Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 07 Temmuz 2016
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Sağlıklı Siyaset
Kilis'in gündemi, ilimize atılan roketler olsa da, son bir ay içinde Türkiye'nin gündemi, siyasi partilerimizdeki bazı önemli hareketleriyle çalkalandı.
AK Partideki ani kararlar ve Başbakan Davutoğlu'nun kararı, birçok kişi tarafından sürpriz olarak karşılandı. Son genel seçimlerden beri MHP de esen değişim rüzgârları, yargının da karışmasıyla adeta kör düğümüne döndü.
Milletimiz, 19 yıldan beri Sn. Devlet Bahçeli yönetimindeki MHP ye, zaman zaman iktidar fırsatı vermişti. Bazen de barajı geçememek dâhil, oylarının azaltılması gibi ikazlarda da bulundu. Aralarında 6-7 ay gibi çok kısa bir süre bulunan son iki genel seçimde, MHP nin oylarının hızla erimesini, parti yönetiminde bulunanlar tam olarak okuyamadılar galiba. İktidar kadar basiretli, ortak akılla yönetilen bir muhalefet, her zaman Türkiye'nin menfaatinedir.
20 Nisanda bir TV kanalında yayımlanan ‘Tarafsız Bölge' isimli programda, MHP nin fikir ve idaresinde söz sahibi olan Yılma Durak, Cemal Enginyurt, Selcan Taşçı, Prof. Dr. M. Sait Gönen, Hasan Hüseyin Türkoğlu ve Dr. Yalçın Güzelhan bir araya gelerek, MHP nin son durumunu tartıştılar. Stüdyo dışından gelen sataşmalarla konu, hemen belden aşağıya çevrildi.
Prof. Dr. M. Sait Gönen (MHP 25. Dönem Konya Milletvekili), Mevcut MHP yönetimi ile MHP yi yönetmenin sürdürülebilir olmadığını anlattı. İstişare hiç yok, yönetim anlayışı hep problem. Mevcut yapıda da, yeni seçilmek isteyenlerde de yanlışlıklar çok fazla.
Toplumda, MHP nin fikir ve düşüncelerine ihtiyaç olduğu düşünülüyor. İktidara alternatif olunmalıdır. %30 un altında oy alan bir MHP başarılı sayılmamalıdır.
Mahkeme kapıları yerine ülkücü edep içinde mücadele yapılmalıdır. Milli duyarlılığın içi boşaltılmış durumda. Tüzüğümüzün hangi maddesi demokratik ki... şeklinde açıklamalarda bulundu.
Diğer konuşmacılar daha çok birbirini suçlayan tarzda ve bazen de ağza alınmayacak derecede seviyesiz ifadeler kullandılar. Ortak bir fikir birliği oluşturulamadı.
Bu tespitleri iyi analiz etmek gerekiyor. Camianın içinde böyle düşünenlerin sayısı oldukça fazla olabilir.
Önemli olan, doğruları konuşup savunmak değil midir? Başkalarının sözlerini çarpıtmak, hakaretler etmek, aşağılamak üzerine kurulu bir siyasetten ülkeye ne fayda gelir?
Maalesef gördüğümüz manzara böyle. İnsanlar, siyaset yapanlardan ülkeyi geliştirecek, zenginleştirecek fikirler üretmelerini bekliyor.
Bunu yapamayanlar, milletten yedikleri tokadı bile anlayamıyorlar.
Yıllardır bir yandan makarna ve kömür gibi ihtiyaç maddelerini dağıtanlarla alay ederken, bunu alan ihtiyaç sahiplerini de aşağılanıyor. Böyle durumdakiler, sandıklarda sizleri desteklerler mi?
Bu günkü gelinen noktada, mahkemeden mahkemeye koşarak kendilerinin düşündüğü gibi kararlar çıkarmanın peşine düşen yönetimdekiler ve karşıtları, partilerinin görüntüsüne leke getirmişlerdir.
Sonra da bu durumu, mevcut hükümetin bir komplosu olduğunu ilan etmeye kadar götürmüşlerdir. Sizler kendi aranızda oturup konuşacak kadar birbirinize saygılı olsaydınız, bunlar yaşanır mıydı? Ben ülkem adına bu durumdan üzülüyorum.
Oy versem de vermesem de, siyaset yapanların doğru, ilkeli ve aklı başında olmalarını bekliyorum. Öyle sanıyorum ki bu ülkede beklentileri benim gibi olanlar da artık çoğunluktalar.
Farkında olamayanlar, sadece siyaseti bilmeyen politikacılardır diye düşünüyorum. Bereketli günlerde yaşamak umuduyla kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2016-05-16
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları