Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
Ahmet AY
Ahmet AY kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ulusalcılık ve Deniz Gezmiş
Kemal Bingöllü'den Ulusalcılık ve Deniz Gezmiş

3 yıl önceydi, birkaç yazıyla gazetedeki köşemde Türk Sol'unun 'sol'luğunu ve bizdeki solculuğun darbeci yönünü yazmıştım. Marjinal, anarşist ve terörist sol ile Deniz Gezmişlerin askeri darbeye, militarizme çanak tutan solculuklarını anlatmıştım o yazılarımda. Bundan 20 ay önce hayata veda eden amcazademiz Av. Kemal Bingöllü ağabey o yazıları okumuş, 'Deniz'e haksızlık yapmışsın Ahmet'im' diye mail atmıştı. Çok sevdiğim Kemal Bingöllü ağabeyden öğrencilik yıllarını dinlemiş, istifade etmiştim. Ayrıca Kemal abiden anılarını kitaplaştırmasını istiriham etmiştim. İnşaallah Sevgili Ömer, Mehveş, Halit Bingöllü amcazadelerim bu konuda bize iyi haberler verirler.

Yazılarım üzerine telefonda Türk Solunu ve Deniz Gezmiş'i konuşmuştuk. Daha sonra mail ile de bildiklerini bana iletti. Ben de hem telefon görüşmelerimizi hem de Mail'lerini birleştirerek hacimli birkaç makaleye dönüştürdüm.

Şimdi 12 Mart'ı yeniden yaşadığımız bugünde, Kemal Bingöllü ağabeyimin sol, ulusalcılık, dönemin darbecileri olup sonradan ‘tevbe ettik' dedikleri halde  bugün  yine darbeci olanları ve Deniz Gezmiş ile ilgili söylediklerini paylaşmam gerekir diye düşünüyorum.

Paylaşalım ki Figen Yüksekdağ'ın Kürtlere dayattığı 'kömün'ü ve bu komün uğruna son üç ayda 1016 Kürt genci hendeklerde katlettirişini ve sebep olduğu mağdur halkın çilesini kavrayabilelim. Çünkü 50 milyon seçmenden 4 bin oy alan bir partinin adı sanı olmayan genel başkanı Figen Yüksekdağ'ı alıp Kürtlere baş(kan) olarak dayatan, halka hesap vermeyi siyasi ve etnik 'ŞİRK' kabul edenler kaçtır  bu Türk Soluna teslim.

Necedir Türk UluSolu?

Beraber okuyalım:

'Sevgili Ahmet‘ciğim,

Sana bir mail gönderecektim. Sonra vazgeçtim. Mektup gibi uzun yazmayı düşündüm. Senin gibi işi başından aşkın biri değilim artık. Milat'taki yazılarından bir kısmını okudum. Kutlarım seni, özellikle ‘Herkesin Bir Fiyatı Var, Benim de' bayağı etkileyici. Senden beklenen de zaten budur. Dünyevi menfaatperestlerle aynı kategoride olamayacağın bellidir.

Barış sürecine katkılarınızın olması çok çok önemlidir. Bu süreçte şu veya bu sosyal ve siyasi düşüncede olmak önemli değil kanaatindeyim. Önemli olan halka ve hakka hizmettir. Bu nedenle sizler gibiler önemlisiniz.

Bir başka konuya geçeceğim. Milat'taki yazılarından esinlenerek söyleyeceklerim var. Ulusolcular (Ulusalcılar) ile ilgili, Ulusalcılık kelime anlamı ile batı dillerinde Nasyonalliktir. Sen de bunu iyi bilirsin. Ancak bu herifler Hitlerin bıraktığı kötü imajdan dolayı Nasyonalizmi kullanmıyorlar. Milliyetçilik tabiri de işlerine gelmiyor. Zira onu da gericilikle eş anlamlı buluyorlar ve kendilerine Ulusalcı diyorlar. Nasyonal ve milliyetçi dememek için hileli yollara başvuruyorlar. Ancak lügat anlamında hiçbirinin diğerinden farkı olmadığını söylememe gerek var mı? Bu tabirin arkasına bir de Sol tabirini ekliyorlar. Oldu mu sana Nasyonal Solcular. Kafatasçı, ırkçılığın adını Ulusal sol koymuş ve zavallı halkı kandırıyorlar.

Lafın kısası, onlar ırkçılığı faşizm diye vasıflandırarak yine Türk Milliyetçisiyiz demekten çekiniyorlar. Çünkü sıfatlarının arkasında solculuk ve sosyalistlik var ya. Halka, hem sosyalist ve hem de nasyonalist olarak kendilerini lanse edemiyorlar. Türkiye'de bu kavram kargaşasından istifade ederek durumu götürmeye çalışıyorlar.

Aslında hem nasyonalist ve hem de faşizm sevdalısıdırlar. Sermayenin arkasına militarizmi alarak hareket edenlere faşist denildiğine göre bunlar tam budurlar işte.

Aklıma geldi, yazında Deniz Gezmiş'e ulusalcı demişsin. Bu o çocuğa iftiradır.* Deniz bir Marksist idi. Öldürülene kadar da öyle kaldı. Buna ben şahidim. Öyle olsaydı, bir kere bile onunla konuşmazdım. Asılırken söylediği son cümlelerini bir hatırla. Bu ahlaksız nasyonalist-faşistler gençliği arkalarına almak için bu iftirayı ona yaftalıyorlar. Özellikle Doğu Perincek ..si. Bir yazısında beni bile şahit göstermek edepsizliğinde bulunmuş.

Ahmet‘im, biraz uzattım galiba, yaşlılığıma ver. Yaşlanınca insanın çenesi düşüyor. Zaman zaman yazdığım makaleler oluyor. Geçmişte Taraf'ta yayınlıyordum. Ancak onlar son zamanlarda çok değiştiler. Tayyip Erdoğan düşmanlığından başka bir şey düşünmez oldular. Oral Çalışlar da ayrıldıktan sonra iki makalemi yayınladılar. O da işlerine gelir gibi olduğu için. Yazarsam sana da gönderirim. Sevgi ile gözlerinden öpüyor ve başarılar diliyorum.

Kemal Bingöllü'

Bir Mail'i bu, diğerlerini ve telefon görüşmelerimizi de sizlerle paylaşacağım, çünkü ona sözüm vardı, şimdi değil ama ilerde yazacağımı söylemiştim, rahmetli Kemal abim de olur vermişti.

‘Cengiz'i yazmışsın ama yetmiyor, Cengiz daha da bozulacak' demişti, ‘Şahin Alpay'ı, Hasan Cemal'i yazmalısın, bunların burjuva mahallesinde ve  masalarında buldukları itibar ve parayla Deniz'i nasıl kirlettiklerini yazmalısın. Onurunu dünya malına değişmeyen Oral Çalışlar'ı yaz' demişti ve dahasını. Ben de onun gönderdiklerinden demetler paylaşacağım sizlerle.

Devam edecek.

 *Deniz Gezmiş ile ilgili yazışmamız ve bu yazıya Mail'le cevabımla ilgili mail ve telefon görüşmemiz bir sonraki yazıda.   
2016-03-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Kadem Batman Paneli ve Altan Kardeşler
- Yaşanan Anadolu kıyamıdır
- Kod adı: Yenikapı
- 12 Mart Muhtırasında ABD'nin Rolü
- Darbelerde ABD'nin Rolü; 27 Mayıs 1960
- Tarih yazan millet