Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Ağustos 2016
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Gez-gör memleketimde köyden görünüş
Merhabaaa dostlar merhaba.
Yakın yerde uzak diyarlarda bizlere her hafta abur cubur dünya hayatını kendi köylü gözü ile anlatan ve siz degerli dostlar sıkılmadan bıkmadan her hafta bu gariple idare ediyonuz ya... 

Ülkemiz cennet gibi dostlar cok cekici cazibe merkezi gibi.
Dogası denizi iklimi sıcak calışkan dürüst insanı ile her daim her kesin ilgisini alakasını ceken canım benim memleketim.
Siz belki anadolunun bir cok tarihi ve güzelliklerini gezmediniz.
Tabii yaaa.
Nasıl gezelim ki.
Aldıgımız 1300 tl asgari ücretlemi  işci gardeşim gezecek anadoluyu.
Yoksa iki yakası bir araya gelmeyen memur arkadaşım  mı gezecek.
Haa tabi yaaaa .
Siz emekli arkadaşlar hııı siz mi bi ayagınız hasyane bi ayagınız eczane ile ortak gibi yaşam ilemi anadoluyu turlayacaksınız hem de bu maaşla haa.
Geriye kim kaldı .
Köylüü köylüü kaldııı.
Len olum git dalga gecme.
Carşamba pazarından pazara şere anca gelen yada maaş almaya gelen yada foturalarını ödemeye gelebilen anaca yaş kemale ermiş de onlarmı gezcek anadoluyu.
Şöyle olur bak.
Hasta olur da dottor en yakın büyük şere gidin arkadaş bi üniversite de porofösör felan gösün derse ,işte zorunlu olarak öyle gider köylü.
Yada bu saydıklarımızın il dışında ya oglu memur olmuştur ya kızı memur veya okuyordur,her neyse bi ayagı dışarda olan anadolu insanı işte zorunlu olarak bir de böyle cıkar il dışına,ya nişan ya dügün ya zorunlu bi hasta ziyareti  cenaze her hangi biri icin zorunlu ise gider .
Yaaa da ya da yok başka türlü olmaz.
Ne ege de yaşayan biri kapadokya  da peri bacalarını havada balona binip kelle başı 300 gaymeden başlıyor sırf balona binmek asabahın köründe,yeme icme konaklama haric bir saat kadar havada balonla tur at ve ,yerden gördügün o muhteşem nevşehir avanos  diyarını gör ha zor bubabm zor bu maaşla bu zemanda zor.
Ya kültür turları devam ediyor.
Sıkıysa haden bakam bi istanbul seferi yapın da dünyanın kac bucak oldugunu görün.
Heee o muhteşem istanbul yaa.
Adım başı her şey para gardeşim.cay beş tl simit bir bucuk tl,vc,iki gayme(camilerde haa).
Yok ben tavuk döner ayran yok yok o kesmez,agam dersen balık arası ekmek kişi başı ayakta 7,5 tl yo oturur da bi ayran felan dersen on gaymee gardeşim.
Olsun olsun abey sultan ahmet civarında bi şöylee salın salın gezem deyosan,belli olmasın diye kara bi gözlük tak az kirli sakal bırak,sıytırk bi eminönünde tişört al ne resim ne yazısı okunur hepten ingilizce baskılı tişört 25,gayme al giy vallla hec kimse bu ne kayserli der ne uşak karahllı dan der bu yeni türst kafilesenden kopma sanırlar,yok öyle hem gezem hem bi şeyler atıştıram dersen kredi kartın olacak bir iki tane,yoksa elimallah işiniz zor,abeyy hele müzelere topkapı sarayına ayrı ücret harem dairesine o bi ücret,ayasofya zaten cok para,yok aya irini kilisesine bi göz atayım dee hooop abey bilet neee buraya da ayrı ehhh ,tekrardan bilet alacan abeyy.
Yok yere batan sarayı var ya hemne orda  orada  cok para abey üc kişilik bir aile ise ve yakın bir akarabalar toplulugu iseniz valla siz siz olun,sadece abdes alın sultanahmette vc paralı abdes almak bedava,cami ziyareti ve dua namaz bedava bir iki resim cektirn orda şöyle eski yazılara dogru,aşama fesbokta ve ya vatsapta akraba ve arkadaşlara gösterirsiniz.
Yada bak bu da beleş gerci gemiye binmek  karşıya gecmek kız kulesine yakın bir yerde arkada o tarihi sület topkapı,kız kulesi masmavi deniz,o kendi halinde ucuşan martılar sevdalı gencler,bolca seyyar satıcılar,a aldırmadan bir iki kare resim cektir cektir abii dür bi dakika bizi şöyle bi resim cektirive galii,her elde akıllı telefonlar var bazlama yarısı kadar ya olsun ne kadar cafcaflı olursa iyi.
Yok abey buralar biz bozar deyosan gel abey karadeniz turu yap her şey dahil üc gün üc gece konaklama dahil,taa ordu,girasun,trabzon,rize.abey gez gez bitmez bir gittigin yerden ayrılmak istemezsin valla yemekler caylar havası insanı mest ederr o yeşil doga o taze balıklar,off off.
Bakın yok burası da olmazsa nemrut dagı var o koca koca heykeller var ya adıyaman elinde  haa gelin gayet makul fiyatlar ve cok leziz yemekler,şafak sökmeden güneş nasıl kızıl ateş gibi  doguyor ,dünyanın hic bir yerinde böyle güzel görüntü yok,mutlaka o tepeyi sabahın buz gibi esen alaca karanlıgında zorlu şartlarada cekilen cileye orada icilen bir yudum cay bir fincan kahve ile battaniye ve kaşkol ile el ele seyredin güneş nasıl bir dogar,kımıldamadan nefes bile almazsınız.
Dur dur bitmedi daha gezdim dünyayı görmedin konyayı deyorsanız yazık,aha bu cok tuhaf,konyaaa mevlana şehri uhrevi ve sevgi saygı  her kesi kucaklayan kim olursan ol gel gel nerden gelirsen gel ne halde olursan ol gene gel deyen geniş yüreklere kalplere acılan tertemiz duygularla,türkiyenin tam oltasında bir vahaa gibi  her yol oraya cıkar ha gayret cok ekonamik.
Kar beyaz yaz aylarında bile bembeyaz şifalı suları krallara kıralicelere hayatveren hastalara şifa veren ege nin incisi Pamukkalye gelinn.galii.
Yok yok abey burlarda olmadı deyorsanız gardeşim biz de ki tarihi yerler dünya mirası izmir e bekleriz,ister masmavi denizine at kendini,istersen sahillere dal hec fark etmez ömründe bir kere izmire kordona gel gardeşim medeniyetin temizligin hoş görünün saygının koşulugun gardeşligin her yerden bir dost bir arkadaş mutlaka bulacagın o muhteşem ilcelerine mutlaka her hangi birine gidin,dag diyorsan ödemiş ilcesi yeşilin her ceşidi meyve ve zebze oksijen her şey her şey cok mükemmel o köfteler offf aman allahım ne tat ne o leziz yeşillikler.
Deniz mi rüzgar mi sadelik mi her ne ararsan var abeyy var.
Cık ordan istersen balıkesir kaz daglarına git abey buz gibi havası tertemiz masmavi deniz buz gibi suyu offf tüm ankaranın istabulun börökratı varsa hepsi evet hepsi orda aboyyy,gardeşim ya emekli vali vekil en üst düzey tüö bürokratlar mesken tutmuş hafta sonu cuma akşamı iki seette ora dalar komşuya gider gibi mis gibi,her hafta kaynıyor abiii hep agır insanlar sakin insanlar,keyif senin abii sen bilisin.
Valla sen iste abey mangır varsa şu saydıklarım yarısı daha o kadar cok gezilecek yerlerimiz var kii.
Var mı lennn gercek ten varmıı.

Ooooo cokk.
Neresi kaldı  yaaa.
Canakkale ye sen hic gittin mi,haa.
Bursaya boluya.
Adanaya ..
Yaaaa urfaya offff  ne güzel yer abeyyy peygamberler şehri valla git illaki birine anlatırsın kesin cok muhteşem yer abii.
Ya harput kalesinden sarkıttınmı şöyle bi bak harbutun başındayım daya on altı yaşındayım aman amanamanınnn.
Dur dur en son incimiz üniversitelerin en acıgı modern kent es es es eskişehir yılmaz büyükerşen o muhteşem şehri ne halde görün.
Dur abeyy dur daha varmı olmaz mııı .
Gercekten var mı .
Offf.Cokk.
Neresi kaldı.
Akdamara kilisesi ve dogunun tek denizi van kedisi. 
Sayammmı son bir yer söyle başka sormayacam abeyyy.
Dadaşlar diyarı erzincana girdim yemyeşil baglar erzuruma girdim dumanlı daglar,cite minereli cami cag kebabı offf .
Yeterrrrr abiiii.
Biz buraları gitmeyi bırak sittin sene calış calış naaaaa gidersin imkanımı var  abeyyy.
Haa şöyle olur nasıl mı.
Asker oldum piyade yar amman amnnn ,belki o da ya ısparta güller diyarı ya burdur ya tokat, gecti borun pazarı sür merkebi nigde buralara  osun osun.
Haydi dostlar sizi ne ankaraya götürdükne kayseri ye ne uşak,a ne edirne ya ne kars sarı kamış ne malatya ya ne hatay a, belki corum belki manisa darılma galii anlave malum uzadı biliyom sıkıldınız idare edin .
Canım memleketim benim o kadar cok sinir bozucu şeyler varken,bakın ne şehit cenazeleri,ne terör belası ne muhalefetin arap sacına dönen  boşta bi  muhalefet,her gün farklı bir sinir sinir,hic bunlarda bahsetmedik köyden bile yazmadık,degişiklik olsun istedim.
İlim uşak tan köyüm kırka dan en derin selam saygılar eşliginde tertemiz havası ile aha ramazana ne kaldı bir iki gün yarın yarın bu gece sahura kalkcez davul güm güm etcek lambalar ardı sıra yancek imam efendi en hızlı şekilde icra etcek allah herkese nasip etsin salaıcakla kalıverin gari ahftaya görüşmek  dilegi ile galiii.
Üstadımmmmm.

   
2016-06-10
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Ramazan bayramı hayırlı olsun köylümmm...