Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Ağustos 2016
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Gara trene köylü bakışı
Kıvranan ve uzayan demir yollarında son zamanlarda hic trene bindiniz mi?
Belki ulaşımın cok kısıtlı oldugu o zor yıllarda belki insan oglu zorunlu olarak binmiştir.
Anadoluda fakir garip köy cocukları ellili yıllarda hatta belki azcık daha eveli de olabilir kırklı yıllarda da olabilir binen vardır.
Gerci ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tee o zamanlar demişti yurdumuzum dört bir tarafını demir aglarla ördük deye de.
İşte gene de bu tıngır mıngır aheste aheste giden şark bülbülü edası ile seyhat anca asker cagına gelmiş yigit anadolu cocuklarının 
evden yani baba ocagından  ayrılıp tren istasyonuna varınca ,az orada tren hazır sizi beklemiyorki.
İşte böyle tren bekliyorduk diye anlatır eskiler .
Hayatlarında ilkez yakından tren görecekler ve ilk kez bir kara trene denen o her yeri simsiyah kara treni hem yakından görecek hem binecekler
Köyümüz istasyona pek yakın sayılmaz dı emma ekin ektigi,miz tarlalardan  trenin sesi dumanını ve o mühtiş düdük sesini hep duyar idik.
Nasıl bir şey oldugu nasıl calıştıgını o koca demir kütlesinin nasıl onlarca ev gibi şeyler ile arka arka ya baglı koca bir köy gibi hepsi ile bi küheylan gibi eddaaa gidiyor cuuufff cuuufff cuufff deyip o kara duman nasıl cıkıyor hep merak etmişimdir.
Yıl tam kac bilmiyom ama ellili yılların başında idi.
Askere giden bir yakın arkadaşım olan mehmeti asker ocagına yollayacaktık ve jandarma köye gelip bir kagıt vermişti mıhtarımızla birlikte.
Bize yol görünmüştü .
Yolculuk Adana ya idi ve bize yolculuk icin yol tarifini askerlik kagıdını veren komutan tarif etmişti.
Yarın şu istasyondan şu seette tren gelir ona binin şu kagıdı orada gösterin,emma azıcık erken gelin ne olur ne olmaz adanaya vardıgınızda şu sarı renkli kagıdı teslim edin tamam,mıı.
Temam komutannn ben anladım,komutan deel komutanımmm,olacak. temam mı .tamam komutanımm.Aferinn.
İşte öyle tanıştık bu kara trenle.
Hep eskiler derdi öküzün trene baktıgı gibi bakma derler.
Napsın anadolu insanı köy den hic cıkmamış ki ne görsün.
Abut gibi yani fakirlik diz boyu.
Nüfüs  desen o yıllarda yeni yeni üremeye başlamış.
Her ailelere üc cocuktan sonra devlet para verecek deye köy meydanlarından davul ile köy korucuları dellal bagırmış.
Hapörlu camide yokmuymuş mu ki o zeman.
Nerde olacak ne elektirk var ne yol var ne dogru dürüst ev var ne okul var ne cami var.
İnsan kalmamış insannnn.
Osmanlı devleti aileyenin son ve zor yılları hep yıkım  ve husran yılları olmuş.
Düşman cok hasta olan  o eski osmanlı .
Su uyur düşman uyumaz demişler .
Biz gelelim o gara tren i ilk gördügümüz sahneye.
Bir saat mi iki saat mi bekledik bilmem ama cok bekledik o zeman saat de yok telefon yok hec bi   şey yok.
Ve uzun bekleme ile ara sıra tutun sarıp cuvara tütütük,konuştuk demir yoluna egilip rayların üzerine kulaklarımızın üstüne deydirip tren sesi geliyormu deyip kızgın demir e off ne cok kızmış edsı ile hec bi şey duyulmuyo deyip şakalştık.
hatta bu demirlerin üzeri,nde nasıl hareket ediyor diye şakalaştık.
garip semeyin dostlar o zamanlarda kara saban kara kagnı kara celep ve manda koyun köpek inek tavuk horoz gibi normal yurdum havasına ait şeyler gördük .
Hayatımızda köyden ilk kez dışarı cıkıyoz deyip  bu duruma istasyondaki tren bilet ve el kol hareketleri yapan bir iki kişi dışında yabancı ellik de yoktu.
Köylere ayda bir vergi tahsilatı memuru gelir di o da bir yalın yagız ata biner gelirdi o da mıhtar odasında kalır bir iki gün.
Arada bir köye jandarma gelir di o da ya asker celp kagıdı ya mahkemeye gitceklerin kagıdını ya kacak ve vukatlar icin gelir o sırada köy meydanında iseb görürsün dagda tarlada sürü de davar otlatıyorsan işin gücün varsa onu da görmek mümkün deel.
Haa arada bir seyyar satıcılar gelirdi ,onlarda igne iplik gibi kil gibi ev ihtiyacı zorunlu olan şeyleri getirirdi,zaten para yok evde dene tahıl ile alış veriş olur o gariplerde at ile eşek ile köy köy dolaşır ekmek peşinde zor yıllar dedim ya.
Neyse bizim kara tren sesi ilerden duyulmaya başlaması ile kara kara bulut gibi dumanları da uzak lardan görünmeye başladı ve istasyon memuru arkadaş bir cizgi gösterdi sakın bunu gecmeyin yaklaşmayın durmadan yanına varmayın aman allah korusun dedi.
O kocaman ayı gibi dev demir yıgını dag gibi şey zor duruyor elim allah iş cıkmasın durduktan sonra hem bakarsınız hem binersiniz bizde hem onu bi sularız dedi.
Kendi kendime demir den şey sumu  iciyor ki dedim.
Adam biz de onu su ile sularız dedi.
neyse bakam dedim gara tren cufff cufff deyip deyip agıur agır geliyor ve düdük calıyor ama ne düdük yani yani kulaklara br zarar yanii
geldi agırlaştı agırlaştı zar zor durdu,tıssss tıssss deye ses cıkarıyorrr.
Kızgın güreşcek boga gibi yerinde duramıyor edası ile verem tıssss tıssss deyor sakinleşiyor her halde deyip gözümüz dalmış  dalmışş.
Ve temam arkadaşlar bakabilirsin dedi memur.
Trenin bacasından cıkan duman beyaz bir bulut gibi cıkmaya başladı ve yere dogru uzanan demir borularda da beyaz dumanlar hala cıkıyor .
Trenin camlarından sarkan meraklı gözlerle karşılaşıyoruz ilk kez gördügümüz her şeyden belli.
Biz o hengamede farkına varmadık emma trene su deposu varmış oraya su dolduruluyormuş,havadan kocaman bir capıt borudan su  dolmudurmuşlar,biz farkına bile varmadık,ihtiyac molası gibi yani .
Ve görevli imdik şapkalı arkadaş elinde renkli bir tava gibi alet olan adam  hayden tren kalkıyor yolcu kalmasın  dedi ve biz daha bi şey anlamadan allaha ısmarladık hakkınızı helal edin deyip beranarı bi sarmaş dolaş ile güle güle  deyebildik o kadar .
Ve tren geldigi gibi agır agır cuufff cufff deye zorlana zorlana bi anda kara duman icibde bizleri bıurakıp uzaklaştı ve gözden kaybldu ama sesi hala geliyor dumanlar uzak uzak havaya cıka cıka sadce o ses ve kara duman görünüyordu az sınra o ne ses ne duman kaldı gözden hep ten kayboldu.
Ve biz treni gördük mü gördük o kadar yanii.
size önerim var dostlar ,,Sanatcı.Özhan Eren,nin kara tren atlı kılıbini mutlaka şiiri ile birlikte izleyin buyuk keyif alacaksınız.

İşte en zor zemanlarda balkan harbi ve canakkale savaşları ve ardı sıra kurtuluş savaşı derken.
O genc  cesur bir avuc yigit osmanlı delikanlısı subayı ile cefakar anadolu insanının tavizzsiz cesür yüregi ile hepsinden zafer ile cıkmış.
Ve 19.mayıs 1919 mayıs ta Atatürk,ün samsuna cıkması ile başlayan ve 15 ekim 1922 mudanya mütakersinin mecliste kabulu ile son bulmuştur.
Tabi uzun bir konu oldugu icin o zor yılları saygı ile anıp şehit ve gazilerimize bir fatiha lütfen.
Gara tren  şehirleri sevenleri hem kavuşturan hem uzak diyarlara hasret bırakan.
Gerci günümüzde artık ulaşım cag atladı.
Her ile her gün ucak ile hızlı tren ile lüks otabuslerle ulaşım mumkün galii.
Memleketimizn her bir yeri cennet valla.
Hele bir de şu terör olmaza.
Ve her  gün yurdumun bir karış yeri baharı karşılarken.
Baharı yaşayamadan  terör onları ve aileleri cocukları anaları eşleri babaları yetim öksüz bırakırken.
Bizler yurdumuzun her gün degişik bir yerinde al bayraklara sarılı mşehit cenazeleri ile karşılaşıyoruz icimiz kan aglayarak.
Ama napacan dostlar bu kalleş terör örgütleri şehirleri silah ve bomba depolarken görüp de mudahale etmeyen o tüm yetkilileri   var ya tarihe bırakıyoz.
Dün daha dün her şeyi ergenokon deye suclayan lar bugun her bir olaya şimdide parelel yapı deyip millet ile adeta alay ediyorlar.
Tarih asla unutmaz dostlar kim bir yasa dışı kanun dışına cıkmış ise elbet bir gün adalet önünde hesap vermeli bu her kim olursa olsun.
Yok sa bu baharı zehir eden terör  ve o aziz şehitlerimiz ruhu rahat etmez galii.
İlim uşaktan köyüm kırkadan her şeye ragmen bahar yagmurları cok şükür cok yagdı allah her ne verir  se hayırlısını versin amin dostlar.
Bizler her nerde olursak olalım saglıgımıza,huzurumuza,birlikberaberligimize, aziz milletimizin sag duyusuna hep şükür etmeliyiz.
İlim uşak tan köyümkırkadan baharın tüm tonlarını serpiştigi muhteşem köyümden cam ve meşe ormanları arasından esen sam rüzgarları 
eşliginde selam saygılar gali.. haftaya görüşmek umudu ile salıcakla kalın .


Üstadımmmmmm.   
2016-04-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Ramazan bayramı hayırlı olsun köylümmm...