Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Ağustos 2016
Ali LALE
Ali LALE kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Söke'de bir kahvehane
TÜRKİYE'DE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK SÖKE DE BİR KAHVEHANECİNİN UYGULAMASI

Aydın'ın Söke İlçesinin bir köyünün bir kahvehanecisi tüm bölgelerimiz için örnek teşkil edecek bir uygulamaya imza atmıştır. Bir Kütüphane Müdürü olarak bu davranışından dolayı onu yürekten tebrik ediyorum. Bu uygulama; Köyde Kütüphane olmadığından kendi kahvehanesinde bir kitaplık kurmuş ve oraya gelip kitap okuyanlara çay bedava ikram edermiş, masal gibi bize geliyor ama gerçekmiş.

    Bu bir kahvehanedir. Aynı zamanda ticari bir yer sayılır. Kahvehaneyi açan şahıs buradaki müşterilere çay ikram ederek önceliği olan geçimini sağlamaktır. Bunun yanında halkın kültür seviyesini yükseltmek babında böyle bir uygulamaya girişmesi ancak takdire şayan bir davranıştır.

    Aslında bu örnek uygulama; Türkiye'nin genelinde de rahatlıkla yapılabilir, bir kahvehaneci bu uygulamayı düşünerek yapıyorsa halkın hizmet için seçtiği belediye başkanları niye düşünerek yapmasınlar. Onlar da yörenin en güzel kahvehanesinde böyle bir uygulamaya imza atabilirler. Kendi yörelerinde güzel bir kütüphane oluşturacaklar, Kütüphaneye gelen insanlar hem kitaplarını okuyacaklar ve hem de bedava çaylarını yudumlayacaklardır. Aslında bu olmaz diye bir şey yok, bunun yolu; o kahveci gibi insanlarını sevebilmek ve kitap okumanın önemini kavrayabilmekten geçer.

   Bence çok güzel bir projedir. Halka hizmet ederek, bu hizmetle halkı aydınlatmak kadar güzel bir şeyin olacağını tahmin etmiyorum. İnsanlarımızın o değerli zamanlarını okey masalarında harcayacağına böyle güzel bir uygulamayla hem yeni nesillere örnek teşkil edeceklerdir. Hem de cehalet karanlığından kurtulup aydınlık sahiline gireceklerdir.

   Elbette ki ilk uygulamanın Siverek Belediyesi tarafından yapılması ve gerçekleştirilmesi, bu davranışıyla belki Türkiye için bir model teşkil edeceğinden Siverek halkı içinde gurur verici bir davranış olacaktır. Kültürel hizmetlerin semeresini hemen alamazsın ama gelecekte kat be kat karşılığını alırsın.

Ali LALE


Yazar
   
2016-03-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Yenikapı Mitinginin Verdiği Mesaj
- Tehlike geçmedi
- Dış güçlerin beklentisi gerçekleşmedi
- Köyde Bilim Fuarı
- İkinci Kerbela Vakası
- Kütüphanede Zaman Geçirmek
- Değişik Siyaset ve Siyasi Anlayışlar
- Onlar Nasıl Bir Türkiye İstiyorlar?
- Kütüphanelerin Küresel Anlayışa Katkıları
- Demokrasi ve İnsanlık Dersi
- Teröre Karşı Siyaset...
- Ailenin Bir Parçası Kadın
- Yörüngeden Uzaklaştıkça Canavarlaşan İnsan
- Türkiye Geliştikçe Derin Yapı..
- Siyaset ve Toplum
- Böl Parçala Yut