Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Temmuz 2016
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Terör nasıl biter?
7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından başlayan terör saldırıları nedeniyle, devletin şefkat elinin kudret eline dönüşmesinden bugüne kadar yapılan operasyonlarda toplam olarak 3 binin üzerinde teröristin öldürüldüğünü geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız açıklamıştı. Yine aynı tarihler arasında, vatanımızın selameti ve ülkemizin bütünlüğü uğruna can vererek kan dökerek mücadele eden güvenlik güçlerimizden 200'ün üzerinde şehidimizi ebediyete uğurladık.

Önceki yıllarda dağlarda barınan teröristler, bu defa şehirlere indiler. Güneydoğu'da sivil vatandaşların arasına katılarak, onları rehin alarak, evlerini gasp ederek, bazı kurum ve kuruluşların binalarına yerleşerek eylemlerini sürdürüyorlar.

HDP'li belediyelerden de büyük destek görüyorlar. Barikatların ve hendeklerin bizzat belediyelerin araçları tarafından oluşturulduğu tespit edilmiş durumda...

HDP'li belediyelere hizmet yapmaları için gönderilen devletin paraları PKK'ya yönlendiriliyor. Bu da resmen belgelenmiş durumda...

Bazı il ve ilçe merkezlerinde asker ve polisimiz, sivil vatandaşlara zarar vermemek için adeta iğneyle kuyu kazarak operasyonları büyük bir titizlikle sürdürüyorlar.

Eninde sonunda oralar teröristlerden temizlenecek ancak terör sona erecek mi?

İşte bu soruya net bir cevap verebilmek çok zor.

Güvenlik güçlerimiz sivrisinekleri tek tek öldürmek için canla başla mücadele ediyorlar. Ancak bataklıktan yeni sivrisinekler yetişmeye devam ediyor.

Doğu ve Güneydoğu ile İstanbul'un bazı semtlerinde barikatlar kuran, etrafı yakıp yıkan yüzü kapalı küçük yaştaki çocuklar zamanı gelince örgüte katılıyorlar. Böylece örgüt sayı bakımından sıkıntı çekmiyor. Öldürülenlerin yerini hemen dolduruyorlar.

Yıllardır 30 bin civarında olan PKK örgütünün sayısı yine aynı oranda korunuyor.

Diğer yandan gerek uyuşturucu ticareti sayesinde, gerekse Türkiye'nin gelişmesini istemeyen güç odaklarının desteği ile silah sıkıntısı da yaşamıyorlar. Geçtiğimiz günlerde PKK sığınağında insansız hava aracı dahi ele geçirilmişti.

Bütün bu şartlar göz önüne alındığında PKK terörünün sona ermesi çok zor görünüyor.

Güneydoğu'da işgal edilmiş yerler temizlenince, örgüt bu defa farklı eylemlere girişecektir. İnşallah yanılırım ama tüm ülke çapında bombalı eylemlere ve saldırılara başlayabilirler.

Peki bu durumda ne yapmak gerekir?

Bir yandan çevreye ve insanlara her türlü zararı veren sivrisineklerle mücadele devam ederken, diğer yandan da bu sivrisinekleri yetiştiren bataklığın kurutulması yani örgütün lider kadrosunun ortadan kaldırılması yolunda gayret sarf edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

İyi de bu nasıl olacak?

Tabi ki devletin ajanları marifetiyle... Devletimizin elinde, oldukça profesyonel ve özel olarak yetiştirilmiş ajanlar mutlaka vardır.

Devlet, PKK liderlerinin yerlerini de istihbaratı aracılığı ile biliyordur.

Ajanlar eliyle, örgüt liderlerine yönelik olarak yapılacak profesyonel bir operasyon ve nokta vuruşlarla bu liderler etkisiz hale getirilemez mi?

Bu liderlerden 10 tanesinin ortadan kaldırılması örgüt üzerinde 3 bin teröristin öldürülmesinden çok daha büyük etki meydana getirir.   

Ben inanıyorum ki, örgüt liderlerinin büyük bir bölümünün bu şekilde yok edilmesi örgütün çil yavrusu gibi dağılmasına yol açacaktır.  

Terörü tamamen bitirmenin ve terör örgütlerini yok etmenin yolu bence budur.

Başka bir yolu varsa yetkililer onu uygulasın. Öyle veya böyle ne yapıp edip terörü kısa sürede bitirmenin yolu mutlaka bulunmalıdır. Bir 33 yıl daha terörle yaşamaya mahkûm olmayalım.

Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

NOT: Kanal 42 TV'de yayınlanan HASBİHAL programımda Cumartesi günü 12.00 de Prof. Dr. Ahmet Yaman ile hasbihalin tekrarı, Pazar günü 12.00 de ise Aşık Ataroğlu ve Öksüz Ozan ile AŞIKLAR PROGRAMI vardır. Ayrıca her Pazar günü 16.00'da Ribat FM'deyiz. Davetlisiniz.   
   
2016-01-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları