Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Mart 2016
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bizi Utandırdınız Gılman Hanım
Gılman Kahyaoğlu Emeklilik yaşının gelmiş olmasına karşın, tiyatrodan bir türlü kopamayan bir sanatçı.

Devlet Tiyatroları İstanbul sahnelerinde görevli. Gaziantepli. Bir oyun için kentimize geldiğinde Onat Kutlar Sahnesinin fuayesinde tanışmıştık kendisiyle. Sıcacık yüreği olan bir hanım. Hemencecik aynı karından doğmuş gibi ısındık birbirimize.

Tanışalı beş yılı aşıyor ama bırakın yılları geçen her gün dostluğumuz daha da perçinleniyor. Yazılarımın bir kopyasını da ona gönderirim hep.

Gökkuşağı Tiyatrosu'na koltuk bağışlama kampanyası için 'Gaziantepli Sanayicilere, işadamlarına, sanatseverlere' yazdığım açık mektuba ilk yanıt kendisiden geldi.

Bir memur bütçesinden yapılacak en büyük fedakârlığı yapmayı üstlenerek küçük tiyatromuz için üç koltuk almak istediğini bildirdi.

Önce ondan gelen iletileri paylaşalım. Utanmayı, utanması gerekenleri sona bırakalım.

***

Sevgili Fevzi Bey; Gaziantep'teki gençlerin Gökkuşağı Tiyatrosu için açtığınız koltuk bağışı kampanyasına ben de katılmak istedim. Koltuklardan biri size biri bana biri en sevdiğiniz kişinin adına olsun.  

Belli mi olur gün gelir yan yana oturur oyun seyrederiz belki. Böylece doğduğum şehirde bir damla tuzumun  olduğunu bilmenin mutluluğunu yaşayım.

Gönül isterdi ki bütün salonun koltuğunu alıp armağan edeyim. Ama demiş ya şair "Ya hamiyet sahibi olmayaydım ya çok param olaydı...

Esenlik dileklerimle.

GILMAN KAHYAOĞLU

Devlet Tiyatrosu Sanatçısı

***

Değerli Fevzi  Bey; bu gün; verdiğiniz telefonu aradım. Bir kaç kez uğraştıktan  sonra adının Ruşen (Yuşa olsa gerek) olduğunu söyleyen bir gençle konuştum. Sizin yazınızdan haberi yokmuş çok duygulandı.

Arkadaşlarıyla konuşup beni bilgilendirecek. Ona da  aynı size yazdığım gibi üç koltuk alacağımı; bir sizin, biri benim, biri sizin en sevdiğiniz kişi için olacağını ona söyledim . Bilginiz olsun istedim çok sevgi ve saygılarımla.' 

Gılman Kahyaoğlu

***

Sayın Gılman Kahyaoğlu'nun İstanbul'dan yolladığı iletiden sonra Gaziantep'ten de sesler geldi. Ressam şair Şaban Pala, küçücük emekli maşıyla ailesinin geçimini sağmamaya çalışan o minik bütçesiniden tiyatroya da bir fon ayıran şair Ayten Aldaş hanımdı ikincisi. Şair ve Telgraf Gazetesi köşe yazarı Hüseyin Toprak, benim içinde bulunduğum her girişimde hep yanımda olmuştu, bu kez de yanımda oldu.

Küçük gelirli, büyük yürekli bu insanların fedakarlıkları böyle devam ederse, koltuk sayısı 30'u çok aşacak. O zaman nereye sığdırırlar bilemiyorum artı koltukları Gökkuşağı tiyatrocuları.

Henüz Gaziantepli sanayicilerden, iş adamlarından, haber yok ama sanırım kusur biraz da bende: Girişimimizi duyuramamış olmalıyım onları. Lütfen duyanlar duymayanlara duyurur mu acaba?

Not: Koltukları bir mobilyacıya aynı tip yapılması için anlaşacağız. Adına koltuk bağışı yapmak isteyenler için açılacak hesap numarasını bundan sonraki yazımda belirteceğim.


SUYA DAMLALAR/Fevzi Günenç 
   
2016-02-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları