Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
Ali LALE
Ali LALE kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Anayasa ve Siyaset Kurumu
Ülkeyi; millet adına siyasetçiler yönetmektedir. TBMM Meclisi tarafında halkın milli ve manevi değer yargıları, kültürü dikkate alınarak çıkardığı yasalarla memleketi yönetmektedirler. Bugün TBMM bulunan dört siyasi partinin ana gayesi, Ülke insanının huzurunu ve güvenini sağlayacak, ekonomik gelişmeyi hareketlendirecek uygulamaların gerçekleştirilmesi için yasa ve yönetmelikler çıkartmaktadır.

   Eğer bir meclis ve siyaset kişiye odaklı öfkenin verdiği akıl tutulması yüzünde bir anayasayı yapamıyorsa yanı halkı yönetecek kuralları belirlemiyorsa, siyaset kurumu siyasetçiler tarafından itibarsızlaştırılmıştır. Ülke yönetimi; halkın huzuru, güveni ve refahı odaklı olmalıdır.

   Siyaset kurumunun itibarsızlaştırılması demek siyasetçinin itibarsızlığına doğru hızla yol alır. Siyasetçi bindiği dalı kendi eliyle kesmiş olur. Bir doktor yaptığı yemine sadık kalması, insanların sağlığı açısında ne kadar önemliyse, bir siyasetçinin işlevi de halkın memnuniyeti merkezli olması da o kadar önemlidir.

   Teklif edilen yasa tasarıları ilgili kriterlere göre tasnifi yapılır. Yasama da kimin neyi teklif ettiği önemli değildir. Önemli olan teklif edilen yasa halkın genel memnuniyetini sağlıyor mu?  Halkın milli ve manevi değerlerine uygun mu? Ülkenin gelişmesine engel teşkil etmiyor mu? Bu ve buna benzer kriterler oluşturulur. Oluşturduğu kriterlere en uygu teklifler ayrılır ve bunlar oylamaya sunulur.

   Böyle bir yöntem kısa zaman içerisinde bir anayasa metni hazırlanır ve oylanır. Halkı memnun edecek, kaosu bitirecek, bir Anayasa meydana getirilir. Halkın nazarında siyasetçi ve siyaset kurumu da değer kazanır. Bugün yapılan nedir. Ben seni başkan yapmam, Başkanlık olursa masada çekilirim. Bunlar siyaset kurumunu yıpratır. Anayasa bu şekilde yapılmaz, ancak kişiler değil de teklif edilen taslakların, oluşturulacak kriterler göre oylanarak ya kabul edilir yada uygun görülmez bunları yaparken açıklamalarıyla birlikte yapılmalıdır. Aksi takdirde Milletin göz bebeği olan siyaset kurumu değersizleştirilir. Bu da beraberinde kaos ve terör getirilir.

     Bugün siyaset arenasında yasama kriterleri nelerdir. Dışarda baktığımızda siyaset kurumu rencide edilecek bu durumla karşı  karşıyadır. Çünkü kriter yerine kişiler dikkate alınmaktadır. A kişiden Başkanlık teklifi gelmiştir. O zaman değerlendirmeden reddederim. Bu anlayış tamamıyla yanlıştır, keyfiyeti çağırışım yapan bir tavırdır. Açıklama yapılmadan ön yargılarla ne kanun yapılır ve nede Anayasa taslağı oluşur. Kimin ağzı açılırsa bu Anayasa darbe anayasasıdır.  Öyleyse ne duruyorsunuz kardeşim! Millet sizlere yetkiyi vermiş, koruyucu zırhı giydirmiş. Daha ne istersiniz. 

Ali LALE

Yazar
   
2016-03-11
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Yenikapı Mitinginin Verdiği Mesaj
- Tehlike geçmedi
- Dış güçlerin beklentisi gerçekleşmedi
- Köyde Bilim Fuarı
- İkinci Kerbela Vakası
- Kütüphanede Zaman Geçirmek
- Değişik Siyaset ve Siyasi Anlayışlar
- Onlar Nasıl Bir Türkiye İstiyorlar?
- Kütüphanelerin Küresel Anlayışa Katkıları
- Demokrasi ve İnsanlık Dersi
- Teröre Karşı Siyaset...
- Ailenin Bir Parçası Kadın
- Yörüngeden Uzaklaştıkça Canavarlaşan İnsan
- Türkiye Geliştikçe Derin Yapı..
- Siyaset ve Toplum
- Böl Parçala Yut