Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 30 Mayıs 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
13 sayısı uğursuz mu?
13 Rakamlar ve sayılar vardır. Kimine göre felâket ve uğursuzluk sembolü, kimine göre de hayırlı bir olayın başlangıcıdır. Unutamayız bu sayıları. Hayatımızın belli dönemlerinde hayatımıza girmiş, belleğimize kazınmışlardır adeta. Evlilik tarihimiz, ilk çocuğumuzun doğduğu tarih, çok sevdiğimiz bir yakınımızı kaybettiğimiz tarih gibi.

13 sayısı da, bazı nahoş olaylar nedeniyle çok sayıda insanı ve milleti derinden etkilemiştir. Batı toplumlarında 13 sayısı uğursuz olarak nitelendirilmiş ve uğursuzluğu belleklerine kazınmıştır. Batı âlemi bu yüzden 13 rakamını sevmez.

Öyle ki bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmez, uçaklarda 13. numaralı koltuk, çoğu apartmanlarda ve otellerde 13. kat, 13 numaralı oda yoktur.  Asansörler 13'üncü katta durmaz.  Birçok otel müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder.  

Ayın 13'üne rastlayan cuma günü işe gelinmez, uçak ve tren rezervasyonları iptal edilir,  anlaşma imzalamaktan kaçınılır.

Nedir insanları 13 sayısından korkutup kaçıran olaylar?

Biraz geçmişe bakacak olursak, Hıristiyan inancına göre Hz. İsa, çarmıha gerilmeden önceki son cuma günü 12 Havari birlikte yemek yer.

24 saat içinde de çarmıha gerilerek öldürülür.

Bu olay Hıristiyan dünyasını derinden etkiler.

Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. Yemek sırasında masada 13 kişinin olması büyük uğursuzluk olarak görülür. Bu inanışlara göre 13 sayısı uğursuzdur ama ayın cumaya rastlayan 13. günü hepten uğursuzdur.

Fatih Sultan Mehmet 1453'te İstanbul'u fethetmesi, böylece Roma İmparatorluğunun çökmesi, Rum Ortodoks Kilisesinin Merkezi olan Ayasofya'nın Müslümanların eline geçmesi olayı da eklenince 13 sayısı Rumlar ve Hıristiyanlar arasında talihsiz ve uğursuz bir sayı olarak beyinlerine kazılır.

13 sayısı tarih boyunca Batı ve Hıristiyan âlemi için yenilgi ve felâketle biten olayların başlangıcı veya sonu olmuştur.

13 sayısını çağrıştıran her şey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmiştir.

Onlar için uğursuz olan 13 sayısı bizim içinse çok uğurludur.

Fatih Sultan Mehmet 1453'te İstanbul'u fethetti. (1453 sayısının rakamları toplamı 13'tür.)

İstanbul fethedilince Bizans çöktü. Osmanlı Devleti İmparatorluk haline geldi. Rum Ortodoks Kilisesinin Merkezi olan Ayasofya Osmanlının ve dolayısıyla Müslümanların eline geçip cami olarak ibadete açıldı.

Hıristiyanlık, İslamiyet karşısında hezimete uğradı. Bir çağ kapanıp yeni bir çağ başladı.

Aşağıdaki tarihlere bakacak olursak;

571 ‘de Peygamberimiz doğdu.
634‘te Hz. Ömer(r.a) halife oldu ve Müslümanlar Libya ve İran içlerine kadar ilerledi.
751'deTalas savaşandan sonra Türkler İslâmiyet'i kabul etti. 

1444'te Haçlı ordusu Varna savaşında darmadağın edildi.

1570'te Kıbrıs fethedilerek doğu Akdeniz tamamen Türk gölü haline getirildi.

Bu olayların başladığı tarihlerin rakamları toplamı 13 ediyor ve sadece bunlar bile 13 sayısının bizim için ne derece uğurlu olduğunu gösteriyor.

Yıllarca birlikte yaşadığımız azınlıklar saf ve temiz Anadolu insanını etkileyerek 13 sayısının uğursuz olduğuna inandırmış.

Bu yüzden günümüzde de 13 sayısının uğursuzluğuna inanan çok sayıda vatandaşımız vardır.

Dikkat edilirse yukarıdaki tüm tarihler ve 13 sayısı bizim için uğurludur.

Bu sayılar kimler için uğursuzsa onlar uğursuzluklarına yansınlar.

Kalın sağlıcakla.

11.02.2016

Gürbüz BATTAL   
2016-02-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları