Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Haziran 2016
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Hışırdım gibi yağmur yağıyordu
'Hışırdım gibi yağmak' diye bir deyimimiz var Gaziantep ağzında. Sağnak halinde yağmak anlamına gelir bu deyimimiz. İngilizce 'Kedi köpek gibi' deyimi de yağmurun gökten boşalmış gibi yağdığını anlatır.

Kulağa çok hoş kelen bir sözcük hışırdım. Anlamını ancak Ömer Asım Aksoy ustamızın 'Gaziantep Ağzı 3'teki sözlüğünden öğrenebilirdim.

Ne yazık ki 'hışırdım' sözcüğünü bulamadım bu sözlükte. Hışhışı var, hışı çıkmak var, hışhışırdım yok. Hışıldamak, hışır, hışırtı, hışlamak, hışnamak, hış olmak var; hışırdım yok.

Önce sözlükten bu sözcüklerden kimilerinin anlamını aktaralım buraya. Bakarsınız bir gün size de gerek olur:

Hışhışı: 'Sapı içine ufak cisimler konurken 'hış hış' ses çıkartan'mış anlamı. Örnek olarak da hançer veriliyor. Hani bir türkümüzde de geçer ya:

'Hışhışı hançer boynuma ley ley

Sürmeli kızlar koynuma...'

Hışı çıkmak: Bir şeyin çok hırpalanması. Taşınırken çok sarsılarak bozulmak, ezilmek, kırılmak. Ev taşınırken eşyaların hışı çıktı.

Şu açılmamalar da benden olsun. Bir kavgada karşısındakini fena halde dövmek 'Hışını çıkardım onun.' Güreşte rakibini fena yenmek: 'Çok hışnadım gendini.'

Hışır: Kadınların taktığı altın gerdanlık; içine saman, o doldurulmuş yastık.

Hışlamak: Nefes alıp verirken göğsünden hırıltılı ses çıkmak.

'Gaziantep Ağzı'nda kullanılan hemen hemen her sözcüğün karşılığını bulabilirsiniz. Bir ömür vermiştir bu sözcüğü hazırlamak için Ömer Asım bey. Önünde saygıyla eğiliriz.

İstanbul'dan Gaziantep'e gelirken Ankara'ya uğramıştım. Işıklar içinde yatası içtenlikli arkadaşım Ahmet Bayaz o zamanlar sağdı. Ömer Asım bey onun eniştesi oluyor.

Bu büyük insanla tanışmak istediğimi söyleyince telefon edip randevu aldı. Beni evine götürdü. Ömer Asım bey hastaydı ama öyle yere filan baktığı yoktu daha.

Söz dönüp dolaştı Gaziantep Ağzına geldi.

'Ben bu kadarını yapabildim' diye konuştu ustamız. Artık eksikleri tamamlamak da Gaziantepli yazarlara düşer. Benzeri vasiyet diyebileceğimiz buna benzer bir öneriyi Gaziantepli öykücü kardeşimiz Lütfiye Aydın Birecikligil'e de yapmış.

Buyruğu alır almaz kolları sıvamış, tanıdığım Gaziantepli yazarlardan bildikleri ama'Gaziantep Ağzı 3' sözlüğünde bulunmayan sözcükleri bana iletmelerini dilemiştim.

Yoğun ilgi de görmüştü bu çabam. Özellikle de ışıklar içinde yatası Hasan Geneyikli çok emek harcamıştı. Onun bir çok şiiri de zaten Gaziantep ağzıyla yazılmış değil mi?

Sonra nasılsa iş tavsadı. Unuttuk büyük ustaya verdiğimiz sözü. Ne zaman darda kalıp da Antep Ağzı sözlüğüne başvursam bu vasiyet aklıma gelir, yüreğim cız eder.

Hışırdımla başladık, hışırdımla bitirelim sözü: Benimi yakın çevremde ne zaman yağmur gökten boşanırcasına yağmaya başlasa, çevremdeki Gaziantepliler: 'Maşallah hışırdım gibi yağıy,' der. O zaman anlıyoruz ki hıırdımın anlamı, gökten boşanırcasına yağmaktır.

Ustamızın vasiyetini, başta kendim olmak üzere, Gaziantepli tüm yazar arkadaşlarıma bir kez daha anımsatırım. Gelin Hep birlikte hazırlayalım 'Ömer Asım Aksoy'un İzinde Gaziantep Ağzı 4'ü.   
2016-05-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları