Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Ağustos 2016
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Temiz hava, temiz oksijen, köyde var köyde...
Baharlı günler güneşli ve sıcak günleri mevsimlerin ve doğanın ozon tabakasının aşırı derecede delinmesi mi diyelim yoksa doğanın intikamı  mı diyelim bilmem ki... Her bilen kendi meşrebine göre kelam eder.  

Halbuki dünya belirli bi düzen üzerine kurulmuş. Hiçbir varlık boşu boşuna yaratılmamış. Allah ama biz aceleci kulları hemen her şeye bir kulp bulur kendi kendimize söylenir dururuz.

Tüm dünya temiz enerjiye geçiyor. tüm dünya modern teknolojiyi kullanıyor tabi gelişmiş ülkeler ekonomisi iyi olan akıllı ülkeler bilime  yatırım yapmış ülkeler egitime deger veren ülkeler üniversiteleri sadece bir egitim ve araştırma ve geliştirme projeleri ile hayata yön veren kurumlara dönüştüren ülkeler.

 Gelişmekte olan ülkeler ise malesef silah ithal etmek silah satın almak silah üretmek ile meşgul yazık.

Gelişmete olan ülkeler okumayı sevmeyen hazır cevap basit günlük yaşam ilkesi olan ülkeler buna da yazık.

  Gelişmekte olan o ülkeler var ya insanına deger vermeyen ülkeler.

 Gelişmekte olan ülkelerde insanların hür bir düşünceye fikir üretmelerine de gerek yoktur.onların adına ülkeyi yönetenler karar verir mesela kaç çocuk yapacak, nasıl bir hayat sürecek hangi okula hangi işe hangi meslegi sececek hangi ticareti yapacak,ve insana dair her ne varsa bunu yöneticileri önerir halkı da onu bila mecbur takip eder,hatta bazı yerler vardır ki lider şöyle traş olacaksınız der onu bile yaparlar, dışa kapalı  toplumlardır bu dünya ile entegreleri yani kaynaşmaları ve ikili karşılık cıkar ilişkisine dayalı ticarete izin yoktur,televizyon ve radyo bile kısıtlıdır,gazete ve dergi,sinama,tiyatro,spor,gibi sanat dallarının dünya ile kaynaşması bile yoktur.

 Neyse dostlar  bize uzak olsun böyle yönetimler aman aman Allah korusun.

 Bizim ülkemiz cennet valla iktidarı ile muhalefeti ile tam bir gırgır yani.

Nasıl mı .

Şöyle ki.

Hani bir zemanların unutulmaz komedi filimleri vardır ya hala televizyonlarda her gün mutlaka izlenir Ertem Egilmezim o unutulmaz ,,Hababam  okulu,, vardı va iremetli Kemal Sunal ve adile naşit ve diger sanatcıların işte o.

Anamadımmm.

Neden  anamadınız ki.

 Kac yıldır iktidar yüzü görmemiş bi muhalefetimiz var mı var kac tane mecliste üc tane varmı var..

 Ve bu üc muhalefet de iktidarın on dört yıldır  hüküm sürdügü bi iktidarına garşı ne yaptılar hec bi şey.

 Kac secim oldu  hatırlayan var mı hayır demiii.

Ve hepsinde birinci olup bunca zaman iktidar oldularmı oldular.

Yigidi öldür de hakkını yeme babouuuu.

Beceriksiz bir muhalefet var mı var abeyyy var,ve bu arkadaşlar oldugu süre ce bu böyle gider o kadarrr.

Yazık yazık bakın haberlerde her gün farklı bir haber var hani asgari ücret vardı secimden önce muhalfet bir vaat de bulunmuştu,hatırlayan varmı vardır eminim,biri ana muhalefet demiştiki eger iktidar olursak biz asgari ücreti 1500 gayme yapcez dedi mi dedi şimdi yani unutmayın haaa.

Ya öteki kurt muhalfet ne dedi o da dediki ahan da benden de 1400 gayme olacak dedi herkes iyi hatırlıyo.

 Ve en kücük muhalfet olan terörle icice gecmiş olan insanları ve belirli bölgeye hitap eden sırtını daga  ve dış kapının mandalı gibi olan avrupaya ve terör ile anılan bir parti de demişti ki 1800 gayme de benden demi,şti demi.

Aziz muhterem halkımız tüm bunlara itibar etmedi dinlemedi ve neye inandı biliyonuz demiii.

 İşte bu ondört yıldır insanları bir şekilde ikna eden iktidar demişt ki bu sefer ahanda biz asgari ücreti 1300 gayme yapcez secimden sonra ki senenin başı dedimi hemen elinize 1300 gayme gececek ona göre hayden gali dedi mi dedi.

Eeeeeee sonuc noldu aziz halkımız ne etti her zaman oldugu gibi 1300 gaymeye inandı bana cok ilazım deel dedi az olsun benim olsun cok verirseniz cokca geri alısınız dedi ve azı kafi dedi sonra  azarız mazarız elimallah dedi ve.

 Evet  asgari ücret 1300 gaymede halkımız mutabık oldu ve oyunu iktidardan yana kullandı ve şimdilerde asgari ücretten kesinti olacakmış 70 gayme vergi deye kasilecekmiş deyola olsun mühim deel ilerde daha fazlasını verlerr.

 Bak secim zamanı bu iktidar ne demişti vaat olarak huzur bozulmasın demişti demi dostlar valla demişti istikrar istiyosanız analar aglamasın deyosanız, yeni yeni iş sahaları acılsın istiyosanız  demişti demiii.

 Eeeeeee gardeşim her bir canlının mutlaka itiraz edemeyecegi vaat bunlar.

İki gün  ac kalmış agzı kurumuş ya da bi hitap düşmüş, yanmış bir garip, bi anda her şey bedava olan bi hayır yemegine denk gelmiş, buyurrr buyur etmişler, şaşkın şaşkın ezile büzüle kurulmuş sofraya belli ki ac ,başlamış ekmegin uc kısmını bölmüş yemegin en sulu yerine usulca batırırp ellerinin ucu ile şöyle hafiften yukarı dogru bi hareketle cukkkk diye iki üc kez atmış atmış ve bakmışlar ki adam ac  gardeşim yavaş yavaş daha bakam corbadan böyle az sonra dana ve kuz eti gelecek pilavı var ayranı var keşkeki var salatası var bamya aşı da var demişler adammm yaa demiş yanında ilimonda varmı demiş var demişler istedigin kadar ye yee ama sırf ekmek le doyurma karnını yazık demi onca yemek var sona aşcı başı darılır felan demişler .

 Garibim mahcup olmuş acım hemşerim ben iki gündür bu bogaza tek bir şey girmedi biliyonmu sen deyememiş deel bunca yemek bunca ceşit ben şu kırıntılarla cöpe döktügünüz kırıntılara da razımız deyesi gelmiş adammm.

 Emmmaaa deyememişşş.

 İşte garip vatandaşın hali bu 1800 gayme deel 1500 gayme ye deel 1400 gaymeyee deel 1300 gaymeye he demiş az olsun benim olsun demiş al sana demiş ve şimdi de.

Ve secimler bitti her gün analar bi fazla aglıyor.

Artvin de doga bozulmasın yeşil cam agacları ve suyu heba olmasın deye insanlar tarlasını dagını cevresini korumaya calışıyo ama basıyorlar biber gazını basıyorlar basıyorlar..

Dereler yön degiştiriyor tabiat ve mevsimler şaşırıyor .

Ondan sonra Karadeniz de heyalan ,deye avaz avaz bagırıyorlar,gardeşim netsin doga sen doganın dengesini alt üst ediyorsun ha ne etsin bu doga yeri gelince intikam alıyo Allah Allahhh.

 Mart ayı başında haziran ayı gibi ankarada hava sıcaklıgı sevgili arkadaşım ve hemşerim Sn.Sami süzer abimiz  derki angara angara olalı mart 1 de 32 derece hava sıcaklıgı görmedi ,deyip resim ile cekip göstermiş sag ol hemşerim.

İlim uşak. Köyüm kırka dan şubat ayı kah güllük gülistanlık güneş insanın icini yakıyoo elim Allah haziranda olu böyle deyoz sonra töbee töbee,deyoz ekinler yani bugdey arpa güz den ekilen ekinler yani onlar yüzde atmış yok yagışlar ve degişik hava koşullarına baglı olararak bu sene de cok zor bir yıl bekliyo ciftciyi gali,hayılısı nasılsa öyle olsun.başka elden bi şey gelmez,sadece kah köy meydanında ki cam agacları altında kahvehane önünde iki üc eski tüfek lerin kendi halindeki köy yarenligi ile bazen cami avlusunda üc beş dakika kala yaşlı beli bükük gönlü kırık bir iki ihtiyarın e,e,e,e yagmurlar kar kış zemberi de toparaka düştü düşecek  kış yok hani eskile mart camdan baktırır kazma kürek yaktırır ata sözü vadı demek eskiden öyle kışlar oluyomuş deyip eskilere daldıgı bir iki dakikalık arzuhali,işte böyle tüm ülkemdeki köy kasaba mezra  böyle böyle gali,hadin bu hafta da bu kadaa haftaya görüşmek ümidi ile salıcakla kalın enderin selam saygılar bizden olsun.

Üstadımmmmmm.   
2016-03-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Ramazan bayramı hayırlı olsun köylümmm...