Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Haziran 2016
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Eski ile yeniyi harmanlamak
Osmanlılar zamanında Ramazan günlerinde tebdil-i kıyafet ile, pek çok zengin, hiç tanımadıkları mıntıkalardaki bakkal ve manav dükkanlarına gider, onlardan Zimem Defteri'ni (veresiye defteri) çıkarmalarını isterler, baştan, sondan ve ortadan rastgele sahifelerin toplamını yaptırıp, miktarını ödedikten sonra: 

"Bu borçları silin! Allah kabul etsin!" der, kendilerini tanıtmadan çeker giderlermiş.

Borcu ödenen, borcunu ödeyenin kim olduğunu; borcu sildiren, borçtan kimi kurtardığını bilmezmiş!

Gizli verilen nafile sadakanın, açıktan verilen nafile sadakadan yetmiş kat daha sevap olduğunu bilen zevat, yardımlarını mümkün olduğunca gizliden yapmaya gayret edermiş. Ecdadımız sağ ile verdiğini, sol elinden bile gizler, yaptıkları iyilikleri unutur giderlermiş...Osmanlı Zamanında Ramazan'ın Geldiğini Haber Verenler Ödüllendirilirmiş!

Osmanlı döneminde bunlar oluyorken, bugün; bakkalın, manavın pek esamisinin okunmadığı, market ve süper marketlerin arzı endam ettiği bir zaman diliminde 'zimem defterleri' de yok! Ama fakir, yoksul, muhtaç... insan çok! 

Evet, bugün marketlerde borçlu fakirler için;

'Bu borçları silin' diyecek şekilde  'Zimem defterleri' yok ama 'Ramazan Paketleri' var! Sadece marketlerde değil, Vakıf ve derneklerde de bu tür hayır işleri yürüyor! 

Tabii o dönemdeki; samimiyet, hassasiyet azaldı! Şayet bugün 'Zimem Defterleri' olmuş olsaydı kaç tane zengin, samimi Müslüman o bakkala gidip; 'defterin şu sayfasından, bu sayfasına kadar olan sayfanın toplam borcunu söyle' deyip borcunu öder?      

Osmanlı döneminde; 'Sadaka Taşları' varmış! Zenginler, o taşlara yeteri kadar sadaka bırakır, fakirler de, ihtiyacı kadarını alırmış! Şimdi 'sadaka taşları' da yok! Fakat modern çağda, zenginliğin zirve yaptığı bir zamanda fakirlerin sayısı gittikçe artıyor! 

Sadaka taşları; samimiyet, ihlas ve sadakanın; 'sadakat' şuurunun belirtisidir!  

Eskiyi günümüze taşımak, eskiden yeni çıkarmak her zaman olasıdır. Şöyle de diyebiliriz; eski ile yeniyi harmanlamak! 

Atalarımızdan sadece bunlar mı miras? Mesela ramazan davulcuları da ayrı bir renk katıyordu Kur'an ayına! Halkı sahura kaldırmak için maniler ve hoş bir seda ile ritmik bir şekilde davullarını çalarlardı. Bundan kimse rahatsız olmaz, aksine memnuniyetini belli ederlerdi!

O, hoş, insanı huzur ortamına sürükleyen bir mani:

Ramazan geldi dayandı

Camiler nura boyandı

İki gözüm geldi yine

Hasretiyle canım yandı

Sancağını açıp geldi

Mağfiretler saçıp geldi

On bir ayın on birini

Arayıp-seçip geldi

Ramazan bir yeşil direk

O da müminlere gerek

En sonunda bayram olur 

Çoluk çocuk sevinecek

Methedeyim methedeyim

Meth-i senalar edeyim

Eğer izniniz olursa

Camilere bir gideyim

Gelişen teknoloji ile birlikte her geçen insan gücünün azaldığı görülürken teknolojik gelişmeler ise yeni meslek dallarını ve alanları beraberinde getiriyor. Son teknolojinin ürünlerinden olan Dronelar ise, yaptıkları ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Bir firma tarafından geliştirilen ‘Drone Ramazan Davulları' ise şimdiden Ramazan davulcularının yerini alacak gibi görünüyor. Firma, havada tek batarya ile 15 dakika kalabilen ve üzerine yerleştirilen ses sistemiyle uçan bir Drone geliştirmiş. Piyasa fiyatı binlerce lira olan Drone'un patentini alan firma, havadan ses ve müzik yayını ile vatandaşları sahura kaldırmayı planlıyor. Drone, havadayken, yüklenen sesler yardımıyla vatandaşları Mehter Marşı ve çeşitli ilahilerle sahura kaldırabiliyor.

Eski ile yeniyi harmanlamak güzel de, dronlarla bu iş nasıl olacak? Doğrusu bilemiyorum! İnsan insana temas, insanlarla bizzat iletişim, yüz yüze mukabele... huzura götüren yollardandır. Mekanik işlemler, bunun yerini tutmaz! Modernizm, dini hassasiyetlerimizi pörsütmesin!

 


   
2016-06-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları