Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Ağustos 2016
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Poptiri yaptık köylümmmm...
Bahar ayı ve yeşil doga cicek acmış tabiyat uyanmış bakir hayat, artık biz de geldik deyen kırlangıclar, leylekler, uzak diyarlardan göc eden turnaların V şeklindeki havadaki sesleri varrrk varrrak vırrakkk  nidaları ile dere kenarlaranda sögüt ve kavaklarda veya mesire alanlarında ve meşe ormanlarının tenha köşelerinde ahenk icinde öten yaban büllbülleri nin cıkardıgı o orkestıra gibi sesler artık tüm tabiat uyandı sizlerde uyanın uyanın der gibi.
İşte dostlar tüm hali vakti yerinde olan  cocukluk  yılları mutlaka fakir Anadolunun her hangi bir ilinde ilcesinde  veya kasabasında köyünde dünyaya merhaba demiş olan şu anda iş adamı şirket sabı temiz yürekli cesur anadulu kaplanları hayatın ve iş yaşamının ailevi sorunların te ülkemizin icinde bulundugu terör ortamından stresten bunalmış iyi halli iş ve sanat  siyaset dünyasının yorgun beden ve kafalarının azcık dinlenmesi icin .
İşte şu yukarıda nisan ayı ile tabiata merhaba deyen dogaya hasret.
Cocuklugunda  anne babası ile tarlada iş başı yaptıgı davları güttügü  süt ictigi  sırt heybesini ve arkadaşlık hissi akreabalık hissini ilk kez tattıgı.
İlk okul caglarında cagala badem cagala erikleri elmaları ilk hez cıtır cıtır işte bu caglarda  tattı.
Genclik cocukluk kalp atışlarının ritmini işte bu bakir köy hayatında kıpır kıpır ettigini ilk kez bu yaşamda hissettigi.
Okullarda ilk kez aynı okul giysisi olan siyah onlük dene beyaz yakalıgı olan okul kıyafetleri ile okul andı ve istiklal marşını ilk kez bu yerlerde.

Sapan lastik ile kuş avlama nın ve eşek,e binip hız yapmanın  yarışmanın koşmanın heyacanının ilk tattıgı yerler.

Buyuk baba annesinin lennn olummm hele gel şu bükme ve katmerleri tarlda bagda bahcede işle meşgul anna na baba na tek ver de gel ile.

Hayatın tüm renklerini dogada ki degişimi kırkarda ceşit ceşit cigdem ve diger ciceklerri tanıma iş bu caglarda bu yerlerde yeşerdi.
Olmayan elektirik olmayan radyo olmayan telefon olmayan internet gibi cagları işte o zemanlarda yaşadı ve şanslı idi.
Toplumda hoş görüyü köy  oda kültürnü adabını sohbetini saygıyı sevgiyi sadakati işte o masum yıllarda ögrendi.
İmece denen ortak toplum yararına olan topluma ait angarya işlerin güzelligini o zemanlarda keşf etti.
Bahar aylarında köy mıhtarlıgınınve o günün şartlarında köy meralarının islahı ile oluşan korunga adlı bitki ile o zemanlarda tanıştı.
İşte o ilk okul caglarında nisan ayının sonunda köy merasında toplu ca tüm köy davarları hayvanları aynı anda ortak bir şenlik havasında aynı yaş akranlarla dogada kaynaşma seyfi hocamın deyişi ile hayvanlar otlar biz cobanlar akşamaka dar nalanırız yuvarlanırız yaramızlık diz boyu.

Kulakları cınlasın işte nice seyfi karagöz hocalar var anadoluda ne tırpan bictigini unutur,ne öküz arabası ile ekinleri harman yerine getirdigini.
Ne de cami mescitlerinde ak sakallı yaşlı beli bukulmüş dedelerimizin bugun hala kulaklarımızdaki  nasihatlatı unutulmaz.
En zarif olanı.
Allah gani gani rahmet eylesin.
Seyfi karagöz hocam,ın babasına  aziz dayıya.
Köyün renki ismi zurnacı arap osman dayı .
Aziz,aaaa senin bu en kücük oglanı şere okumaya yollamışsın,sakın deştiye massrrıııfff et me bu olan okumaz bunun kafası böyük yazık olur demiş.
Ama  dinlememiş,Aziz dayı iremetli nur icinde yatsın,azim etmiş okutmuş en son izmir dokuz eylul ilahiyat fakultesinden din dersi ögretmeni olarak mezun olmuş ve ailesinin yüzünü ve edilen onca massarrıfııı boşa heba etmemiş.
Neyse neyse dostlar işte  baharın gelmesi ile .
İstanbulda ankarda izmir  de ve anadolunun bir cok yerinde okumuş dokumuş iş sabı olmuş onlarca yigit işadamı ve sanayicimiz var.
V e bulundukları yerlerde anadolu özlemini gidermek babında o dogup yaşama merhaba dedikleri illerin anısına vakıf kurmuşlar.
Senede bir veye bir kac kez toplanıp o eski günleri yad etmek ve bulundukları illere okuma ve iş icin helen hemşerilerine yardımcı olmak.
Ne kadar güzel  bir sosyal porje demi hasretilk gidermek.
O bulundukları illerde memleketten uzak ana baba akrabadan uzak .
Onlarda gerek o ilin plak kodunu yazmışlar gereksede sevdalı oldukları ilin isminin yazılı oldugu tebala iş yeri ismi olmuş hasretlik.
Gurbet işte böyle dostlar.
Ki,mi yurt icinde gurbet te.
Kimi yurt dışında gurbette.
Kimi de kendi bulundugu ilinde köyüne yuıvasına ailevi nedenlerden  ötürü sönen bacaları cöken evleri harebeye dönmüş bag bahcelerine hasret bir adım bile olsa  genede gurbet .
Ne bayramlarda ne dügünlerde ne cenazelerde hasret giderebilmiş kah yukarıda saydıgımız bir sürü neden kişiye göre degişen bir sürü neden
Fark edermi nedeni o kadar olmuş işte bir şekilde  hayat bu.
İşte bunca cöken hüzün .
Hasret ilklerin  anısına.
Baharın sevdasına.
Göbeklenmiş  yorgun bedenin  kırık yüreklerinin tamiri icin.
Tez vakitte gec olmadan.
İlk fırsatta oksijeni bol sevdası cesur  insanları hala ilk gün ki gibi, duran ,selamınaleykummmmm nidaları.na .
Horoz sesinin karşı yamaclarda yeni salınan keklik sesine karşıtıgı miss gibi köy kokusu(tezek) olsun olsun razıyık.
Karlı daglarından esen buz gi,bi poyrazına yandıgımın köyü dedirten.
İşte ben bu köyün gece kök yüzüne sırt üstü cimenlerin üstüne yattıgımda gök semada ki yıldızların parlaklıgını seyreylemek icin.
Deeel istanbulun o herkesin hayran oldugu gerdanlıklı masmavi denizi gökyüzünü deeel avrupanın hayran oldugu paris ve londrayı niyorku 
milano venedik berlin hic birini degişmem benim köyüm benim kasabam benim şehrim benin bozkırlarına hayran oldugum memleketim.
İşte gönüllerde hasret olan insanların senede bir bir iki haftalık güney sahillerine ege sahillerine denize kuma güneşe ve lezzettelere hasret
insanların gercekte bu yaşam tarzları artık degişti .
Sakin bir kır köy hayatı suyu  temiz insanları sakin  oksijeni bol inziva gibi yerde kafa dinleyin.
Ama telefon yok internet yok haber yok bir hafta lütfen deneyin .
Doktor öneriyor.
Yapacak bi şey yok.
Yorgun yaşlanmış bedeni ancak böyle teselli edelebilir demiş.
Eger azcık faydası olursa demiş.
Anadım dottor anadık demiş.
Basmış gaza gemiş anadoluya.
Biz meşe odunu ile yanan teneke sobalı evlerde yaşmadık mı ha demiş.
Babam iremetli ile azmı yaz sıcaklarında düven ile harman sürdük,sivri sinekli yaz sıcaklarında davarları güderken büyülek denen bi sinek vardı davarları bi ısırırdı yallah veli efendi hipodrumunda ki siyah ingiliz saf kan atlarına taş cıkardırdı valla solugu evin kuytu damında ters ters bakarken görürsün,yagız kara gözü  saga  şöyle bakar daha da gitmem o büyüleklü meraya der de care mi var yok.
Bak biz bile yılllar sonra iki hafta tatili dottor mutlak önerdi de geldik keşke daha önce geseydik deyoz ah ahhh hayat.
Caresiz bahar ahh ahh.
Dostlar al size bir tavsiye bu yazıyı okurken .
Buletn ersoy dan baharı bekleyen kumrular gibi bende seni bekledim.dinleverin galii.
Bu hafta bu kadar televizyon haberleri yok gündem yok terör yok meclisteki kavgalar yok .
Biz doga bahar köy memlket havası var.
Külci lisan ettikse aff ola.
Köy mıhtarımızın yogun yaz sezonu yol ıslah calışması hala devam ediyor,köy hahvehanesi hala kapalı bakkelimeyiz her iki görev üslenmiş vaziyette gündüz erkeklere gece ise hanımlara hizmete sınır yok yeterki köylüye hizmet oılsun o kadar.
Bir de bahar yagmurları alllahım oluverdimi tek tek akmaya zorlana köy meydan ceşmeleri ile tekrar hayat can bulacak her nekadar hasta ve yaşlı  dostlar varsa hayatın gercegi ile sabah namazı cemati altı sayısını hec gecmeyecek taaki ırmazana kadar ya buna şükür gali.
Haftaya görüşmek ümidi ile salıcakla kalın ,en derin selam saygılar bahar kokulu köyümün boz kırlarından olsun galii beleşşş.

Üstadımmmmm.   
2016-04-10
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
NURİ AKGÜN
2016-05-12 15:47:50    ip: 176.42.88.???
GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ ELİNİZE SAĞLIK İNSANLARI KÖYDE YAŞAMAYA TEŞVİK ETMEK LAZIM.NE VARSA KÖYLERDE VAR
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları
- Ramazan bayramı hayırlı olsun köylümmm...