Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Haziran 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Peygamberimize Hakarete Yeltenmek...
Tarihten Bir Yaprak: Peygamberimize Hakarete Yeltenmek

Ebu Leheb, Peygamberimizin amcasıdır. Gerçek adı, Abdüluzza bin Abdulmuttalib'dir.

Abdul Uzza, ' Uzza'nın Kulu' anlamına gelir.

Ticaretle uğraştığından maddi durumu çok iyidir ve itibar sahibidir.

Peygamberimiz, Şuara suresi 214. ayeti gereğince Mekke'nin ileri gelenlerini ve akrabalarını Ebu Kubeys dağına çağırır ve İslam'a davet eder. Ebu Leheb, tebliğe çok kızar. 'Ellerin kurusun Muhammed bizi bunun için mi çağırdın' der ve yerden taş alarak Peygamberimize atar. Peygamberimiz bu olaya çok üzülür.

İhtirasları ve menfaatlerini koruma kaygısı Peygamberimize ve İslam düşmanlığına dönüşür. Ebu Leheb ve eşi Ümmü Cemil'in tüm ömrü peygamberimize karşı kin ve düşmanlıkla geçer.

Elleriyle ve dilleriyle her türlü işkenceyi yaparlar. Ümmü Cemil dağda topladığı dikenleri ve pıtrakları gece getirip kapının önüne koyar ve dikenlerin, Peygamberimizin ayağına batmasına çalışır, her türlü pisliği de Peygamberimizin geçeceği yola dökerdi.

Ebu Leheb'in iki oğlundan Uteybe Peygamberimizin kızı Ümmü Gülsüm'le, Utbe ise Rukkiye ile nişanlanmıştı.  

Ebu Lehep ve karısının Peygamberimizi çok rahatsız etmeleri üzerine kıyamete kadar okunacak Tebbet Suresi nazil olur. Tebbet Suresi ile Abdüluzza bin Abdulmuttalib'in ismi Ebu Leheb olarak tescil edilir. ( Ebu Leheb, ateşin babası demektir.)

Tebbet Suresi meal olarak: ' Ebu Leheb'in elleri kurusun! Kurudu da. Malı ve kazandıkları O'na fayda vermedi. O, alevli bir ateşte yanacak. Karısı da odun hamalı olarak oraya gidecek; boynunda bükülmüş bir ip olduğu halde...' Bu sure ile Ebu Leheb ve karısının acıklı akıbetinden haber veriliyor,  karısı cehennem oduncusu unvanını alıyordu

Tebbet Suresi'nin nazil olmasından sonra oğulları Utbe ve Uteybe de anne ve babası gibi Peygamberimizin azılı düşmanları olurlar. 

Anne ve babalarının baskısı üzerine her iki oğlu Peygamberimizin kızlarını boşar.

(Tüm İslam kaynaklarına göre Peygamberimizin her iki kızı da zifafa girmemişlerdir.)

Utbe Peygamberimizin yanına gelerek ağza alınamayacak sözlerle hakaret eder.

Peygamberimiz de ' Allah'ım yarattığın köpeklerden birini ona musallat eyle' diye bedduada bulunur.

Ebu Leheb Peygamberimize inanmamakla birlikte bu bedduadan çok rahatsız olur ve korkmaya başlar.

Ebu Leheb oğlunu Şam kervanına katar ve kervandakileri, oğlunu iyi korumaları için sıkı sıkı uyarır. Kervan Zerka denen yere gelince mola verir. Mola sırasında Utbe çok sıkı korunur.

Buraya gelinceye kadar uzaktan bir aslan kervanı takip eder.

Sabaha karşı gözcüler dahil herkes derin bir uykuya dalar.

Kervanı uzaktan takip eden aslan kervandakilerin arasına girerek tek tek yüzlerini koklamaya başlar. Aradığını bulunca başına pençesini vurur ve parçalar.

Peygamberimizin bedduası ibret vesikası olacak şekilde yerine gelir.

Hicretin ikinci yılında yapılan Bedir Harbi yenilgisinden sonra Ebu Leheb'in dünyası başına yıkılır. Adese denilen bir hastalığa yakalanır.

Hastalığı uzar ve pis kokmaya başlar. Çocukları, karısı ve akrabaları pis kokudan bırakın yanına gitmeyi eve bile yaklaşamaz, ekmeğini köleler aracılığı ile pencereden atarlar. Ebu Leheb sonunda ölür, vücudu şişer. Vücudundan çıkan koku dayanılmaz hal alır.

Kimse cenazesini kaldırıp gömmeye yanaşamaz.

Çareyi evini üzerine yıkmakta bulurlar. Tebbet Suresi'nde anlatıldığı gibi övündüğü soyu ve çocukları gibi malı da kendine fayda vermez. Evi ve evinin içindeki malları mezarı olur.

Ümmü Cemil ise sırtında Peygamberimizin yoluna dökeceği diken ve pıtraklar olduğu halde bir taşa veya kütüğe oturarak dinlenmek ister. Sırtına aldığı pıtrak ve dikenler, sanki biri arkadan çekmişçesine kayar. İp boynuna dolanarak boğulup ölmesine sebep olur.

Tebbet Suresi gerçekleşmiş, Ebu Leheb ve karısı hak ettikleri cezaya çarptırılmış olur.

Günümüze kadar kim Peygamberimiz ve ailesine dil uzatmışsa hepsi hüsrana uğraşmışlardır.

Kalın sağlıcakla.

04.02.2016

Gürbüz Battal

 

    
2016-02-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları