Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
Ali LALE
Ali LALE kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Suriye Politikamız Ne Olmalı?
BUGÜNDEN İTİBAREN SURİYE POLİTİKAMIZ NE OLMALI  

   Bence Suriye politikası başta çok hafife almıştık. En azında biz Suriye'nin bu duruma geleceğini tahmin edemiyorduk. Başta yapılması gerekenleri bugün yapılmasını düşünenler var, bence bu bir intihar olur. Yanı Suriye bataklığına fiili olarak girmek Türkiye için bir intihardır. Çünkü başta bizim dışımızda diğer devletlerin hazırladığı B planları bu durumu içeriyordu. İçermemiş olsaydı. Bizim gösterdiğimiz çabanın aynısını göstermesi lazımdı. Ama görüyoruz ki ABD ve diğerleri bu duruma fazlada ses çıkarmadılar. Sanki onlar bu durumu bekliyorlardı. Öyle görüntü verilmektedir. Bence bu durum yapılan planların sonucudur.

     Bugün Rusya'nın Suriye ye müdahil olması, İsrail' e ve ABD'ye gizli ve açık bazı tahakkuklarda bulunmuştur. Ama bu konunun bu şekliyle Türkiye ile paylaştığını tahmin etmiyorum.

   Bugün Türkiye'nin yapacağı iki önemli işlev vardır. Biri içte birliği sağlayıp güvenlik tedbirlerini son safhaya getirmek, yanı yarın savaşa girecekmiş gibi her konuda hazırlıklı olmak, İkinci husus ise Türkiye Suriye nin bugünkü tablosunu uluslararası kamuoyunda çok iyi anlatmalı ve kamuoyu Suriye de işlenen insanlık dramını iyi anlatmalıdır. Bu hem diğer Ülkelerin gerçek yüzlerini gösterecek hem de Türkiye nin söylemleri yankı bulacaktır. Buda uluslararası halk arasında Suriye halkına yapılan mezalime karşı tepkilerini yükseltecektir.

     Diğer taraftan Türkiye Müslüman Ülkelerde yapacağı görüşmelerde Ortadoğu'da yalnız Müslümanların kanı döküldüğü, Ortadoğu'da yapacakları yeni düzenlemelerin Müslümanlar için tuzaklarla dolu olduğunu iyi anlatılmalıdır. Bu belki de Müslümanlar arasında yeni bir birlikteliğin doğuşunun başlangıcı olacaktır. Bu da Türkiye nin göstereceği büyük çabalarına bağlıdır. 

   Mısırda Mursi götürmemiş olsaydı. Bugün belki Suriye durumu bu hale gelmeyecekti. Onlar biliyorlar ki en az Türkiye kadar Mısır da bu durum sesiz kalmayacaktı. Onun için İlk etapta Mısırı da kendine göre bir yönetim oluşturdular.

   Bazı yazarların Türkiye nin Suriye de sıcak savaşa girmesiyle her şey çözüleceğini zannediyorlar aslında yanılıyorlar. Türkiye Savaşa girmeden Türkiye nin içinde Türkiye ye cephe açtılar.

   Öyle bir şey olursa Mısıra yapılanları aynısını Türkiye ye yapar çünkü küfür tek millettir. Bugün ABD bu olaya sesiz kaldığı gibi Türkiye konusunda, dün olduğu gibi bugünde Türkiye de pay kapma sevdasına düşerler.

   Onun için Türkiye'nin Suriye politikasında daha fazla bataklığa çekilmemesi için bugün kendi inis
iyatifiyle yeni planlar üretmelidir. Bu planları bence güvenlik konuları, ORTADOĞUNU geleceğini Müslüman Ülkelere iyi anlatılmalı ve Suriye de işlenen insanlık dramını ULUSLARARASI HALKA İYİ anlatılmalıdır.  Bu Türkiye ye bir başarı getirecektir. Suriye ye de bir umut olacaktır. Türkiye'nin Allah yar ve yardımcısı olsun. 

Ali LALE 
Yazar
   
2016-02-10
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Yenikapı Mitinginin Verdiği Mesaj
- Tehlike geçmedi
- Dış güçlerin beklentisi gerçekleşmedi
- Köyde Bilim Fuarı
- İkinci Kerbela Vakası
- Kütüphanede Zaman Geçirmek
- Değişik Siyaset ve Siyasi Anlayışlar
- Onlar Nasıl Bir Türkiye İstiyorlar?
- Kütüphanelerin Küresel Anlayışa Katkıları
- Demokrasi ve İnsanlık Dersi
- Teröre Karşı Siyaset...
- Ailenin Bir Parçası Kadın
- Yörüngeden Uzaklaştıkça Canavarlaşan İnsan
- Türkiye Geliştikçe Derin Yapı..
- Siyaset ve Toplum