Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 08 Eylül 2016
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Muhammed Fatih Erbakan
Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın evladı, Erbakan Vakfı Genel Başkanı Dr. Muhammed Fatih Erbakan, Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin davetlisi olarak, 'Yeni Türkiye Yolunda Erbakan'ı Anlamak' konulu konferans vermek üzere Konya'da idi. Konferansın ardından, Erbakan Vakfı Konya Şubesi binasında düzenlenen sohbet toplantısı yapıldı. Vakfın Bölge Başkanı Mevlüt Koç hocamızın davetiyle sohbet toplantısına katıldım.

Dr. Muhammed Fatih Erbakan geldiği andan itibaren her hareketini kontrol altına aldım. Herkesle ayrı ayrı musafaha yapması ve selamlaması, güler yüzlülüğü ve mütevazılığı ilk dikkatimi çeken hususlardı. Samimiyeti yüzüne vurmuştu ve güven veren bir duruşu vardı.

Konuşmasına Allah'ın selamının  hemen ardından Konya'yı ve Konya insanını överek başlaması, Türkiye'nin sosyal ve ekonomik konularla ilgili fotoğrafını çekerken gerçekçi davranması, rakamlar kullanarak yaptığı konuşmasını hiç sıkmadan ve dinleyicilerin dikkatini dağıtmadan tamamlaması, konusuna hâkim olması, ayrıca kendisine yöneltilen soruları büyük bir dikkatle dinleyerek nezaketle cevap vermesi, merhum Erbakan hocamızın evladı olduğunun ve Erbakan ocağında yetiştiğinin en büyük göstergesiydi.

Konuşmasının hükümeti değerlendirdiği bölümünde, hükümeti ne toptan ret, ne de toptan kabul ederek toptancı anlayışa karşı olduğunu ortaya koydu. Hükümetin olumlu icraatlarını överken ve takdir ederken, yapılan yanlışlıklar ve hatalar ile yapılması gerektiği halde yapılamayanları da dile getirdi.

Mesela; 28 Şubat döneminde kapatılan İmam Hatip Okullarının orta kısımlarının ve Kur'an Kurslarının yeniden açılması, başörtüsü yasağının kaldırılması, okullara Kur'an-ı Kerim ve Siyer derslerinin konulması gibi manevi alanda, köprüler, barajlar, duble yollar, Marmaray gibi de maddi alanda yapılan güzel faaliyetler için hükümeti tebrik ve takdir ettiğini gördük.

Diğer yandan, ekonomide borç ve faiz politikasını devam ettirdiği, Kıbrıs politikasında, 1974 öncesi katliam dönemine geri döndürecek olan Annan planına destek verdiği ve D8'ler konusunda hiç adım atılmadığı için de hükümeti eleştirdiğine şahit olduk.

M. Fatih Erbakan'ın; 'hükümetin  yaptığı olumlu icraatlarından sevap kazandığını ama yanlış yapılan ve yapılmayan işler konusunda da sorumlu ve vebal içinde olduğunu' belirtmesi, ayrıca '6 ay içinde koalisyon hükümeti ile çok büyük işler başaran Erbakan hocamız, bir de bugün hükümette olan kardeşlerimiz gibi 15 yıl boyunca tek başına iktidar olsa idi, bırakın yeni bir Türkiye'yi, yeni bir dünya kurardı'  demesi oldukça önemliydi.

Ayrıca, 'başörtüsü serbest oldu ama başörtünün içi boşaldı, ruhu yok oldu' cümlesi de acı bir gerçeği ifade ediyordu.

Hükümetin, yaptığı  hizmet ve yatırımlarla vatandaşa 120 lira kazandırırken, faizle ve zamla 450 lirasını aldığını belirten ve bunu ekonomik rakamlarla açıklayan Fatih Erbakan'ın, yeterli görmese de yerli üretime önem verilmesi gibi olumlu icraatları sıklıkla dile getirmesi ve hükümeti değerlendirme konusunda adil davranmaya çalışması, merhum Erbakan hocamızın elinde yoğrulduğunu ortaya koyuyordu.

Sorulan bir soruya verdiği cevaptan, ileride siyasete girmesi halinde, bunun bugünkü Saadet Partisi ile olmayacağını anlamak mümkündü. 

Konuşurken sürekli aynı noktaya bakması, Erbakan hocamızın konuşması esnasında bütün dinleyicileri kontrol altında tutmasından oldukça farklıydı. 

Sonuç olarak, sohbet toplantısında dinlediğim Dr. Muhammed Fatih Erbakan'ı oldukça olumlu, samimi ve hasbi gördüm. Allah yolunu açık etsin.

***  ***  ***

Faziletli, bereketli ve ulvî aylardan olan Recep, kendisinden sonra gelecek olan Şaban ve Ramazan Aylarının da müjdecisidir. Recep Ayının ilk Cuma gecesi olan Regaib ise, üç ayların içindeki birbirinden bereketli ve Rahmet pınarlarının coştuğu Miraç, Berat ve Kadir gecelerini müjdeleyen mübarek bir gecedir. 

Bu gece Regaib Kandilidir. Yarın da üç ayların ilki olan Recep Ayına giriyoruz. Recep Ayı ile beraber Ramazan'ın ilk gölgesi üzerimize düşmüş oldu ve Efendimizin, 'Allah'ım;  Receb ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır' Hadis-i Şerif'ini hatırladık.  

Regaib Kandilinizi ve Recep Ayınızı tebrik eder, hayırlara ve güzelliklere vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

NOT: Kanal 42 TV'de yayınlanan programımda, Cumartesi günü 12.00 de Konya Yazma Eserler Kütüphanesi Bölge Müdürü Bekir Şahin ile HASBİHAL, Pazar günü 12.00 de ise geçen haftanın tekrar yayını vardır. Ayrıca her Cuma günü 17.00'de RİBAT FM'deyiz. Davetlisiniz.    


   
2016-04-09
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları