Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Haziran 2016
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. [email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Mc Donaldlaşma!
İlk McDonald's restoranı, 1940 yılında Richard ve Maurice McDonald tarafından ABD'nin Kaliforniyaeyaletinin San Bernardino şehrinde açıldı.

McDonald's bugün, 119'den fazla ülkede 34.000'den fazla restoranla hizmet veriyor. Bunların 13.000'den fazlası Amerika dışında bulunuyor. Restoranların yaklaşık %80'i işletmeciler, diğerleri ise McDonald's şirketinin kendisi tarafından çalıştırılıyor. Her gün dünyada ortalama 69 milyon insan McDonald's restoranlarını ziyaret ediyor. Dünyadaki McDonald's restoranlarında çalışanların sayısı ise 1,8 milyonu geçiyor. ABD'de nüfusun %98'i yılda en az bir kere McDonald's'a gidiyor.

Dünya genelinde McDonald's faaliyetleri, şirketin ABD'de Chicago yakınlarında Oak Brook'taki merkezinden yönetiliyor. McDonald's'ın yine Oak Brook'ta bulunan uluslararası eğitim merkeziHamburger Üniversitesi'nde de her yıl, dünyanın her köşesinden binlerce McDonald's işletmeci ve çalışanı, 'hamburger işi'nin inceliklerini öğreniyor. 

Fast Food veya Mc World kültürü denilen Batılı Kapitalist tüketim biçimleri, geliştirmiş olduğu kendine has Mistisizm ya da Dogmatik tavırla ağına düşürdüğü ve zihinlerini modern araçlarla işgal ettiği insanların günlük hayatta yerel kültürden gelen alışkanlıklarını itici hale getirmekte, ortadan kaldırmakta, en azından azaltmaktadır.

Bugün kozmopolit bir ortamda iftar yemeğinde yerel içeceklerden veya yiyeceklerden birisinin tercihi çok kolay değil. Çünkü bu tür mekanlarda tercih, imajı ve statüyü belirleyen araçlardan birisi olarak öne çıkıyor! 

Hz. Peygamber Efendimiz (SAV), sahabilerle sohbet anında şu uyarıyı yapar;

-'Hiç şüphe yok ki siz, kendinizden önceki milletlerin yoluna milimine kadar tıpa tıp uyacaksınız. O kadar ki onlar, bir keler deliğine girseler, siz de peşinden oraya dalacaksınız.' Sahabilerden bir kısmı:

-'Ey Allah'ın Resulü! Bunlar; Yahudiler ve Hıristiyanlar mı?' diye sorunca, sevgili Peygamberimiz;

-'Başka kim olacak?' cevabını veriyor. 

 Mc. Donald, bizim malımız mı? Bizim özümüzü mü yansıtıyor? Batıyı veya ABD'yi taklit etmek, onların dediğini yapmak, hayatımızın olmazsa olmazları mı? Batının, bize dikte ettirdiği; tüketim zihniyetindeki taklide dayalı bütün değişim ve kültürel yozlaşma; eş seçiminden, düğünlere, konuşma dilinden, müziğe, toplumsal ilişkilerden aile içi ilişkilere ve aile bütçesine varıncaya kadar bütün kurumları ve insan davranışlarını olumsuz etkilemektedir. 

Mc. Donald olsun, diğerleri olsun Modern kültür, yerel ile küresel ya da gelenek ile modern araçlar arasında bir çatışma ve gerginlik meydana getirmektedir. 

Modern dünyanın amacı; 'Tüketmek için üret' ilkesidir. Bakınız ve inceleyiniz; neden bizim dilimiz değil de İngilizce uluslararası? Neden Yabancı dil olarak; İngilizce, Fransızca, Almanca... baraj? Niçin Türkçenin esamisi okunmuyor? Neden Arapça ve Osmanlıca kabul edilmiyor? 

Batıyı körü körüne taklit etmek, Mankurtlaşmak değil mi? Batı'dan bize şimdiye kadar hangi iyilikler geldi? Batı değil mi; dünyanın her tarafında emperyalizmi uygulayan? Dünyanın maden yataklarını sömürüp, asıl sahiplerini köleleştirenler batılılar değil mi? 

'Kim, bir kavme benzemeye çalışırsa, o kavimdendir.' 'kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayınız.' 

 


   
2016-05-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları