Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
Mahmut ALINAK
Mahmut ALINAK kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bunu Yaparsak...
 BUNU YAPARSAK AKP VE BU DÜZEN ÇÖPE GİDER  

Halkı iliklerine kadar soyup ülkenin o devasa yer altı ve yer üstü zenginliklerini yağmalayan bu vampir düzen ve onun günah çukuru AKP, halk için dün olduğu gibi bu gün de meşru değildirler. Bu nedenle siyaset bahçesinden sökülüp kirleriyle birlikte çöplüğe atılmaları ezilenler için elzem ve ertelenemez bir görevdir.

 Bilmem farkında mıyız, ayakta duran bir binanın tavanı için direkler nasıl yaşamsal ise, bu vahşi düzen için biz de oyuz. Çünkü bu düzen bizim onunla girdiğimiz işbirliği sayesinde ayakta duruyor. Yani kanımızla semirsin diye vampiri biz besliyoruz. Bu yönüyle biz bu düzenin suç ortağı ve onun kafamıza indirip durduğu kanlı baltanın da sapı ve kendimizin cellâdıyız. Direkler olmadığında binanın tavanı nasıl ki çökmeye mahkûmsa ve sapı kırılan balta nasıl ki işe yaramaz hale gelirse, biz de esaretimizin tek nedeni olan işbirlikçiliğe son verip kenara çekildiğimizde, bu irinli düzen bir saniye dahi ayakta kalamaz, AKP ile birlikte çöküp siyaset mezarlığına gömülür.

 Peki, nasıl kenara çekileceğiz ve bu düzeni yaralı omuzlarımızdan nasıl aşağı atacağız? Yapacağımız şey, bu düzen ve onun zorba kurumları ile ilişkimizi kesmek, koyun gibi yönetilmeyi reddetmek, boynumuza geçirilen kölelik zincirini çıkarıp atmak ve bu rezil işbirliğini sonlandırmaktır. 

 Düzenle yollarımızı ayırdığımızda bu dev çarkın suyunun nasıl kuruduğunu ve nasıl paslanıp hurdaya döndüğünü hayretle göreceğiz. Öyle bir mucize gerçekleşecek ki, biz bile buna şaşıracağız! Ben böyle bir mucizeyiTARİHİN ÇARMIHINDA GÜNEŞ ÜLKESİ romanımda kurgulamış, Şengal halkının MEZIN önderliğindeki özgürlük mücadelesini detaylı olarak işlemiştim. 

 Bazı pilot il, ilçe ve köylerde başlatıp yaygınlaştıracağımız bu kapsamlı projenin hayata uyarlanması elbette pek kolay olmayacaktır. Bu hem kolay ve hem de çok meşakkatli bir iştir. Çünkü bu düzene sadece, "Canın cehenneme," demekle kalmayacak, kendi alternatif düzenimizi de inşa edeceğiz. Bunun için yıkılmaz bir iradeye ve tükenmez bir sabra ihtiyaç var. 

 Bu proje bazılarına belki ütopik görünebilir. Ama şunu bilmeliyiz ki, hayatta ütopyası olmayan hiçbir başarı yoktur. Gerek kişilerin, gerekse toplumların başarısının altın anahtarı ütopyadır. M. Gandhi ütopyası olmadan İngiliz sömürgecilerini ülkesinden kovamazdı; F. Castro ve C. Guevera'nın da aralarında olduğu o bir avuç devrimci, ütopyaları olmadan Sierra Maestra dağına çıkmaz ve diktatör Batista' yı alaşağı edemezlerdi.

 Tarihin bize öğrettiği acı dersler göstermiştir ki, çileli yollarda ter dökülmeden özgürlüğe ulaşılamaz, ülke zenginlikleri halkın mülkiyetine geçirilemez.

 ZİNCİR ÖRGÜTLENMESİ modeliyle düzeni bir ağ gibi sararak, sabır, tutku ve dirençle ilmek ilmek öreceğimiz bir siyasal ve ekonomik boykot çok geçmeden, tepemizde kükreyip duran bu devlet kabadayılarını yönetme krizine sokacaktır. Böylece düzenin değirmenine akan sular kesilecek ve bu kanlı diktatörlük için can çekişme süreci başlamış olacaktır. 

 Sözü edilen dönemi, düzenin altını boşaltan EYLEMSİZ DİRENİŞ dönemi olarak da adlandırabiliriz.

 Bu hazırlık aşamasından sonra, dava arkadaşları ile ekmeğini ve suyunu paylaşan ve cefa söz konusu olduğunda hep ilk sırada yerini alan bir CEPHE HAREKETİ' NİN öncülüğünde ayağa kalkan kitleler, "Hükümet istifa, iktidar halka!" sloganı ile coşkun nehirler gibi alanlara aktıkları gün, bu düzen ve onun tetikçisi AKP için artık yolun sonu görünmüş olacak. Yapacakları tek şey, tası tarağı toplayıp siyaset çöplüğünün yolunu tutmaktır.

 Benim sivil devrimle kastettiğim siyasal proje işte budur. 

 Peki, bu devrimi başlatıp hükümete, "Şah ve mat!" diyebilecek ve halkı hem devlette ve hem de ekonomide iktidara taşıyacak bir muhalefet var mı? Eğer böyle bir hareket olsaydı AKP'nin emir ve komutasındaki devlet bugün Cizre, Silopi, Sur ve İdil' de bu kadar pervasız olmaz ve katliam yapamazdı. Ve halkın trilyonları bir avuç vampirin cebine akarken, milyonlarca insan geçim ve işsizlik girdabında çırpınmazdı.

[email protected]   
2016-03-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- İnsanlar, Koyunlar ve Kırlangıçlar