Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Haziran 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Müge Anlı, Adem Aydemir ve Engelliler
Zihinsel engelliler, Alzheimer hastaları ile konuşma güçlüğü çeken vatandaşların evlerinden çıktıktan sonra kaybolmaları engelli ebeveynlerinin korkulu rüyasıdır.

Bu kişilerin kimlik tespiti zor olduğundan başlarına nahoş olaylar gelebilmektedir.

Ben, Manisa Öğretmen Şükran Bilginer Özel Eğitim Uygulama Merkezi'nde çalışırken dönemin Manisa Emniyet Müdürü Adem Aydemir, engellilerin kaybolduklarında kolayca bulunmalarını sağlayacak bir projeyi hayata geçirdi.

Zihinsel engelli öğrencilerin Adem Baba olarak adlandırdıkları engelli dostu Adem Aydemir,

Toplum Destekli Polislik Büro Amir Yardımcısı Mahmure Uzuner başkanlığında bir heyeti 20.01.2010 tarihinde okula göndererek,  öğrencilerden parmak izi alma uygulaması başlattı.

Uzuner,  ' Son yıllarda kaybolan vatandaşlarımız arasında engelli vatandaşlarımızın sayısında belli bir artış gözüküyor. Bu vatandaşlarımızın kendilerini ifade etmede sıkıntı çekmesi nedeniyle bu kayıplara ulaşıldığında kimlik tespiti çoğu zaman mümkün olamıyor. Emniyet teşkilatı bu amaçla Türkiye çapında özellikle engelli çocuklar olmak üzere engelli vatandaşların parmak izini alma uygulaması başlattı. Biz de bu uygulama kapsamında okulunuza geldik.  Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü elemanlarınca öğrencilerimizin parmak izlerini alarak arşivleyeceğiz. Herhangi bir kaybolma halinde bu çocuklarımızın parmak izlerini kontrol ederek kimlik tespitinde bulunup ailelerine teslim edebileceğiz' şeklinde açıklama yaptı.

Ardından zihinsel engelli öğrencilerin parmak izleri alınarak kaydedildi.

Kaybolan zihinsel engelli öğrenci ve vatandaşlar bulunduğunda parmak izleri kontrol edilerek kimliğini tespit etme ve ailesine teslim etme çalışmalarına başlandı.

Bu olaydan 6 yıl sonra, ATV'de ' Müge Anlı ile Tatlı Sert' programını yaparak 452 kayıp vatandaşımızın bulunmasını sağlayan Müge Anlı da benzer bir uygulama başlattı.

Programı izleyenler bilir ki Müge Anlı, yıllar önce kaybolan insanları, ustaca yaptığı program sayesinde kolayca bulmaktadır.

Müge Anlı da, Adem Aydemir gibi zihinsel engellilerin, Alzheimer hastaları ve benzeri hastalıklardan dolayı kaybolan vatandaşlarımızın başına bir şey gelmeden kısa sürede bulunması için değişik bir uygulama,  'Müge Anlı Sevgi İzi' uygulaması başlattı.

Bu uygulamayla kaybolma riski olanlar internet üzerinden ' BeniBuldular. com' sitesinden

 'Sevgi İzi Kayıt Formu' doldurarak siteye kaydediyor. Sistem kendilerine bir numara veriyor. Verilen numara kalıcı dövme ile sol bileğe yazdırılıyor.

Kaybolan ‘Sevgi İzi' numaralı kişi bulunduğunda en yakın polis ve jandarma karakoluna bildiriliyor. Polis,  sevgi izi numarasından kaybolan kişinin adresine ulaşıyor ve ailesine teslim ediyor.

Ayrıca kayıp yakınları, kayıp başvurularını 'BeniBuldular.com' üzerinden de yapabiliyor.

Uygulamanın başladığı ilk haftada 3000 kişi sisteme kayıt olup sol bileğine verilen numarayı yazdırdı.

Müge Anlı 'Müge Anlı ile Tatlı Sert' programı canlı yayın telefon numaraları yayınlanırken sisteme kaydedilen bilgilerin kesinlikle gizli tutulacağı bildirildi.

Aynı amaca hizmet eden uygulama iki farklı şekilde hayat buluyor. Biri parmak izi alıyor, diğeri kalıcı dövme yaptırıyor. Teşekkürler Adem Aydemir, teşekkürler Müge Anlı.

Allah insanların hayatını kolaylaştıracak adım atan herkesten razı olsun.

Şeker hastaları, hamileler, kalp ve tansiyon hastaları sağlık açısından sevgi izi yaptıramıyor.

Bir not:  Geçenlerde Manisa'da Fesbuk üzerinden paylaşımda bulunan Soner Kayalı telefon numarasının 0507 713 02 80 olduğunu, Müge Anlı'nın Sevgi İzi kampanyası çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine ücretsiz hizmet verdiğini belirtti.

Kalın sağlıcakla.

15.01.2016

Gürbüz Batta   
2016-01-16
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları