Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Temmuz 2016
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Belediye Hizmetleri...
30 Mart 2014 yerel seçimlerinin üzerinden tam iki yıl geçti. Altı ay sonra beş yıllık dönemin yarısı tamamlanmış olacak. Kilis'te, iki dönem AK Partili belediye yönetiminden sonra da yine aynı partinin üçüncü başkanlık dönemini yaşıyoruz.
Seçim beyannamesine göre son iki yılda yapılanlar da var, henüz yapılamayanlar da. Öncelikle temizlik konusunda belediyemiz tam not almış görünüyor. Yeni temin edilen araçlar ve İşkur vasıtasıyla çok miktarda alınan mevsimlik işçiler ile ilimiz tertemiz oldu.
Bu iki yıllık dönemde yollarımızın sıcak asfalt ile kaplandığını, sularımızın kesintisiz aktığını, kavşaklarımızın yeniden düzenlenerek daha kullanışlı hale getirildiğini, park ve bahçelerimizin çoğaltılması yanında mevcutların daha güzel hale getirildiğini gördük.
Bu dönemde, halkımızın da büyük beğenisini alan ‘cenaze' ile ‘e-belediye' hizmetleri konularında yapılanlar çok güzel. Son günlerde ilimizin tanıtımı ile ilgili olarak büyük ve başarılı hamleler yapıldı.
Bu hamlelerin bir tek mülteciler konusunda olması yanında, henüz yeterli boyutlarda yapılamayan ‘üzüm ve zeytin' festivallerinin de etkin bir organize ile yapılması iyi olurdu. Peki yapılanmayanlar neler?
Öncelikle, mevcut Başkanımız Hasan Kara'nın seçim beyannamesinde ilk sırada yer alan ‘kentsel dönüşüm' konusunda, henüz bir gelişme yok.
Kilis'te kentsel dönüşüm, birkaç bölgede değil de tarihi Kilis evlerinin bulunduğu tüm bölgelerde yapılması gerekiyor. Taburun ve diğer askeri alanların şehir dışına taşınarak yerlerinin değerlendirilmesi de gelecek bahara kalmış görünüyor.
Başkanımızın, şehir içindeki bazı okulları da şehir kenarlarına almak istediğini duyuyoruz. Kilis'in kuzeyinden yeni bir çevre yolunun açılması ile ilimize yeni bir belediye hizmet binası, yeni bir hâl ve birkaç taziye evlerinin yapılması acil olarak yapılması gerekenler.
İl oluşumuzun üzerinden 20 yıla yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen, bir nikah salonumuzun olmayışı hiç de hoş değil.
Cadde ve sokaklarda araç park yerlerinin çoğaltılması henüz başlanamamış hizmetlerden biri. Havuşlu evler ile ilgili olarak tek tük birkaç örnek dışında gelişme olmadığı gibi halk ekmek, yazlık sinema ve yöresel ürünler pazarı projelerinde de henüz bir gelişme yok.
Gerek ilimizden dışarıya, gerekse de dışarıdan ilimize yapılabilecek kültür gezilerine henüz başlanamadı. Kültür Bakanlığınca yapılan tarihi eserlerin elden geçirilerek gerekli onarımlarının yapılması hızla devam ederken, belediyemizin bu çalışmalara katılması belki de yeterli imkân olmamasından dolayı çok yavaş ilerliyor.
Uzun yıllar ihmal edilmiş bir şehrin imar edilmesi hiç de kolay değil. Eleştirmek, noksanlıkları söylemek de çok kolay. Hele çocukluk döneminden sonraki 70 yıl içinde, Kilis'e biri 63 yıl önce ve diğeri de bir yıl önce olmak üzere sadece iki kere gelmiş birinin kötü niyetli eleştirilerine katlanmak da çok zordur.
Geçtiğimiz hafta, ulusal bir gazetede spor yorumculuğu yapan bu kişinin, gazetedeki köşesinden, kuyruğunun altına diken kıstırılmış kart bir şebek gibi böğürdüğüne tanık olduk.
Bu kişi son derece yanlı bir yazı ile Kilis'i karaladı ve Kilis'in iyi yönetilmediğini yazdı. Bilmeden, anlamadan insafsızca ve kaba bir üslupla kullandığı ifadeler hemşerilerimizi üzdü.
Artık onun pis ismini taşıyan cadde ve sokaklarımızdan bu kirliliği gidermemiz lazım.
Artık ilimiz, İstanbul, Ankara gibi iller dahil tüm illerimizin yüzde yetmişinden, Belçika'nın (Bürüksel dahil) tamamından, Cannes (Fransa), Las Vegas (ABD) gibi tanınmış kentlerden çok daha temiz.
Bunu oralarda yaşamış ve görmüş biri olarak söylüyorum.
Bu kadar mülteciye rağmen bunu başaranlara teşekkür etmek de hepimizin boynunun borcudur diye düşünüyorum.

Başarı ve mutlulukla kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2016-03-31
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları