Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Ağustos 2016
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ramazan gelmiş hoş gelmiş köyüme...
Merhaba memleketimin her ucra köşesine merhaba.
Hatta hatta gürbet ellerde hem yabancı hem acı  hem tatlı ayrı bir dünya düzenine yaşam ve hayat veren taaa fizanda da olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatantadaşlarımıza merhaba merhaba.
Bi şekilde elden ele dillden dile Anadoludan şehirlerin ucra köşelerinden bazen gökdelen denen plazalardan holdink binalarının terasından, iş hayatının yorgun stresli ahalisinden de merhaba.
Bazen kücük ama sakin kıyı kasabalarından karadeniz yaylalarından,bozkır tezenesinin aşıklar diyarı kırşehirin bozlak yanık yürekli saf temiz insanlarınan da bi merhaba gelsin galii.
Sen sessiz sedasız kıyı köy yaşamında sarı beyaz allı pullu baş ıcları hafif dügüm lü igde sacagı gibi ege pocusunu kafasına dolamış bu ırmazanda yaz sıcagına garşı ya tütün fidesine el atmış ya bugdag tarlasında döverbicer peşinde ki kuru yüzlü avurtları icine göcmüşher gün ayrı bir ailevi dünya sorunları ile yaşam mücadelesi veren yetti yetmedi gari deyip deyip şükür edip niyaz eden köylü gardeşlerime de bi merhaba  deverem gali demii yaa.

Malum dostlar 17 seeti bulan ırmazan orucları başlayalı tam bir hafta oldu demii.
Gecen hafta bön kü gün akşamına ilk terfiyi icra ettiydik  demii.
Tam bir hafta gecmiş .
Allah Allah .
Sag olana.
Saglık lı olana.
Günler ne cabuk geciyo dem dostlar.
Hep böyüklerimiz derlerdi de bizler umursamazdık valla.
Her işin başı saglık olumm.
İremetli köyümüzde bi gözleri görmeyen bir gara mustafa dayı vardı bizim cocuklugumuzda caminin kah mescidinde kah cadırvan başında yeri geldigi zeman sen kimin oglusun der bir sefer sesi bir işittimi daha unutmazdı ,o öyle derdi.
Dünya malı senin olsa ne yazar olum saglık huzur olmadıktan sonra,senin sesini senin adını senin dedigini senin  duymadıktan sonra görmedikten sonra anlamadıktan sonra farkına varmadıktan sonra ufff her şey senin olsa ne yazar yalan demi bu dünya hep şükür hep şükür olum derdi.allah rahmet eylesin,boş zemanlarında mescitte bize sureleri ezber etirirdi,nur icinde yatsın galii.

İşte dostlar her hafta cuma günleri olagan hale geldi ve özel günlerde gecelerde bayramlarda hazır mesajlar var onlarla az aklı olan az deger veren üc beş dost akraba yakın uzak demeyip bu mesajlardan atıyorlar.
Eh hayat ekonomi devri ayagını yorgana göre uzatcen yoksa .
Ve telefon şirketleride havada keklik misali her üc ayda bir yeni tarife yapıp bu cahil saf insanların ellerinden düşürmedikleri yetim cocuk,un eline tutuşturulan yalancı şekrler gibi.hic kimsenin elinden vara yoka oynadıgı bu telefon aletleri verem şu kadar dakika şu kadar esemes yani mesaj şukadar internet şu kadar konuşma felen deyip deyip cirkin kız gibi alayıp pullayıp millete ikram mış gibi sunuyorlar.
Ve bu sayede haylaz milletim de ırmazan başladı ya her kes lenn olum bi şu mesajı dayına atıver veya amcana veya yengene veya teyzeye veya okuyan her kim varsa lenn olum bak gene dütt dütt deyo bu ne var bi bak galii.
Hatta gecen gün de terafih namazında unutmuşum sessize almayı da veren uzun bozlak havası  caldı da millet verem homurdandı valla haklı namaz felan gitti kalmadı başka şeylerde demiştirlerde ya valasıl imam döndü cematt lütfen herkes ya getirmesin ya da şeyine sab olsun dedi olmuyor böyle dedi haklı boynumu büktüm vallaa galii .
Hanım deyo biz ne zaman akrabaları iftara cagırcez lenn.
Valla bilmem hanım bi ayarla gec kalmayam bakam.
Oglan soruyo bubaaa ne zaman camide mevlit okutcez ki.
Bilmem  anan la bi konuşun da ben de imam ibram efendiden gün alem de marketlerde  ucuzluk felan varsa bi göz atam kek ve ya cikilota  ne bulursak şöyle ucuz yollu .
Bubaaa bi kasa lokum alsak.
Hanım yahu olum lokum da insanların elini yuzunu batırıyor,anaaaa poşetlisi de var demi babaaa,hee vaa vaa.siz bi ne isterseniz.
Bakın ikizler kuru yemişte cok uygun ceşitlerde de.
Bubaaa tuba kuru yemişte de var  cok ceşit.
Destur olumm oraya bizim paramız yetmez tuba kuruyemiş birinci boydan insanların yeriii.
Baba o ne demek  birinci boy.
Lennnn olum zenginler asortiklerin yeriii.
Allah allah daha örenmedinmi.
Biz boşuna mı marketleri takip edem deyoz allah allah.
Neyse dostlar mevlitler yok akraba dostları evlere cagırıp hazır tavuk alıp kah fırına kah haşlaa ne edersen et yanına ister bulgur ister pirinc  bi adana karpuz ve olmazsa olmaz tarhana corbası eh bir de pide susamlı oldumu  temam ,eh arksından namzı kıl cayı ic cıgara icen balkona lütfen evde yasak ona göre 67 tl ceza var evde  de mi he evde de.
Tez icin şu cayı nur cami ye gidem terfiye yok kesmez kalabalık olu dersen köye gidek aha nencaz yer demii hem sakin hem buz gibi.
Gızanlarrrr ne oldu bizim caylarrr.
Yahu şu adamlar hic bizleri düşünmezler biz de oruc tutuyoz demi sabır edin bakam işimiz bitse getcez cayları ne bagırıyonuz allahh allah,anaaa cay deyo bubam gil tamam  olum gelcek bi mutfakta geccek yer yok az sabır allah geliyo de senn .
İşte böyle bizim her yerde sakin anadolu köşelerinde nerde  sakin hızlı terafih namazı kıldıran yer varsa edda oraya .
Ehh terfih yarm seet bilemedin 40 dakikayı gecmez abii bizim köy imamı iki rekat kıldırın demişler emma dört dört deyip hızlı her kes de memnon abii.
Ehh hayırlısı galii bak bir hafta gitti bir  bir sag olana geciyor günler.
İmam ibram efendi cuma hutbesinde arkadaşlar deyo sevgili cemat deyo bu günlerin kıymetini iyi bilin gecen gün burada olan ve şu an aramızda olamayan o kadar cok insan var ki sorma yarınımız garanti deel saglıkta ve huzurda iken bu güzel ırmazan gununu en iyi şekilde idrak edem,kuran okuyan bakın biz sabah namzından sonra ve ikindi namazında mukabele okuyoz gelin dinleyin sevabı coktur,bu ayda sadaka ve fitrelerinizi verin yetimleri gözetin garipleri koruyun,iyilik yapın sılahi rahimi bu ayda cokca hatırlayın kolu komşularla munasebetlerinizi düzeltin akraba eş dost ana baba ile olan muhabettetinizi cogaltın tabi sag iseler,bu yalan dünya gecici bir imtihan cok iyi hazırlanmak lazım inşallah iyi hazırlık yapan kullardan olam allahın rızasına kazanalım inşallah.
Ahhh len bu imamlar hep gözel deyola da .
Gec gec dedikodu yapmayam mubarek günde.
İşinize geliyorsa yaparsınız garıştırmayın imam görevi geregi ne varsa hutbede onu söyleyooo,demi  he valla yanii.
Evet dostlar imamların dedigini yapmaya gayret edelim velakin yaptıklarını deel ona göre demi,imam efendi valla szi bilisiniz galii.
Her şehirde her kasabada bu böyle hatta yurt dışında ki diyanet ve başka camilerde de aynı imiş gerek mahalle aralarında ki cami de
gerek kasabalarda ki camilerde köylerde hec fark etmez minareler işıkları mahyalar ışıl ışıl cemat cogalmış ortalık yaz sıcagına ve 17 saat aşan sürede insanlar huzura ilahi farz olan oruca niyet etmişler allah kabul etsin inşallah.
Ya tarlada sıcak altında tırpan sallayan capa yapan inşatlarda ter döken ,ya da yerin metrelerce altında maden ocaklarında alın teri ile calışan işciler,yada sıcak yollarda insanların huzur güven icin asayiş berkemal deyen güvenlik kuvetlerimizin cefakar evlatlarına.
Her daim yirmi dört seet saglık hizmeti sunan adeta beş yıldızlı otel gibi tertemiz hastanelerde görev yapan dottor hemşire saglık personeline de selam olsun her daim yaban ellerinde vatan hasreti ile yanan gurbet guşlarına da burdan selam olsun .
Haydi dostlar bu hafta da ilim uşak köyum kırkadan havalar gündüzleri sıcak geceleri püfür pükür esen murat dagından gelen buz gibi hava ile kışlık ceketlerle camiye koşan elver cakalın ramazan davulu ile huşu icinde kalkış yapan mis gibi mevlit yemekleri ile cami altı ve bahcesinde beş on dakika geleneksel pazar iftarları ile adeta farklı bir huzur icinde ırmazana tüm köy olarak birlik beraberlik icinde devam eden ve daha nice ramazanlara deyip en derşn selam saygılar bizden olsun haftaya görüşmek dilegi  ile salıcakla kalın galii.

Üstadımmmmmmm.




   
2016-06-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 3 yorum
Dilek Hantekin
2016-06-17 12:29:38    ip: 85.100.6.1???
Ramazan ayı ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Rabbim herkezin oruçlarını ve dualarını kabul etsin. Malesef eski ramazanlar yok.çocukluğumuzdaki ramazan ayını çok özlüyorum. Ramazan ayınız mubarek olsun.
.......................................................................................................................................................................
Dilek Hantekin
2016-06-17 12:29:34    ip: 85.100.6.1???
Ramazan ayı ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Rabbim herkezin oruçlarını ve dualarını kabul etsin. Malesef eski ramazanlar yok.çocukluğumuzdaki ramazan ayını çok özlüyorum. Ramazan ayınız mubarek olsun.
.......................................................................................................................................................................
NURİ AKGÜN
2016-06-15 15:14:55    ip: 151.250.16???
MÜBAREK RAMAZAN AYINI ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ.HERKESE HAYIRLI RAMAZANLAR.HERKESİN ORUCUNU ALLAH KABUL ETSİN .BU MÜBAREK AYLARA ULAŞAMAYAN MERHUMLARIN RUHU ŞAD OLSUN. ALLAH MEKANLARINI CENNET EYLESİN.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları
- Ramazan bayramı hayırlı olsun köylümmm...