Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 27 Temmuz 2016
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Hoşgeldin Bahar!
Son birkaç yılda, gerek bizim gerekse devlet büyüklerimizin hatalarından sonra, açmaya çalıştığımız yeni bir ak sayfanın başındayız.
Bu günlerde umutlarımız, kurak geçen uzun bir kıştan sonra yeniden hayat bulan ağaçlar gibi yeşermeye başladı.
AK Partide ve hükümette yapılan köklü değişikliklerden sonra, ilimize yeni atanan valimizden beklentilerimiz çok elbette.
Valimizin genç ve enerjik olması yanında bu unvanla ilk görev yerinin Kilis olması da bizim için büyük avantaj doğrusu. İlimiz, arazi olarak çok geniş değil ama uzun zamandan beri biriken noksanlıklar ve ihmaller gerçekten çok fazla.
Sık sık gündemimizi oluşturan kuraklık, genelde işsizlikten dolayı göç eden halkımız, mayınlı arazilerimiz, serhat şehir olmamızın getirdiği dezavantajlar önümüzde dağ gibi duruyor.
Bütün bunların üzerine bölgemizdeki karmaşa dolayısı ile atılan roketlerden bunalan, buna rağmen uzunca bir süre yetkililerden ilgi ve alaka göremeyen halkımızdaki moralsizlik, bu yeni baharla inşallah düzelecek.
Yeni Valimizin hayatının en verimli çağında olması, bu sorunlarımıza bir çare olacak, yükümüzü hafifletecek. Zeytinliklerimiz var ama zeytinyağımız son bir yıl hariç para etmedi. Bağlarımız var ama üzümümüz ve pekmezimiz para etmez.
‘İpekyolu Kalkınma Ajansımız' var ama bizi kalkındıracak köklü projelerimiz yok. Tüm kaynakları eski eserlerin ihyasına ayrılmış.
Halbuki bu görev Vakıflar Genel Müdürlüğünün olmalı değil mi? SODES kaynağımız var ama üç beş kişinin gezi programından ve ‘bu proje, SODES'in ... projesi ile yapılmıştır' levhasından başka bir şey görmüyoruz.
Gönüllülerden oluşan sivil toplum örgütlerimiz var ama devletimiz güvenmediğinden olsa gerek hiçbir zaman bunlarla işbirliği yapmayı düşünmez.
Ağaçlandırmalar, yardım, eğitim ve sağlık projeleri hep devlet kurumlarının tekelinde yapılır. Görev alacak sivil toplum kuruluşları da gerektiğinde devletimiz tarafından kurulur ve birkaç il müdürünün önderliğinde ve kontrol altında faaliyette bulunurlar.
Kamulaştırma komisyonunda, bu şehrin asıl sahipleri asla söz sahibi olamazlar. Emirle kurulan komisyonlarda, emirle imzalar atılır.
Sonuç olarak da yanlışlıklar, başarısızlıklar, kırgınlıklar ve hüsranlar yaşanır. Bu bahar döneminden beklentimiz, özellikle STK ların fikirlerine, projelerine ve birikimlerine önem ve değer verilmesidir.
Yazılı ve görsel basınımız, yazar ve yorumcularımız ile işbirliği yapılarak şeffaf, renkli ve konuşan bir dönemi ümit ve arzu ediyoruz.
Özellikle yıllardır çok başarılı çalışmalar yapan Halk Eğitim Müdürlüğümüz desteklenmeli, burada eğitim görenler için iş kurma fırsatları oluşturulmalıdır.
İlimizin birbirlerine hükmetmek için çabalayan önderlerden ziyade baş başa verip, kimseyi dışlamadan birbirleriyle işbirliği yapıp, sadece müşkülatlara çözüm yolları arayan liderlere çok ihtiyacı var.
Bu güne kadar üzerinde oynanan birçok oyunları tek tek atlatan Polateli-Şahinbey OSB, artık geciktirilmeden faaliyete geçirilmelidir.
Bu proje Kilis için olduğu kadar Gaziantep, Hatay ve Türkiye için de çok önemlidir. Fındık, pamuk, çay gibi devletimizin koruması altında hiçbir ürünümüz yok bizim.
Eh okuyan kesimimiz de dışarıda yerleşip Kilis'i sadece eski resimlerde seyrederek ‘aah, vah' çekmekle meşgul olunca, ne gelişme ne de refah bize uğramıyor.
Her bir Kilisli hemşerim, ‘ben Kilis için ne yaptım?' sorusunu kendine sorup, eğer yapabildiği bir hizmet olmamışsa ‘üzülmelidir' ve bunu telafi etmeye gayret etmelidir diye düşünüyorum.
Mutlu ve umutlu bir gelecek için kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2016-06-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları