Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
Ali LALE
Ali LALE kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ortadoğu'da Yeni Strateji
 TÜRKİYE VE ORTADOĞU (SURİYE) SAVAŞI VE YENİ STRATEJİ

ABD Ortadoğu da etkisiz eleman durumuna getirilmiştir. Aslında Türkiye'nin belini kıranda bu, yanı ABD'de Silah lobilerinin ve Yahudi lobisinin emrindedir. Bugün ABD başkanın ipleri Yahudi lobisinin elindedir. Savaşla, silah şirketlerin kasaları dolarken ve bu savaşta onlar açısında bir sorunda yaşanmadığı için bu savaşı bitirmezler, ancak Türkiye Ortadoğu da ABD 'siz bir strateji geliştirmelidir. Çünkü ABD Başkanı Ortadoğu'da yanı Suriye politikasında silah tüccarların ve Yahudi lobisinin kucağına düşmüştür.

   Yeni strateji bence NATO'yu harekete geçirmektir. Buda Mültecilere köprü görevini görerek, isteyen istediği Avrupa Ülkelerine gitsin ve stratejinin diğer ayağı başta Suudi olmak üzere Müslüman Arap ülkeleriyle sağlam adımlarla işbirliğine gidilmelidir. Bu şekilde güçlü bir ittifakın oluşacağı inancı içindeyim. Savaş: ancak siyasi ve uluslararası stratejiler bir fayda vermez ve yapılacak bir şey kalmazsa en sonunda yapılacağı iştir. Onun için Türkiye'nin elinde bulunan bu iki kozu değerlendirmesi bence önem arz eder.  Mültecileri hareket geçirmek bu belki Dünya barışına vesile olabilecek bir adım olacaktır. Bu hareket mülteciler içinde iyi olacaktır. Çadırda yaşamanın bir sonu olmaz ama mülteci üzerinde uygulanacak bu strateji Avrupa'yı ayağa kaldıracak ve Rus moskofuna karşı güçlü bir set oluşacaktır. Bu da Rusya'nın yayılma politikanın sonu olacağı gibi savaşında sona ermesine sebebiyet verecektir.

  Avrupa zorda kalmadıkça oda Müslümanların dökülen kanlarına seyirci kalacaktır. Onun için mülteciler üzerinde bu strateji uyguladığı zaman Avrupa geleceğinde korkarak biran önce savaşın kesilmesini sağlayacaktır. Bu şekliyle olursa Türkiye gerçekten Ortadoğu'da tutarlı, güvenilir ve güçlü bir devlet olarak tarihe geçecektir.

   Ortadoğu da, Müslümanlara ve insanlığa, sırt dönen bir Ülke var ki birçok Müslümanlarında kandığı bir Ülke; İran bu gün Zalimlerin yanında mazlumlara kurşun sıkmaktadır. Bu davranış İslami ve insani açısında bakıldığında tutulacak ve Müslümanlığı bırak insanlığa yakışacak bir davranış değildir. Mezhep odaklı bu politika İslam dışı bir politikadır. Dün İran'ı Ambargoyla ablukaya alan güçlü Devletlere karşı Türkiye İnsanı politikasını sürdürerek, o Ülkeyi savundu, Savunması da Uluslararası arenada yankı ve taraftar buldu. Ama İran ne yapıyor. Hepimiz görüyoruz. Zamanın firavunun yanında mazlumlarla savaşıyor. Bu da ne İslam'ın kitabında yazıyor ve nede insanlık tablosunda görülen bir olay değildir. Rabbim Türkiye nin yar ve yardımcısı olsun. 

Ali LALE

Yazar
   
2016-02-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Yenikapı Mitinginin Verdiği Mesaj
- Tehlike geçmedi
- Dış güçlerin beklentisi gerçekleşmedi
- Köyde Bilim Fuarı
- İkinci Kerbela Vakası
- Kütüphanede Zaman Geçirmek
- Değişik Siyaset ve Siyasi Anlayışlar
- Onlar Nasıl Bir Türkiye İstiyorlar?
- Kütüphanelerin Küresel Anlayışa Katkıları
- Demokrasi ve İnsanlık Dersi
- Teröre Karşı Siyaset...
- Ailenin Bir Parçası Kadın
- Yörüngeden Uzaklaştıkça Canavarlaşan İnsan
- Türkiye Geliştikçe Derin Yapı..
- Siyaset ve Toplum