Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Mercan Park, Gazeteciler ve Basın Bayramı
Birkaç gün önce Mercan Park'ta çok güzel ve renkli geçen bir program vardı. Elbette her program konusu ve verdiği mesaj itibariyle güzellikler ve özellikler açısından kendi içerisinde güzeldir.
Adıyaman Valisi Sayın Mahmut Demirtaş'ında şereflendirerek, hazır bulunduğu Gazeteciler ve Basın Bayramı programında, basında sansürün kaldırılmasını kutlayan katılımcılar, kendi aralarında hoş sohbetler yaparak, gece geç vakitlere kadar sade bir şekilde gönüllerince eğlendiler.

Adıyaman'daki mevcut haberciler, foto muhabirleri, köşe yazarları, sunucular, yayıncılar, editörler, koordinatörler, yayın yönetmenleri, kameramanlar, dizgiciler vs. bu alanda ve basının mutfağında alın teri döken ve emekler harcayan birçok meslektaşımız, Adıyaman Faal Gazeteciler Derneği (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan'ın organizesiyle, Mercan Park'ta Gazeteciler ve Basın Bayramını, sansürün kaldırılışını kutladılar.

Dünya'da ve Türkiye'de olduğu gibi, Adıyaman'da da basın özgürlüğü, demokrasi ve maddiyatla alakalı ve doğru orantılı olarak ayakta kalmaya, bazı sıkıntı ve problemlere karşılaşmasına rağmen; ayakları üzerinde durmaya ve direnmeye devam etmektedir. Sermaye-özgürlük ikilemi içerisinde gazetecilik mesleği, her geçen gün güvenirliğini yitirmeye başlıyor. Birçok ankette, en güvenilir olmayan meslek gazetecilik ve basın olmaktadır. Bunu gerektiren birçok sebep ve gerekçe, bir çırpıda sayılabilir.

Basının dört gözle beklediği para kazanma dönemlerinden bahsedilir. Ekonomik anlamda, göbek bağı olmadan, sırtını bir yerlere dayamadan, ayakta durması zorlaşıyor, bir de etik olmayan bazı durumlar da söz konusu olunca; basının meşruluğundan ve güvenirliğinden söz etmek zor hale geliyor.

Güvenirlik açısından siyasetten sonra gelen gazetecilik, son dönemlerde siyaseti bile solladığını görüyoruz. Arz, talep dengesine paralel olarak gelişen ve değişen bir takım menfaatler beklentisiyle, basının güvenirliği ve özgürlüğü tartışılır hale geldi.

Yalan, yanlış haberlerin sunum şekli, etik kuralların rafa kaldırıldığı bir haber anlayışıyla ve daha birçok dengesizliklerle, tutarsızlıklarla mesleğin itibarsızlaşmasına ve güven yitirmesine sebep olunmaktadır. Tamamı öyle mi? Elbette değil, bihakkın çalışanları tenzih ederim. Malum kemiksiz et olmayacağına göre, elbette basında da bu tür kişi ve kurumlar olmuştur ve olacaktır da.

Malum bazı kişiler, tehdit ve şantajla para kazanırlarken, bazıları yoksulluk çekmekte ya da ancak kendi yağında kavrulmaktadır. Sayısı çok az olan bazı kendini bilmezler yüzünden, bu meslek ne yazık ki güvenini her geçen gün yitirmektedir.

Her şeye rağmen, basının özgür olup-olmadığıyla ilgili tartışmalar sürüp giderken, yaşam keşmekeşi içerisinde hayatlarını idame ettirmeye çalışan ve bu işle iştigal eden, nafakalarını bu yoldan kazanmaya çalışan gazeteciler ve basın mensupları emek harcıyorlar. Basın mensupları göz nuru döküyor, gece-gündüz kafalarını yorarak; bu memleket için, üzerlerine düşen görevlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. 7/24 mesai mefhumu gözetmeksizin, millet ile devlet, özel ile tüzel arasında köprü görevi yaparak, halkın gören gözleri, duyan kulakları, söyleyen dilleri olmak için çaba harcamaya devam ediyorlar ve edeceklerdir. Yer, zaman ve mekân gözetmeksizin, sorumluluk duygusuyla, çalışıp çabalayan gazeteciler ve basın mensupları her zaman olmuş ve olmaya da devam edeceklerdir.

Mercan Park'ta bir araya gelerek, çeşitli konularda istişarelerde bulunan gazeteci ve basın mensubu arkadaşlarımız; Gazeteciler ve Basın Bayramı programında, keyifli bir gece geçirdiler. Sorunların dile getirildiği ve gazeteci, basın mensubu arkadaşların aralarındaki soğukluklarının giderilmesine, buzların erimesine vesile olan güzel bir birliktelik sağlandı.

Gecikmeli de olsa,  basında sansürün kaldırılmasıyla ilgili olarak, gazete ve basın dünyasının, yazı, haber ve yorumları olduğu gibi; tarafsız, doğru, güvenilir, etik kuralları içerisinde, maddi-manevi saygınlığın kazanılacağı nice bayramlar ve yıllar, temenni ediyorum..


   
2013-07-26
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Başkalarından Önce Kendimize Bakabilseydik
- Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- 7 Rakamıyla İlgili Olarak...
- Madde Bağımlılığına Dikkat Etmeliyiz
- Haydi, Karar Ver Bakalım!
- Besni Eğitim Bayramı
- 'Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?'
- Türkiye'yi Sonunda Savaşa İttiler
- Bu Kısır Döngüyü Kırmak Gerekir
- Ortadoğu'ya Bu Teveccüh Neden?
- Bu Hikaye Sizin İçin...
- Vazgeçilmeyen Ortadoğu
- Hiç Affedemiyoruz...
- Altın Alırken Dikkatli Olun!
- Esad Suriye’yi Bitirecek