Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2016
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kitap Fuarına Doğru Koşar Adım
Çocuklarımızı mutlu olduğunu, yüzlerinin güldüğünü görmek, bizleri son derece etmektedir. Çocuklarımızın kitaba olan ilgisini görmek, hele okuduğunu görmek daha da çok bizleri mutlu etmektedir. Yani çocuklarımız kitaplarla mutlu, biz onlarla mutluyuz.

Çocuklarımızın sanata, kültüre, edebiyata olan ilgileri doğrultusunda, kişilikleri daha da gelişmektedir. Bunun en güzel göstergesi de kitap fuarlarının düzenlemesi ve benzeri organizasyonlardır.

 Bu yıl. 18-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Adıyaman kitap günlerinde, fazlasıyla bunlara gözlemledik ve şahit olduk. Önceki kitap günlerinde belirlen birtakım eksiklik ve aksaklıkların bu yıl büyük ölçüde giderilmiş olması, giderilmeye çalışılması gerçekten, ilerleyen yıllarda yapılacak olan organizasyonlar için büyük önem arz etmekte ve bizleri umutlandırmaktadır. 

Farklı yerler ve faklı konseptlerle yapılan ve düzenlenen kitap günleri, inşallah belirlenen bir yerde devam eder ve adı da Kitap fuarı olarak değiştirildiğinde, daha güzel gelişmeler yaşanacaktır ve çocuklarımız üzerinde kalıcı olumlu etkiler katacağı kanaatindeyiz. Her yıl bir önceki yılı katlarcasına ortaya çıkan gelişmeler ve okuyucuların kitaplara olan ilgileri, bu yıl en üst seviyeye çıkmıştı. Okullara dağıtılan kumbaraların etkisi, paydaş kurumların ilde ki okullar ile ilçe ve beldelere, hatta köylere tahsis edilen servislerle öğrencilerin fuar alanına gelmeleri ve kitaplarla birebir muhatap olmaları sağlandı. Bu vesileyle öğrenciler kitaplarla tanışarak, yazarlarıyla sohbet etmeleri, kendi ilgilerine yönelik, kitap almaları sağlandı. Katılımı yüksek verimli geçen bir kitap aşinalığı yaşadık.

Öğrencilerin kitap stantlarını öğretmenleri nezaretinde dolaşmaları esnasında, ilginç olaylarda yaşanmıyor değildi. 

Tek sıra halinde kitaplara bakarak geçmeleri istenirken, zaman zaman öğrenciler, dokunuyor, düşürüyor ve sayfalarını karıştırıyor, kendi aralarında şakalaşarak çeşitli kritikler yapıyorlardı.

Bazen öğretmenlerinin ' karıştırmayın düşürmeyin, oynamayın...' gibisinden söylemlerine maruz kalsalar da; stant çalışanlarının ya da bizzat stantta bekleyen yazarların, 'bırakın dokunsunlar, düşürsünler, karıştırsınlar, kitaplara dokunulmasa, karıştırılmasa nasıl kitapları tanıyacaklar?' demeleriyle daha rahat etmeye ve gezmeye başladılar. Öğrencilere yapılan, ikramlar ve hediye olarak verilen bazı kitaplarla öğrencilerin mutlulukları ve keyifli tebessümleri, gülüşmeleri görülmeye değerdi. Sanırım böylesi mutlu ve neşeli çocuk gülüşmelerine şahit olmak, karşılaşılabilecek en güzel manzaralardandır. Sayısı yüzlere varan Adıyamanlı ve Adıyaman dışından gelen yazarlarla sohbet etme imkânı, aldıkları kitapları yazarlarına imzalatma fırsatını buldular. Vazgeçilmezlerimiz arasında olan kitaplarla, okuyucuları buluşturan devasa bir çadır içerisindeki tertipli, düzenli ve intizamlı bir şekilde yer alan stantlar, bütünlük sağlayabilen, edebiyat ve kültür bakımından, aşinalık sağlayacak alışkanlık edinilebilecek güzel bir konsept oluşturuldu. Gelen yazarlara Adıyaman tanıtıldı ve kültür turları düzenlendi. 

Artık vazgeçilmezimiz olacak, böylesi organizasyonların ilimize kazandırılması, geleceğimiz açısından büyük önem arz etmektedir. Geldiği günden beri, kendisini bir Adıyamanlı gibi görerek, Adıyaman'ın değişmesi, gelişmesi, tanınması ve kendini ifade edebilmesi adına, sürekli çalışan, çabalayan Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ ve ekibi ile paydaş kurumlara teşekkür edilmesi gerektiği kanısındayım. Gerçekten ilk günden itibaren Valimiz ve organizasyonda emeği geçen herkes sürekli stantlar arasında gezerek hem hal hatır soruyorlar hem de varsa sıkıntıları ve ihtiyaçları tespit ederek giderilmesine vesile oluyorlardı.

Hemen her gün basın mensuplarının, gazetecilerin ve özellikle Mercan Televizyonunun canlı yayınlarıyla, il dışında ki yaşayanlara kitap tanıtım günleriyle ilgili röportajlar ve programlar yapıldı. Henüz Mercan TV Haber müdürlüğüne atanan genç kardeşimiz Ömer KARAKUŞ ve Nazım KELEŞ  de  canlı yayınlarla hayli etkin rol aldılar.

Yazarlar, çeşitli okullarda söyleşiler yaptılar ve öğrencilerle bire bir tanışma fırsatı buldular. Dolu dolu geçen, kitapseverlerle, kitabı ve yazarını buluşturan 5 gün yaşandı.

 Emeği geçen ve katkısı olan herkese teşekkürler.

Yine Antalya da ve Eylülde yapılacak olan İstanbul tanıtım günlerinde buluşmak dileğiyle...

 

Kerim BAYDAK

[email protected]

 


   
2016-05-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları