Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 24 Mayıs 2016
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kerim'ce Güzellemeler -64
Yaşadığımız sürece, sayısız insanla karşılaşırız.

Kimilerini severiz, kimilerini sevmeyiz.

Kimileri bizleri mutlu eder, kimileri bizi huzursuz eder.

Kimileri hayatımızı düzene sokmamıza yardımcı olur, kimileri hayatımızı zehir eder, zindana çevirir.

Her tanıştığımız insan, bizler için, bir tecrübe vesilesidir.

Birçok insan,  bize hayat tecrübelerimizi, başarılarımızı, hayal kırıklığı ve çöküşlerimizi, kim olduğumuzu, kendimizi bulmamıza veya kaybetmemize, yardımcı olur, sebep olurlar.

Her insanın sebep olduğu şeyler, illa ki vardır.

Bazı kötü insanlar bile, bize birçok şey öğretebilir.

Yeter ki gördüklerimizden ders alalım, ders almasını bilelim, olayları ve olanları nasıl okuyacağımızı bilelim.

Bizi sevenleri, kalbimizi, gönlümüzü, yüreğimizi ve gözümüzü açtıkları için, teşekkür etmeliyiz.

Bizi sevmeyenleri de güveni ve kalbimizi nasıl, kime ve neye göre açacağımızı dikkat etmemiz gerektiğinin önemine vesile oldukları için teşekkür etmeliyiz.

***

Ben yiyorum, hep sana yarıyor,

Sen alıyorsun onu yeriyor,

O alıyor, ürünü deriyor,

Derler ki bu işi biliyor?...(KB)

***

Başkası kuyruğuna basınca, hoşuna gider, pis pis sırıtırsın,

Ben kuyruğuna basınca, irkilir, ciyak ciyak bağırırsın!!

Neden...?

***

Çok mu geç oldu acaba?

Şu cep telefonlarının şarjının bitmemesi için, yaptığım tasarruf tedbirlerini, yaşantım boyunca yapmış olsaydım, kim bilir şimdi nelere sahip olurdum!!!

Mesele, bir eve, bir arabaya, bir arsaya, bir...

Bundan sonra yapsam, çok mu geç olur acaba?

***

Bazen çevremizde yaşadığımız insanî ilişkiler,  karşımızdakini bize yakınlaştırabileceği gibi, bazen uzaklaştırabiliyor. Sağlıklı bir iletişimle konuşmak, davranış biçimi, güven veren insani ilişkiler, dengeli ve uyumlu bir ruh sağlığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ruhsal bozukluklara sahip olan bazı insanları gördüğümüzde, duygu düşünce ve davranışlarında, tutarsız ve uygunsuz iletişimden bahsetmek mümkündür. İnsanlarda görülen kaygı, kuruntu, kuşku, güvensizlik, dengesiz ve tutarsız ilişkiler, kişinin ruh sağlığının bozukluğuna işarettir. Bu yüzden,  birçok insanın sağlığında, ruh sağlığı büyük bir önem arz etmektedir.

***

Delikli kalburda su durmaz,

Adaletli yerde o durmaz...(KB)

***

Çevremizde bulunan,  ruh sağlığı bozulmuş bazı insanlar, çevresinde uyumsuz, sürekli travma halinde olan ruhiyat-i halleriyle, kendisi mutsuz ve yaşamdan tat almaz, çevresini huzursuz ve mutsuz ederler. Bu da yaşamdan zevk alamamalarına sebep olmaktadır. Bu tür insanlar, hem insanlarla olan ilişkilerinde başarılı olamazlar ve uzaklaşırlar, hem de yalnızlaşarak, dünyadan hiçbir zevk ve neşe alamazlar.

***

Ey bu dünyadan göç edenler, merak mı ediyorsunuz!

Belki üzgünüm, belki kırgınım, belki dargınım, belki bir takım olumsuzluklarla karşılaşıyorum, belki yüreğim yanıyor, içim kanıyor, belki boğazım sıkılıyor, nefesim daralıyor; ama çok şükür ki vicdanlıyım, merhametliyim, hamd olsun ki inançlıyım ve imanlıyım, bu vesileyle her şeyin üstesinden gelmeyi başarıyorum. Rabbim size rahmet, bize selamet ve basiret nasip etsin.

***

Soğuk, hem de çok soğuk,

İçim soğuk, sanki Nemrut Dağı'nın başındayım,

Buz tutmuş her yanım, hareketsiz kalmış tüm organlarım,

Soğuk, hem de çok soğuk,

Dışarıda insanlar soğuk,

Günler, aylar, mevsimler soğuk.

Topraklar, kabirler soğuk...

Kerim BAYDAK

[email protected]   
2016-04-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları