Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Temmuz 2016
Emrullah GÜL
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ülkenin Geleceği Hangi Nesil
Bir üniversite furyası tutturulmuş gidiyor her şey güzel evet her Türk genci üniversite okusun kültür zenginliğini yeni insanlarla tanışma yeni bakış açısına sahip olma zenginliğine sahip olsun olsunda peki ya sonra.Üniversite biter ve olur mu yaş  en az 24 hani atalarımızın bir sözü vardır ya "Ağaç yaş iken eğilir." bu sözün devamı ise bence Ağaç kuru olursa kırılır olmalıydı diye düşünüyorum.  

O kadar gereksiz bölümler var ki üniversitelerimizde öğrencilerde henüz lise bitiminde belirli olgunluğa sahip olamadıkları için üniversite olsun da nasıl olursa olsun mantığı ile iş imkanının olup olmadığına bakmaksızın tercih edilen sadece adı üniversite olsun diye okuduğu yada okuyamadığı öğrenci çöplüğüne dönmüş bir sistemin içinde yolunu kaybetmiş genç topluluğu çıkıyor karşımıza.Yaşının da ilerlemiş olmasından dolayı  yaş bildiğimiz ağaç artık kuru odun olmaya dönmüş demektir.Peki bu sorunun çözümü nedir?Bu soruya verilecek bence en önemli çözüm meslek lisesidir.

  Meslek liselerimizin yeniden yapılandırmaya alınması ve üniversitelerimizde sadece bölüm olsun diye açılmış olan bölümlerin kapatılması ile gençlerimizin odun olma ihtimalinin önüne geçilmesi gerekir.Son yıllarda sadece cümlelerle ifade edilen henüz uygulamaya geçmemiş organize sanayi bölgeleri için planlanan sistemin tüm sektörler için planlanması ve özel sektörün ihtiyacı baz alınarak meslek liselerinde ihtiyaçlara göre bölümlerin açılmasıdır.

  Milli eğitim sistemindeki meslek liselerinin yapılandırılırken özel sektör tecrübesi olan öğretmen, akademisyen, mühendis, hukukçu gibi bir çok meslek mensubundan bilgi alınarak oluşturulması durumunda inanıyorum ki yukarıda bahsetmiş olduğum çöplüğün gül gibi yeniden yeşereceğine inancım sonsuzdur.

  Sevgi ve muhabbetle kalmanız ümidiyle.   
2016-04-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?