Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Mart 2016
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
100 lira ver adını yaşat
SUYA DAMLALAR/FEVZİ GÜNENÇ  

İŞ ADAMLARIMIZIN, SANAYİCİLERİMİZİN,

SANAT SEVERLERİMİZİN DİKKATİNE:

100 LİRALIK BİR KOLTUK AL, ADINI YAŞAT

 
Yolum Gaziantep Kan Merkezinin karşısındaki Kızılay Sokağına düştü. Eskiden Uğur Dershanesiydi, şimdi Uğur lisesi oldu; bu eğitim kuruluşunun karşısında mütevazi bir yer var.

Adı: Gökkuşağı Tiyatrosu. Burada hem tiyatro gösterileri yapılıyor, hem de sahneye gönül veren gençlere tiyatro eğitimi hizmetinde bulunuyor.

Yuşa Sülük, tiyatronun kurucusu. Saat 19.00'du. İçeriye giriyoruz. 40-50 metre karelik bir yer. Yarısı sahne ile kulis, öbür yarısı izlence salonu.

Tiyatronun nüvesini oluşturanların hepsi de varsıl olmayan gençler. Bunu salondaki oturacaklardan anlıyoruz.

Bırakın koltuğu, sandalye alacak kadar bile paraları yok ki, bir zamanlar bayramlarda Hacivat-Karagöz izlediğimiz hasır kürsüler dizilmiş sıra sıra. Oturuyoruz bu kürsülerden birine. Perde açılıyor, parodilerden oluşan oyun başlıyor.

Aman Tanrım, bu ne müthiş bir gösteri! Nerdeyse, 'Güle güle öldük valla' diyeceğim. 'Hoş geldin Arkadaşım, Çok Güzel Şeyler Bunlar, Güldür Güldür' gösterileri cüce kalır bu çocukların yaptıklarının yanında.

Gözleriniz yaşarıyor. Bu yoksulluk içinde böyle şaheserler yaratmak, ne güzel şey. Kendi kendime diyorum ki: Bunların eline olanak geçse, sanırım çok daha güzel şeyler yapacaklar.

Peki bu gençlere o olanak sağlanamaz mı?

Akıl hocaları oldum. Hemen gösteri sonrası bir kampanya açmaya karar verdik. Bu kampanyayı şu ön sözlerimle ben açıyorum:

 Gaziantep'in sanayicilerinin, iş adamlarının, sanat sevenlerinin dikkatine: Gökkuşağı tiyatrosuna bir koltuk al, adını yaşat.

Nasıl olacak bu? Koltuk alan kişilerin adı bir plakete işlenerek aldığı koltuğun arkasına raptedilecek. Biletlere koltuk numarası yerine. Koltuğu tiyatroya armağan eden kişinin adı yazılacak.

Bu tiyatronun izlencesine gitmek mi istediniz? Bileti alıyorsunuz. Size, üzerinde örneğin koltuğu ben armağan etmişsem, benim adım yazılı bilet verilecek. Fevzi Güneç adlı koltukta izleyeceksiniz oyunu.

Bu kentte, bu kampanyaya katılabilecek 30 kadar duyarlı insan yok mu? Duyarlı insanlar 100 liralık bir koltuk almakla acaba yoksullaşırlar mı? Oysa bu kadarcık parayı, tuvalette çıkarken bahşiş diye bırakanlar var kentimizde.

Gökkuşağı tiyatrosuna 30 koltuk kazandırıncaya kadar takipçisi olacağım bu kampanyanın. Gerekirse defalarca ele alacağım, yine ele alacağım bu konuyu.

Gerekirse tiyatroya koltuk armağan etme inceliğini gösterenlerle, beklentimiz olup da beklentimizi karşılamaya gerek görmeyen sanat severleri de, sanat sevmezleri de teşhir edeceğim halkımıza.

Yazımı bitirmeden Gökkuşağı Tiyatrosu mucizesini yaratan başta kurucu Yuşa Sülük olmak üzere öbür çekirdek kadro elamanlarını da tanımanızı istedim:

Abdullah Özbey, Asima Sevgin, Burak Korkmaz, Elif İstem İnal, Hakan İnan, Kadir Oğuz, Mehtap Baş, Recep Özer, Sinan Demirkesen, Süreyeya Dumrul, Şafak Darakçı.

Gökkuşağı Tiyatrosuyla iletişim kurmak istenler için adres: Alleben Mah. Kızılay Sokak, No. 6/C Uğur Lisesi Karşısı. Kurucu Yuşa Sülük'ün telefonu: 0539 779 36  11

Sanayicisiyle, iş adamıyla, sanat severiyle haydi Gaziantepliler, mahcup etmeyin beni!   
2016-02-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları