Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Ağustos 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Et Neden Pahalı
Türkiye bir zamanlar bir tarım ülkesiyken ürettiği ürünler kendine yetiyor ve bu bir övünç kaynağı olarak sunuluyordu

Köyden şehre düzensiz göç, aşırı nüfus artışı, yaşam düzeyinin gelişmesiyle beslenme standartlarının yükselmesi, terör olayları nedeniyle köylerin boşalması, otlak ve meraların boş kalması, köyde yaşamak zorunda olan kişilerin yaşlı olması, yanlış tarım politikalarının uygulanması ve çiftçilikten yeteri kadar para kazanılamaması gibi nedenlerle yetiştirdiğimiz ürünler bize yetmez, yurt içi üretim, tüketimi karşılayamaz oldu..

Bu ürünlerden birisi olan ette de önemli sorunlar yaşanıyor.

Ette arz- talep dengesi sağlanamadığı için yıllardır fiyat istikrarı sağlanamıyor.

Bu istikrarsızlık genelde fiyat artışı yönünde cereyan ediyor.

Et fiyatlarını dengelemek için hükümetler et ithal etmeye başlar.

İthalat,  üretici mağdur olmasın diye sınırlı kalmakta ve derde deva olamamaktadır.

2010 yılında ithalatın önü açıldı. Yapılan canlı hayvan ve et ithalatı piyasayı doyuracak kadar olmadığından, 18 TL civarında olacak denen etin fiyatını 30 TL'ye kadar yükseltti.

Günümüzde de et fiyatları aldı başını gidiyor. İlden ile semtten semte et fiyatları değişiyor. Markette kıymanın kilosu 40, kuşbaşının fiyatı 50 TL iken, lüks semtlerdeki etin kilosu 90- 100 TL'ye kadar yükseldi.

Anormal bir şekilde artan et fiyatlarını dengelemek ve bu gidişe dur demek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ette tavan fiyat uygulamasına gitti. Bakan Faruk Çelik, alınan kararı açıklarken, kıymada 32, kuşbaşı ette ise 34 liralık tavan fiyat belirlediklerini, karkas yağsız et fiyatının 23,2 TL, yağlı fiyatın ise 21,8 TL olarak belirlendiğini ve bu tedbirlerin yetersiz kalması durumunda ithalat kozunu ellerinde bulunduracaklarını söyledi.

Eskiden hayvan sayısının azlığı fahiş fiyatla et satılmasının önemli sebebi olarak gösterilirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 13 milyon civarında büyükbaş, 40 milyona yakın küçükbaş hayvan var.

Üretimde sıkıntı olmadığına göre acilen etteki vurguncuların çarkına çomak sokulup vurgun düzeninin değiştirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Etin ucuzlayabilmesi için bollaşması gerekir. Eti bollaştırmak ve hayvancılığı geliştirmek isteniyorsa mutlaka süt hayvancılığı teşvik edilmelidir.

Hayvan üreticisi sütten yeteri kadar para kazandığında daha çok hayvan yetiştirecek ve bu hayvanların yavrulamasıyla birkaç yıl içinde ihtiyacımızın çok üzerinde hayvana sahip olabilecek ve et ihraç eden bir ülke durumuna gelebileceğiz.

Sütün üretilmesinden tüketilmesine kadarki vurgun düzeni de ele alınıp hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyan yeni bir yapılanmaya gidilmelidir.

Bu yapılanma Et Kurumu, Süt Kurumu şeklinde olabilir.

Buna paralel olarak tarım ve hayvancılık politikaları yeniden gözden geçirilerek yanlış politikalar terk edilmelidir.
Et ve süt verimi düşük hayvan soyları iyileştirilmelidir.
Mera hayvancılığı yerine ahır hayvancılığı geliştirilmelidir.
Otlaklar korunmalı, yem üretimi artırılmalı ve üreticilere ucuz fiyatla satılmalıdır. 

Erken kesimin ve dişi hayvanların kurban olarak kesilmesinin önüne geçilmelidir.

Salgın hastalıklarla mücadelede taviz verilmemelidir.

Çiftçi eğitilmeli ve kredi desteği sağlanmalıdır.
Hayvansal ürünlerin pazarlanması yeniden düzenlenip üreticinin eline tatmin edici para geçmesini sağlayacak yasal değişiklikler yapılmalıdır.

Eğer ithalat yapılacaksa ithal edilecek hayvan sayısı piyasayı doyuracak kadar olmalıdır.

Devletin, yukarıda sıraladığım tedbirleri almasıyla hem et bollaşacak hem de ucuzlayacaktır. Kalın sağlıcakla.


Gürbüz Battal

    
2016-03-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları