Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Ekim 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yoga ve Meditasyon
TV programlarında özellikle bazı doktorlar tarafından stresli hastalara ve doğum yapacak bayanlara Yoga yapmaları öneriliyor.

Yoga önerileri dikkatimi çekince Yoga ve Meditasyon ile ilgili araştırma yapmaya karar verdim. Çok ilginç bilgi ve önerilerle karşılaştım.

Yoganın yararlarının sayılamayacak kadar çok olduğundan tutun da 'Müslüman'ım ama yoga yapıyorum. Bir Müslüman yoga ve meditasyon yapabilir mi?' konusuna kadar çok değişik görüşlerin işlendiği çok sayıda bilgiye ulaştım.

Özellikle 'Yoga nedir? Müslüman yoga yapar mı?' sorularına cevap aramaya çalışacağım.

TV'lerdeki yönlendirmeler bilinçsizce iyi niyetle mi yapılıyor ya da bilerek bir yönlendirme mi söz konusudur bunu okuyucularıma bırakıyorum.

Budizm, Allah'ın varlığını inkâr eden, putperest bir anlayış üzerine kurulmuş sadece insanın bazı ahlaki yönlerden gelişimini ve dünyaya ait ızdıraplardan kurtulmasını temel alan ateist bir felsefedir. Reenkarnasyon (Ölümden sonra ruhun bir bedenden diğer bir bedene geçmesi)  inancı üzerine kurulmuştur.  

Yoga, Hindu dininde bir ibadet biçimidir.

Budizm ve Hinduizm'in en önemli ibadeti yoga ve meditasyondur.

Budizm'in kurallarına göre insan mükemmel olmak için mutlaka yoga yapmalıdır.

Yoga, dinin en esaslı biçimde yaşanmasını emreden kurallardır.

Meditasyon, yoganın temel taşlarından biridir ve meditasyonda mantralar söylenir.

Mantrayı, meditasyonda konsantre olabilmek için kişinin doğum tarihine göre kişiye verilen ve kimseye söylenmemesi istenen Sanskritçe dini hece, kelime ya da cümleler olarak tanımlayanlar olduğu gibi Müslümanların 'La ilahe illallah' , 'Elhamdülillah', 'Suphanallah',' Allahüekber' şeklinde söylediği kelime-i Tevhit ya da tespih sözlerinin Budizm'e karşı gelen 'Kurtuluş ancak Budizm'dedir'. 'Ben sadece Budaya inanırım' anlamına gelen cümle ve sözler olduğunu söyleyen araştırmacılar da var.

Kısaca meditasyonda mantra, bir anahtar gibi kullanılır.

Meditasyonun sufizmdeki karşılığı 'zikir'dir.

Yoga merkezleri, stres giderme merkezleri gibi gözüküyorsa da birer ticaret merkezidir.

Yoga'da Samadhi'ye ulaşmak için 8 basamak var. Bunlar: Yama,  Niyama, Asana, Pranayama, Pratyahara, Dharana, Dhyana, Samadhi. Samadhi'ye varınca Y O G A tamamlanmış olur. 

( Samadhi, Hindistan dinlerinde en yüksek mistik durum. Mükemmellik. )

Yogada müşteriye hoş gelecek şeyler yaptırılır.

Bir işin ticareti yapılıyor ya da bir şeyler aşılanmak isteniyorsa bundan daha doğal bir şey olamaz.

Yoga Hindistan'da alınmış, batıda ambalajlanmış ve tüm dünyaya sunulmuştur.

Batı'da meditasyon genellikle günlük yaşamın bir parçası olarak ele alınmakta ve günde bir ya da iki kez, yaklaşık yarımşar saatlik süreyle yapılmaktadır. Batılılar, meditasyonu genellikle şifa, streslerden kurtulma, rahatlama, yaratıcılık, başarı, psişik güçlerini geliştirme, ilişki, kendine güven duyma gibi amaçlarla yaparlar. Bunda Avrupa'nın inanç sisteminin etkisi de etkilidir

Prof. Dr. Ali İhsan Yitik'e göre Hint menşeli inanışlar, yoga gibi insanın rahatlaması amacıyla yapılan şeyler aslında çok da masum amaçlar taşımıyor.

Bu tür şeylerin yaygınlaşmasının bir sebebi de dinimizi emekli dini haline getirmemizdir. Bu yüzden bu tür faaliyetler gençler için daha tatminkâr hale gelmiştir.

Kalın sağlıcakla...   
2016-04-15
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları