Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 16 Temmuz 2016
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Vicdan!
BİR YANKESİCİ KADAR BİLE VİCDANLI OLAMADIK

İnternet dostlarından aldığım bir iletiyi sizlerle paylaşmak istedim. Aşağıda:

Yaklaşık olarak 66 yıl öncesinde, 1950'li yıllarda İstanbul'dayız. Bire bir yaşanmış olan hikayemiz bir belediye otobüsünde geçer. Otobüs tam Eminönü durağına gelmiş ve kapılarını açacakken bir kadının 'Sakın kapıları açma, cüzdanım çalındı, otobüste hırsız var' şeklinde canhıraş sesi duyulur.

Kadın ısrarcıdır ve bağırmaya devam eder. Bunun üzerine şoför kapıları açmaz ve yerinden kalkarak kadına 'otobüste çalındığına emin misin? Çantanı kontrol et!' der. Kadın 'biraz önce biletimi almak için cüzdanımı çıkarmıştım, daha sonra yerine koydum ama şimdi yok' diye yanıt verir. Şoför bunun üzerine hiddetlenerek 'kimse kıpırdamasın herkesin üzerini arayacağım' der.

Şoför önden biletçi arkadan başlayarak yolcuları tek tek aramaya başlarlar. Herkes aranmış yalnız bir kişi kalmıştır. Henüz aranmayan yolcu binbaşı rütbesinde resmi üniformalı bir kara subayıdır. Üzerinde de haki renkli kalın paltosu vardır. Şoför 'Binbaşımı aramaya lüzum yok, bir Türk subayını hırsızlık şüphesi ile asla aramam, cüzdanın bulunamadı' diyerek kapıları açmak için yerine doğru yönelir.

 Tam bu sırada Binbaşının kendinden emin davudi sesi duyulur; 'Beni de arayacaksınız, töhmet altında kalmak istemiyorum.' Şoför aramak istemez ama Binbaşının ısrarı karşısında mecbur kalır. Tam elini Binbaşının paltosunun cebine sokarken:

'Hayır arama, ben çaldım!' diyen biraz hırpani kılıklı bir adam çıkar. Ve adam 'cüzdanını çaldığım kadın bağırınca korktum, aranabileceğimi düşünerek cüzdanı aranmayacağını bildiğim hemen yanımda bulunan Binbaşının kalın paltosunun cebine bıraktım. Fakat bir Türk subayının hırsızlıktan suçlanmasına gönlüm razı değil. Yankesiciyim, hırsızım ama vicdansız değil!' diyerek başını önüne eğer.

***

Şimdi gelelim günümüze.

Facebooktan bir alıntı. Daha doğrusu CİA Ajanı Hanry Barkey'nin itirafı:

'AKP ile anlaşarak TSK'ni kafesledik.'

Bu kafesleme sonucudur ki, Türk subaylarının başına çuval geçirilebildi. Ergenekon kumpasıyla çok sayıda yüksek rütbeli değerli Türk subayı demir parmaklıklar arkasına gönderildi. 

Yazık, çok yazık! Bir yankesici kadar bile vicdanlı olamadık.   
2016-03-26
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
İsa KARTAL
2016-04-05 16:20:08    ip: 95.0.196.1???
Gerçekten vicdanlıymış yankesici ama niye yankesicilik yaparken vicdanı nereye bırakmış diye sorasım geldi sevgiler Fevzi öğretmenim
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları