Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?
1971 Ankara doğumlu olan Serdar Usman, Mısır El-Ezher Üniversitesi mezunu. Usman, evli ve 3 çocuk babası.İngilizce ve Arapça biliyor. Dış ticaret uzmanı olan ve 17 yıldır bu mesleği devam ettiren Usman, birçok firmanın da dış ticaret danışmanlığını yürütüyor. Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'daki pek çok ülke ile ihracat faaliyeti yürüten Usman çok sayıda sosyal sorumluluk faaliyetinin yanında sivil toplum kuruluşlarında da görev aldı. Usman, bir diğer taraftan yerel bir gazetede 8 yıl köşe yazarlığı yaptı. Şu anda Hakimiyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Usman, bunun yanında da Konya Pusula Gazetesinde ekonomi danışmanlığı yapmaktadır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Belediyeler Sorunlara Ne Kadar Duyarlı?
Belediyeler Halkın Sorununa Ne Kadar Duyarlı?

Belediye hizmetlerine yönelik alan genişletmenin faydaları kadar zararları olduğu da yaşanan gelişmelerle ortaya çıkıyor. Konya'mızın tanınmış değerli makine mühendislerinden Mustafa Aydın Hoca'mı geçen hafta ofisinde ziyarete gittiğimde Sarayönü'ne bağlı 45 Km kadar içeride bulunan Çeşmeli Sebil Mahallesinde yaşanan su kesintilerinin halkı canından bezdirdiğini tüm detayları ile anlattı. Normal şartlar altında tasvip ettiğimiz yeni sisteme göre aksaklıklar olması normaldir. Ama özellikle su gibi hayati bir konuda belediyenin düştüğü acziyet kesinlikle kabul edilebilir değildir. Buradan vatandaşın sıkıntılarını aktararak belediyemizin pek değerli yetkililerinin dikkatini çekmeyi ümit ediyorum. Bu yazımda buraya ünlem koymayacağım. Sorun çözülmezse o zaman görün siz ünlemleri...
Bu isteklere, lafa geldiğinde mangalda kül bırakmayan tipler yerine çözüm üretecek ve halkın bu sorununu giderecek zevatın eğilmesini ve en kısa sürede netice alınmasını istirham ediyorum. Lafazanlık sanatıyla iştigal edenlerin gına getirdiği günümüzde kuru ve boş laflara karnı tok bir kardeşiniz olarak benimle hiç alakası olmayan bir beldenin bu sorununun kökten çözümü için hassasiyet göstermenizi bekliyorum.
Buradan ya da kendi web sitenizden şikâyet veya arzuhalimi ilettiğimde netice almakta ya güçlük çekiyor ya da netice alamıyorum. Ama internet gerçeği var. Oradan başbakanlığa bağlı BİMER web sitesinden yazdığımda hiç değilse en geç 10 gün içinde geri dönüşüm yapılarak bilgilendiriliyorum. Konuya çok uzak mercilerin hassasiyet göstererek sizlerle irtibata geçmesi için gösterdiği hassasiyetin aynısını sizde vatandaş istekte bulunduğunda derhal gösterin. Gösteremeyecekseniz o görevde haklı olarak bulunmuyorsunuz demektir. Aldığınız maaşı hak etmiyorsunuz demektir. Önemli olan mevzuyu bir üstünüze o da bir üstüne aktararak çözüme götürmektir.
Bimer'li çözüme bir örnek vereyim. Babamların oturduğu mahallede bir sokağın devamı, belediyeci saygıdeğer bir ağabeyimizin devam eden inşaatı nedeniyle kesikti. Babamın ricası üzerine konuyu BİMER'e ilettim. Sadece bir hafta sonra inşaat nedeniyle halkın gasp edilen hakkı verildi. Ve yol açıldı. İnşaat sahibi firmanın yetkilisi de adam gibi özür diledi. Kendisini canı gönülden tebrik ediyor, gösterdiği hassasiyete özellikle teşekkürlerimi iletiyorum. Konuyu anlatabiliyor muyum? Çeşmeli Sebil Mahallesinin bölge sorumluluğunu da tabi olduğu ilçe olan Sarayönü'nde değil de Kadınhanı'ndan alakası olmayan birine vermişler. Su sorunu olduğu vakitlerde o kişiye arzuhal iletilince hiç ilgilenilmiyor. Yani belediye direk kendine gelebilecek taleplerde araya koyduğu vurdumduymaz kişiler kanalıyla çözüme ulaşamıyor. Açık Kapı milletin yüzüne kapanan kapı oluyor. Sistem içeriden işletilince adam kayırmalar ve göz ardı etmeler daha kolay oluyor.
Şimdi yeni mevzumuzu detaylıca açayım.
Sarayönü Çeşmeli Sebil Mahallesinde sık aralıklarla su kesintisi oluyormuş. Halk bundan haliyle oldukça mağdur oluyor. Konu su olunca da bölgede yaşayan halkımız doğal olarak hakkını aramaya yöneliyor.
Mustafa Hocamın aktardığına göre bir arıza durumunda suyu ilgili vanadan kesmek yerine ana vanadan kesiyorlar. Canlarına tak eden bu durum karşısında sık sık belediyenin kapısını aşındırdıkları halde sevgili yetkililerimiz şikâyetleri vatandaşı pışpışlayıp gönderdikten sonra kulak ardı ediyorlar.
Burada basit bir soruya dikkatinizi çekmek isterim. Söz konusu arıza belediye yetkilisinin kendi memleketinde yani köyünde yaşanmış olsaydı ne gibi bir durum söz konusu olurdu? Bu sorunun cevabına göre kazançlarını hak edip etmediklerine buyurun siz karar verin.
Mustafa Hoca'mın konuşmam esnasında aktardığı Büyükşehir Belediye elemanlarının işi sulandırdığına bizzat şahit olduğu tespitini de özellikle iletmiş olayım.
Şimdi daha vahim bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu bölgeye verilen su borularında asbest varmış. Kısacası milletin evlatlarını asbestli borulardan taşınan sulardan içirerek zehirliyorlar. İşin bu boyutu görev yapan beyefendilerin üslendikleri vebal açısından ne kadar cesur olduklarını bir kez daha göz önüne seriyor. Bu bilgiyi okuduktan sonra hala vurdumduymaz tavrınız devam eder mi bilemem ama ben size daha net bir gerçeği ifade edeyim. O zehirli sudan için her vatandaşla Allah'ın huzurunda teker teker hesap vereceksiniz.
Bilirim dudak büküyorsunuz. Hep öyle idiniz zaten. Mevzuyu aranızda samimi kalmış tertemiz kardeşlerim çözecektir. O meşhur koca göbekli ve şişkin egolu aranıza çörelenmiş kendi şakşakçılarınızdan aldığınız fetvalar içinize su serpiyor olabilir. Ama Allah'ın huzurunda şakşakçılarınızda hesap verecek.
Lütfen bu mahallede ve diğerlerinde yaşanan benzer sorunlar hakkında gelen şikâyetlerde çözüm üretiniz. Boyunuz yetişmiyorsa bir üst makama o da kendi üstünde bir makama aktarsın. Eğer hala çözüm yoksa o zaman mevzunun çözümü ve takibi için en güvenilir kaynak BİMER'dir. Nasıl mı? www.bimer.gov.tr sitesine girerek oradan başvuru yap linkinden soruna çözüm aramaktır.
 

    
2016-03-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları