Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Ekim 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Rüzgar Tersten Eserse...
Rüzgar Tersten Eserse (Evren'in İzlerini Silmek)

Türkiye'de her gün yirmi otuz gencin terör yüzünden birbirini öldürdüğü yılların genelkurmay başkanı,

Türkiye'yi silindir gibi ezen 12 Eylül 1980 Askeri Müdahalesinin komutanı.

Müdahale sabahına kadar tüm yurtta sıkıyönetim varken olayları önleyemeyen, bu müdahale ile bir saatte akan kardeşkanını durduran, Milli Güvenlik Konseyi Başkanı,

Ağzından çıkan her sözün kanun olarak değerlendirildiği, zamanın en güçlü kişisi,

12 Eylül 1980 / 8 Kasım 1982 arasındaki devlet başkanımız ve hemşerimiz,

12 Eylül askeri müdahalesinden sonra menfaat sahiplerinin ve siyasi ikbal peşinde koşanların önünde diz çöktüğü Türkiye'nin tek hâkimi,

Kendisini ve darbecileri korumak için anayasaya geçici 15. maddeyi ekleten güçlü insan.

Cumhurbaşkanlığından sonra emekli olarak Marmaris'e yerleşen ve kendini resim sanatına adayan sanatçı kişiliğiyle tanıdığımız ve 9 Mayıs 2015'te beyin kanamasından ölen Kenan Evren

Aradan geçen 36 yılda köprülerin altından çok sular aktı, hatta rüzgâr bile tersten esti.

Rüzgâr tersten esince 12 Eylül Anayasa referandumunda yüzde 58 kabul oyu çıkıp da anayasanın geçici 15. maddesi kalkınca bir şeyler olmaya başladı.

Büyük bir kısmı, daha önce önünde diz çökenler, siyasi ikbal uğruna yaltaklananlar ve çoğunluğu anaysa referandumunda hayır oyu kullananlar Evren hakkında suç duyurusu yarışına girer oldu.

Hatta bazı babayiğitler (!) daha öncesi Evren Paşa'ya şirin gözükmek için yaptıkları gibi, şimdi de başka birilerine şirin gözükmek uğruna caddelerine, sokaklarına, park ve bahçelerine verdikleri ' Kenan Evren' ismini geri almaya başladılar.

Manisa Kenen Evren Sitesinin adının değiştirilmesi de halen gündemi işgal ediyor.

Kendisini kudretli, dirayetli, astığı astık kestiği kestik bir devlet başkanı, ardından da resim sanatçısı olarak tanıdım. Kendisi beni tanımazdı, tanımasına da gerek yoktu zaten.

Bir ramazan günü Erzurum'da insanların gözünün içine baka baka su içtikten sonra Erzurumluların gösterdiği tepkiden sonra kafamda acabalar oluşmuştu.

Sınıf arkadaşı ve dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Bedrettin Demirel'in 'Biz darbeyi bir yıl önce planlamıştık. Ama şartların oluşmasını bekledik' demesi, kendisinin de  ' Eşitlik olsun diye iki sağdan, iki soldan astık' şeklindeki sözleri bende hayal kırıklığı yaratmıştı.

Şartların oluşmasını beklerken yüzlerce genç, hayatlarının baharında toprağa karışarak toprak oldu.

Anayasa değişikliğinden sonra yaşanan olaylar karşısında kendisine karşı bir şeyler hissetmeye başladım. Buna sevgi desem yalan olur, korku desem hiç değil, öç alma duygusu desem şahsıma herhangi bir iyilik ve kötülükte bulunmamıştı.

Herhalde çok güçlü bir mevkideyken birden bire mazlum duruma düşme ve en önemli özelliklerimizden biri olan '  düşene acıma ve yardım etme' özelliğimizden mi olacak, bir zamanlar önünüzde diz çökenlerin, destursuz ismini anmaya korkanların rüzgârın ters esmesini fırsat bilip üzerine çullanmalarından mıdır bilemiyorum. Kendisine karşı duyduğum hissin kaynağı bu olabilir mi?

Yaşından dolayı yargılanamayacağını ve ceza alamayacağını bile bile hakkında suç duyurusunda bulunanların TV ekranlarında arzı endam etmesini ve boy boy resimlerinin yayınlanmasını hatırlıyorum da Evren gerçekten büyük bir adammış.

Diyelim ki Kenan Evren Sanayi Sitesi'nin ismi değişti. Her şey hallolacak mı? Kenan Evren'in ismi belleklerden silinecek mi?

Bundan pek emin değilim. Olsa olsa Kenan Evren Sitesi'deki tüm belgeler ve tabelalar zorunlu olarak değiştirilecek ve milyarlarca liralık kırtasiye masrafı boşu boşuna bir yerlere akıtılacak.

Bir yerlere yamanmak isteyenler ortalıkta zafer kazanmış komutan edasıyla serseri mayın gibi dolaşacaktır

Kalın sağlıcakla.

21.04.2016

Gürbüz Battal   
2016-04-22
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları