyet yapan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen, gelirlerini bağışlar ve üyelik ödemeleri ile sağlayan vakıf, dernek gibi kuruluşlardır. 

Vakıf ve dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve ihtiyacı olan herkese yardım etmek için kurulmuşlardır. Türkiye'de ve de Konya'da bu konuda çalışmakta olan çok sayıda STK (Sivil Toplum Kuruluşu) bulunmaktadır.

Türkiye'de kendi alanında ilk örgütlenme başarısını gösteren Konya STK Platformu; Konya'da faaliyet gösteren 130 dernek ve vakfın oluşturduğu bir üst yapıdır. Temel felsefesi kendi medeniyetimize âşina olmak ve kendi coğrafyamızı tanımaktır. Bununla birlikte toplumun değişik kesimlerinin birlikte iş yapma ve yeni projeler üretebilme yeteneğini önemsemektedir.

Konya STK Platformu, üye vakıf ve dernekler vasıtasıyla hizmet üretmektedir. Genel olarak bir koordinatör kuruluş olarak görev yapan Platformun görevleri; Vakıf  ve derneklerin hizmetlerinin daha kolay yapılabilmesi için kamuoyu oluşturmak, kanuni ve hukuki düzenlemeler yapmak, yapılan yardım ve eğitim faaliyetlerini koordine etmek ve duyurmak, Devlet ve diğer kamu kuruluşları ile üyeleri arasında köprü görevi görmek, yapılan hizmetlerin kapasitesi ve kalitesinin artırılması için üyeler arasında organizatörlük yapmak olarak açıklanabilir.

Konya STK platformunun öncülüğünde yapılan en önemli proje UFUK TURU TOPLANTILARI'dır. 2003 yılında Konya'daki STK ların kendi aralarındaki toplantı ile başlayan Ufuk Turu, 2004 yılından itibaren diğer şehirlerden de vakıf ve derneklerin katılımı ile bu yıla kadar devam etmiştir.

Her yıl özel bir konu tespit edilerek Türkiye meseleleri, bölgesel meseleler, dünya meseleleri gibi başlıklarla gerçekleştirilen Ufuk Turu Toplantıları, bu yıldan itibaren bir yıl yurt içinde, bir yıl da yurt dışında olarak devam edecektir. Ufuk Turu böylece kurumsal olarak uluslararası bir kimlik kazanmış olacaktır.

Konya STK  Platformunun 2016 yılı için; Ufuk Turu'nu uluslararası hale getirmek ve ilk yurt dışı toplantısını Kosova'da düzenlemek,  Konya STK'larının eğitim, yardım ve diğer faaliyetlerinin koordinasyonunu tam manasıyla sağlamak, Türkiye dışındaki STK'larla birlikte öncelikle bölgesel işbirliği zemini oluşturmak, Rumeli ve kadim Osmanlı coğrafyaları öncelikli olmak üzere geniş bir coğrafyadaki insani yardım faaliyetlerine katkı sunmak ve Evlad-ı Fatihan projesinin öncülüğünü yapmak gibi hedefleri bulunmaktadır.

Konya STK Platformunun Ravza Vakfında yapmış olduğu toplantıda, Tanıtım ve Medya İşleri Başkanı İbrahim Dıvarcı yaptığı sunumla önemli bilgileri yazarlarla paylaştı. Daha sonra da Platform Başkanı Muhsin Görgülügil ilave olarak çok önemli bilgiler verdi. Yukarıda kaleme aldığım bilgiler, toplantıda verilen bilgilerin kısa bir özetidir.

Konya STK Platformunun faaliyetlerini yakından takip eden, Ufuk Turu Toplantılarına 8 yıl boyunca aralıksız olarak katılan bendeniz, başta Platformun eski Başkanı Latif Selvi ile şu andaki Başkanı Muhsin Görgülügil başta olmak üzere yönetimde ve icrada bulunan bütün STK temsilcilerinin samimiyetlerine, hasbiliklerine, fedakârlıklarına ve düzgünlüklerine şahit olmaktadır.

Yardımseverlikte her zaman öncü olan, zulümler karşısında gerektiği zaman sesini yükseltmesini bilen, birlik - beraberlik ve kardeşlikte Türkiye'ye örnek ve öncü olan, yapmış olduğu faaliyetleri büyük bir hamleye dönüştüren Konya STK Platformu bu toplantı ile de şeffaflıkta ve bilgi paylaşımında örnek bir davranış sergilemiştir.

Platform Başkanı değerli Muhsin Görgülügil ağabeyime, güzel sunumu ve sorulara verdiği ustaca cevaplarla dikkatleri üzerine çeken İbrahim Dıvarcı kardeşime, güzel bir ev sahipliği yapan Halis Nükte ağabeyime ve tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyor, bu hayırlı toplantıların devamını beklediğimizi de ifade ediyorum.  Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

NOT: HASBİHAL Programım Cumartesi tekrar, Pazar canlı yayın olarak devam ediyor. Pazar günü Mustafa KABAKCI konuğum olacak İnşallah... Her iki gün saat 12.00 de Kanal 42 ekranlarına davetlisiniz.   
2016-01-09
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları