Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Temmuz 2016
Mahmut ALINAK
Mahmut ALINAK kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Botan, Artvin, Sur El Ele...
1991 yılının soğuk bir kış gününde ben sözde milletvekiliydim ve Zonguldak maden işçileri ile Ankara'ya yürüyorduk.
Özal cumhurbaşkanı, Yıldırım Akbulut başbakandı. İşçiler ikindi üzeri Bizi Ankara'ya götürecek asfalt yolda gri bir nehir gibi dalgalanarak akarken, " GEMİLERİ YAKTIK GERİ DÖNÜŞ YOK, "diye slogan atıp yeri göğü inletiyorlardı.
Derin bir vadide şimdi hangi cezaevi olduğunu hatırlamadığım bir cezaevinin karşısındaki yolda ilerlerken, tut
saklar, "BÜTÜN HALKLAR KARDEŞTİR,"sloganı ile işçileri selamladılar.
İşçiler, o yüz binlik insan deryası, "BOTAN ZONGULDAK EL ELE, "sloganı ile cevap verdi tutsaklara. Bu slogan cezaevinin beton duvarlarına çarpıp göklere yükselirken, gözyaşlarına boğulmuştuk.
Bir heyecan fırtınası ile sarsılmıştı o derin vadi. Vadinin sararmış çorak yamaçları bir anda renk renk çiçeklerle donanmıştı sanki.
BOTAN ZONGULDAK EL ELE sloganı, gemileri yaktıklarını söyleyen o canım işçiler, öncüleri tarafından hükümete peşkeş çekilinciye kadar iki gün boyunca çınlayıp durdu yürüyüş kollarında. O enternasyonal ruh kanatlanıp milyonları ayağa kaldırmıştı.
Her yer Zonguldak, her yer Botan' dı.
Dün Zonguldak maden işçilerinin yolunu kesen devlet, bu gün de silahlı güçleri ile Artvin Carettepe'de halkın önünü kesiyor.
Göz gözü görmüyor, panzerlerden basınçlı su ve zehirli gaz sıkılyor halka. Ortalık cehennem gibi. Bir defa daha görüldü ki, bu ceberrut devlet sadece Kürtlere değil, hakkını arayan herkese, karıncaya bile düşmandır.
Çünkü bu devlet; hükümeti, parlamentosu, yargısı, Genelkurmayı, yasaları ve tüm kurumları ile halkın değil, bu düzenin, holdingler ve yüksek bürokratların devletidir. Tüm bu coğrafyada işgalci bir güçtür.
Dün de öyleydi, bu gün de öyledir:
Kürtler, Türkler ve diğer tüm ezilen halklar - bazıları farkında olmasalar da -aynı acı kaderi paylaşıyor, cehennemi birlikte yaşıyorlar.
Sur, Cizre, Nusaybin, Silopi, İdil ve Yüksekova'da halka savaş açan devlet, Artvin halkına da savaş açtı,
"HAKKINI ARAYAN HERKES DÜŞMANDIR," DİYOR.
İŞTE BU NEDENLE BİE DEFA DAHA ARTVİN, SUR VE BOTAN EL ELE.   
2016-02-18
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları