Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Haziran 2016
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Benim Avukatlarım…
Tanıdığım ilerici, emekten yana olan tüm avukatların Avukatlar günü kutlu olsun. Benim tanıdığım avukatlar Abraham Lincoln kadar temiz, dürüst haktan adaletten yana güzel insanlardır.

Ha, Abraham Linkoln'un dürüstüğü mü? Anlatayım:

Lincoln, savunmayı üstlendiği davada müvekkilinin haksız olduğunu anlayınca, dava dosyasını yargıcın önüne bırakır.

'Bu dosyanın sahibini savunmaktan vaz geçiyorum" der. "Şimdi izninizle duruşma salonundan çıkıp, bu dosyayla kirlenen elimi sabunlayacağım."

Lincoln gerçekten bunu yapmış mıdır? Yoksa bu bir Amerikan balonu mudur, bilemem. En azından bu olayın gerçekliğine inanmak isterim.

O yaptıysa da yapmadıysa da, benim dostluğuma layık gördüğüm güzel avukatların temiz, dürüst haktan adaletten emekten yana güzel insanlar olduklarını, bu nitelikleri kendi kişisel çıkarlarından üstün tuttuklarını biliyorum.

AVUKATLAR GÜNÜNÜZÜ BİR KEZ DAHA KUTLUYORUM GÜZEL DOSTLARIM.

Keşke bu ülkenin tüm savcıları, yargıçları da, sizin kadar dürüst olabilseler. Kişisel çıkarları uğruna hakkı, adaleti satmasalar.

Benimi bildiğim hukukçuluk budur. Bunun dışına çıkanlar, aldıkları üst buyruklarla, suçsuz insanların hayatını göz kırpmadan cehenneme çevirenler, gün gelecek yaptıklarının hesabını vereceklerdir.

Gerçi eğer varsa, vicdanları onları zaten geceleri uyutmuyordur onları.

Yatağına girince sabaha kadar sağa dola dönerek kâbuslar içinde kıvranan hukukçulardan olmadıkları için huzur içinde uyuyabilen benim avukatlarıma Ne mutlu!

Dürüstlük, eşitlik, haklıdan yana olmak sonradan edinilebilen meziyetler değildir. O güzel şeyler daha doğduğu günden beri varsa vardır insanların içinde.

Bunu düşünerek çocuklarımız için yazdığım 500 meslek şiirinde bakın gelecekte seçecekleri mesleklerden avukatlık için onlara ne demişim. Önce önsözümüze bir göz atalım:

'Büyüyünce ne olacaksın?' diye sorarlar hep Aliciğe, Fatmacığa...

Alicik daha beş yaşında. Fatmacıksa altısında

Umarlar ki  'bilgisayar mühendisi' olacağım desin Alicik ya da Fatmacık. 'Yeni bilgiler sunmakta katkım olsun diye insanlara.'

Umlarlar ki 'mimar olacağım' desinler; güzel yapılar yükselteceğim dünyamıza...

 'Doktor olacağım' demesini isterler çocukların 'sağlığına kavuşturmak için insanları.'

 'Avukat, yargıç ya da savcı olacağım' desinler 'Doğru kararlar vereceğim insanlar hakkında; Suçsuz olan boşuna yapmasın mahpuslarda, suçlular ellerini kollayarak dolaşmasın sokaklarda,'

Ya da kaptan olacağım, uzaklara salacağım gemimi, güzelliklere taşıyacağım insanları...' desinler

Umdular daha neleri neleri... İstedi herkes gönlünden geçenleri, Olmak isteyip de olamadıklarını istediler. 'Alicik olsun hiç değilse' diye. 'Ya da Fatmacık olsun,' diye.

Küçük Alicik'le küçük Fatmacık öyle bir yanıt verdi ki, utandırdı ablaları, teyzeleri, amcaları...

Alicikle Fatmacık ne yanıt mı verdi?

'Adam olacağım, adam!' dediler ikisi birden aynı anda..

Her mesleği yapabilir her insan, adam gibi adam ol yeter. Şimdi seçin bakalım siz de bir mesleği kendinize. O kadar da fazla utandırmayın ama büyükleri. Hem bir meslek sahibi hem de adam gibi adam olabilir insan. Değil mi?

İşte avukatlar için yazdığım çocuk şiiri. Neden çocuk şiiri? Çünkü çocukluktan başlar insanların iyiye, güzele doğruya yolculuğu,

AVUKAT

En iyi mesleklerden biri de 
Avukatlık galiba 
Çürümüşken günümüzde dünyanın dibi


İyi bir erdem kaldı mı dünyada  
Haklının hakkını savunmak gibi. 

Bunları düşününce diyorum ki 
Kendi kendime 


Başka bir meslek arar mı insan 

Haksızlığa karşı göğüs geren
Avukatlık dururken. SUYA DAMLALAR/FEVZİ GÜNENÇ 
   
2016-04-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları