Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 23 Ağustos 2016
Mahmut ALINAK
Mahmut ALINAK kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Türkiye ve Kürdistan'ın Muhammet Ali Clay'ı
Çeşitli halklardan oluşan Türkiye ve Kürdistan emekçilerinin siyasal ve ekonomik sorunlarının kanla bastırılmaya çalışıldığı bugünlerde, ünlü boksör Muhammet Ali Clay'ın ölümü tüm dünyada haklı bir yankı yarattı. 

 Ringler bugüne kadar pek çok ağır sıklet boks şampiyonunu ağırladı ama hiçbiri Muhammet Ali Clay gibi efsaneleşmedi. Muhammet Ali'yi zihinlere kazıyan ve dünya semalarında yıldızlaştıran olay, Vietnam Savaşı'na karşı giriştiği isyandı. Devlet onu Vietnam'da savaşmaya göndermek istemiş, fakat o, Vietnam işgaline karşı çıkarak, "Vietnam halkının bana bir zararı yok, orada savaşmaya gitmeyeceğim,"diyerek askere gitmeyi reddetmişti. Devlet Muhammet Ali'nin askere gitmemesini "vicdani ret" olarak kabul etmiş ve onu hapse atmamıştı.

 Yani Tayyip Erdoğan'ın cenaze törenine katılmak için binlerce kilometrelik bir yolu teperek Amerika'ya kadar gittiği Muhammet Ali Clay, Vietnam işgaline ve orada sürdürülen kanlı savaşa karşı çıkan bir "asiydi!"

 Tayyip Erdoğan işgale ve haksız savaşa bayrak açan Muhammet Ali'nin cenaze töreninde konuşmak için ricacı olmuş ama aile buna izin vermemişti.

 Şimdi herkes elini vicdanına koysun ve şu soruya cevap versin: Türkiye veya Kürdistan'da bir Muhammet Ali Clay çıkıp, "Kürdistan halklarının bana bir zararı yok, bu nedenle orada savaşmaya ve ölmeye gitmeyeceğim, kim bu haksız savaşı çıkardıysa onların çocukları gitsin,"derse acaba başına neler gelir?

 Siz ne düşünürsünüz bilmem, ama ben şundan çok eminim: O genç insan aklını ve vicdanını kaybetmiş çevrelerin hışmına uğrar ve linç edilir. "Vatan haini" diye ya kafasına kurşun sıkılır veya hapishanelerde çürütülür. Bu meşum iş de "vatanda" dikili tek bir ağacı olmayan kandırılmış tetikçilere yaptırılır 

 İnsan olmak için ilk şart dürüst olmaktır. Bukalemun gibi yere ve zamana göre değişenler dürüst değildir, bu nedenle insan olamazlar.

[email protected]
   
2016-06-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Halkın güme giden gündemi...
- İnsanlar, Koyunlar ve Kırlangıçlar