Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Mart 2016
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yazarlar Ölümsüzdür
Şanlıurfa kökenli iki ünlü vardı. Soyadları birdi. Adları da çaprazlama aynıydı. Biri roman yazarı Esat Mahmut Karakurt, öbürü bir zamanlar bakanlık da yapmış olan milletvekili Mahmut Esat Karakurt.

Mahmut Esat'a gazeteciler sorar:

'Esat Mahmut'la bir akrabalığınız var mı?'

'Evet var,' diye güler ciddiyetiyle tanımmış olan bakan hazretleri. 'O benim tersimdir.'

Mahmut Esat Karakurt, bu yanıtında aklınca mecaz yapıyor sonraki anlamı öncekiyle yer değiştirerek yazar adaxına hakaret ediyor. Esat Mahmut Karakurt kendisinin necasetiymiş.
Örnğin  Alberto Moravia"nın 'Romalı Kadın' romanı ertotizmden ağır nerdepse pornografik denilebilecek söylemler içeriyor olsa da, kimse gıkını çıkartmamış, onu ölümsüz yazarar arasına almaktan kaçınmamıştır.

Çölde Bir İstanbul Kızı, Vahşi Bir Kız Sevdim, Kadın Severse, Ankara Ekspresi, Kadın İsterse  Esat Mahmat Karakurt'un romalarından bazılarıdır.

Zamanın günlük gazetelerinden olan Yenisabah'ta tefrika edilen son kitabı 'Erikler Çiçek Açtı' yazın dünyasında bir hayli gürültü kopartmıştı. Eleştirmenler bu romanın aşırı  erotizm yüklü olduğundan yakınıyordu. Tıpkı Gaziantep'li casus Zekeriya Beyaz'ın yaptığı gibi eleştirmenler de Karakurt kitaplarını önce okuyor. Sonra eleştiriyorlar. Merak merak...

Ankara'nın lüks bir otelinde po.no film izlerken yakalanmıştı sözümonanın prof'u. O da kendini şöyle savunmuştu:

'Ne olmuş yani po.no film seyrettimse? Po.no nasıl oluyor, merak ettim, seyrederek merakımı tatmin ettim.'

 Artık merakını mı, başka şeyini mi tatmin etti Allah bilir.

Bu yazımda ölümsüz yazarın yaşam öyküsüne de kısaca değinmek isterim:

Esat Mahmut Karakurt1902'de doğdu 1977'de aramızdan ayrıldı. Avukatlık, gazetecilik, öğretmenlik yaptı. 1954-1960 arasında Urfa milletvekili, 1961-1966 arasında senatör oldu.

 Yapıtlarının pek çoğu sinemaya uyarlanan, olaya dayalı aşk ve serüven romanlarıyla ün kazandı.

Karakurt, rahat okunan aşk, ihtiras, macera konulu romanlarıyla yaşadığı dönemin en çok okunan yazarlarından biridir. Eserleri defalarca basıldı, filme alındı.

Işıklar içinde uyusun.
   
2016-01-25
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları