Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Haziran 2016
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Sanal Alem
SANAL ÂLEM!

Günümüzün gerçeklerindendir, bilgisayar, cep telefonları ve internet. Bilgisayarın, internetin olmadığı mekan yok! Hatta o kadar ki, internetin, cebin olmaması bir eksiklik(!) gibi! Öyle bir durumdayız ki, ekmek, su kadara önem veriyoruz ona!   İnterneti doğru kullanın, cehenneminize odun taşımayın.. ! Zira; günahlar da, sevaplar da artık bir "tık" mesafede.....

Elimiz yanmasın. Face book arkadaşlıkları, internette tanışıklıklar, hatta internet evlilikleri! Yediklerimiz, yaptıklarımız, gezdiklerimiz, söylediklerimiz, söylemediklerimiz...açtığımız zaman, ne kadar değişik ve ne kadar sanal ve yalan ifadelerle karşılaşıyoruz!

Bana ne senin ne yediğin? Nereye gittiğin? Adı geçenler, doğru paylaşıma hasredildiği zaman en iyi bir iş yapmış olmaz mıyız? Bıçak; ekmek kesersek yararlı, adam öldürürsek zararlı olur. Eğer duyguların, düşüncelerin, fikirlerin, projelerin, insanlık ve ülke için yararlı olanlar varsa, bunların paylaşımı doğrudur! Mesela; şiirlerin, fikir yazıların, kitapların, yurdumuzu tanıtan bilgilerin ve görsellerin, tarihi, edebi, kültürel, sanatsal... eserlerin, diğerleriyle paylaşılması gerekir. 

İnternet ve cepler bilhassa akıllı telefonlar çıktıktan sonra; misafirliklerin tadı kaçtı! Eve misafir gelse veya misafirliğe gitsek, herkesin eli ve gözü cebinde! Kimsenin, kimsenin yüzüne baktığı yok! Otobüse biniyorsunuz herkes cebiyle meşgul! Dolmuşta gidiyorsunuz, kimse etrafa bakmıyor, bakamıyor! Tramvaydasınız, yanınıza, yaşlı, hamile, eli eşyalı, ayakta duramayacak kadar düşkün birileri geliyor, oğlumuz ve kızımızın gözü, yanındaki insanı görmüyor, göremiyor! Nasıl görsün ki; çok meşgul!  

 Hacı amcamız, gencimiz, yaşlımız... o kadar çok beyinlerini yoruyorlar ki! İnternete, cebe harcadıkları zamanı kitap okumaya, ilmi ve kültürel bir konuyu okuyup araştırmaya ayırsalar daha sevaplı iş yapmış olurlar! 

Camide namaz kılıyoruz; hacı amcanın cebi çalıyor! Hem de ne ses! Türkü desen türkü değil, şarkı desen şarkı değil! İlahi desen ilahi değil! Hepsi bir kenara, camiye girerken cepleri kapatın diyor görevliler! Duyan var mı? Namazın huşuu bozuluyor, yanılmalara sebep oluyor! Görevlilerin; 'camiye girerken cep telefonlarını kapatın' demesi gerekir mi? Namaza gelen insanın bunları düşünmesi gerekmez mi? Neredesin iz'an?

Sadece camiye gelenlerin cebinin çalması değil, namaz aralarında yani, sünnet namazdan, farz namaza geçerken, tespih duaları esnasında, adamın elinde cep, durmadan ona bakıyor! Dahasını söyleyeyim mi, dua esnasında bile cebiyle meşgul olanları gördüm! Bir eli duada, bir eli cepte! Bu dua kabul olur mu sizce? 'Sizin duanız olmasa, Allah size ne diye değer versin?' 

Kürsüde vaiz vaaz ediyor; bizim beyimiz, ceple meşgul! Vaazı dinlemek, vaizin dediklerinden yararlanmak ne mümkün! Vaiz niçin konuşur? Kime konuşur? Elbette cemaate! Pekala cemaat dinlemese, vaizin konuşmasının anlamı olur mu?  

Abbasi Halifesi Harun Reşit, Behlül'e;

'-Behlül, camiye git, akşam namazında namaz kılanları saraya getir ziyafet vereceğim' diyor.

Behlül, caminin kapısına duruyor;

'hoca, namazda ne okudu?' diye soruyor, bilen yok. Cemaatin çoğundan bilgi gelmiyor! Sadece birisi hariç. Alıp, onu götürüyor Harun Reşit'in yanına.

Harun Reşit;

'Behlül, bu ne hal? Ben sana bir kişi mi getir, dedim' diyor.

Behlül;

'hayır, namaz kılanları getir' dedin. Ben de bu adamı getirdim. Sadece bu, namaz kılıyordu' cevabını veriyor!    

Âkif'in; 'medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar' sözü bu mu yoksa? Nedense her şeyi sulandırmayı, her şeyde haddi aşmayı seviyoruz! Pekiyi buna, 'edep ya hu' desek çok ağır mı olur? 

 


   
2016-06-16
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları