Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Ekim 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Öldürülen İlk Bilim Adamı: Orhan Yavuz
15 Haziran 1977 tarihi pırıl pırıl, aydın bir bilim adamının, Doç. Dr. Orhan Yavuz'un okul yolunda bıçaklanarak öldürüldüğü günün 39. yıl dönümüdür.

Orhan Yavuz, 1941 yılında Sarıkamış Yeniköy'de orta halli bir babanın oğlu olarak dünyaya gelir. 4 erkek, 3 kız kardeşi daha vardır.

Yeniköy İlkokulunu bitirince Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu ( Eski adıyla Cilavuz Öğretmen Okulu) sınavlarına girer.

Sınavda büyük başarı göstererek okulda okumaya hak kazanır.

Cilavuz Öğretmen Okulu 3. Sınıfında okuyorken babası köyde kavga yapan iki komşusunu ayırmaya çalışırken başına isabet eden bir taşla ölür.

Şahit ifadelerine göre suç, kavga yapanlardan birine yüklenir.

Henüz 15 yaşında olan Orhan Yavuz, ailesinin tüm yükünü sırtlamaya başlar.

En kötü günlerinde amcası Yusuf Yavuz ve babamın büyük desteğini görür. Çiftçilik yapılan köyümüzde yazın tarlada, çayırda çalışır. Kışın okuluna devam eder. Çok zeki ve çalışkan bir öğrenci olduğundan, okul ikincisi olarak Ankara yüksek Öğretmen Okuluna gönderilir. Burada kimya bölümüne geçer. Bir dönem Erzurum'da Kimya öğretmeni olarak çalıştıktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Kimya Bölümü'ne asistan olarak göreve başlar.

Her gün kendi otomobiliyle kampüse giderken 15 Haziran 1977 sabahı, arkadaşı araştırma görevlisi Hasan Çivi'nin daveti üzerine Çivi'nin otomobiline biner.

Okul yolunda saat 08,00 sıralarında ağaçlıklı bir yerde bıçaklanarak öldürülür.

Öldürüldüğü saat öğrencilerin en kalabalık olduğu bir saat, yer ise öğrenci yurtlarına yaklaşık 250 metre uzaklıktadır.

Bıçaklayan katil kalbine sapladığı bıçağı vida gibi bükerek kalbinin işlevini sona erdirir.

Bazı görgü tanıkları, katilin elini kolunu sallaya sallaya öğrenci yurtlarına kaçtığı şeklindedir.

İlk öldürülen bilim adamıdır ve Hasan Çivi'nin olaydaki rolünün ne olduğu öğrenilemez.

Orhan Yavuz'un öldürüldüğü gün Manisa Merkez Demirciköy'deydim. Radyodan ölüm haberi birinci haber olarak verildi.

Emniyetin kayıtlarına göre 8 kişi katil zanlısı olarak belirlenir. Cinayetle ilgili tüm sanıklar delil yetersizliğinden beraat edince bu olay da faili meçhul olarak kalır.

Orhan Yavuz'u öldürmekten tutuklanan Ziraat Fakültesi Öğrencisi Cezayir Baysal serbest bırakıldıktan bir süre sonra kayıplara karışır.

Dava dosyası Erzincan 3. Ordu Sıkıyönetim Mahkemesi'ne gönderilir. Bu mahkemenin yaptığı araştırma ve soruşturmaya göre Cezayir Baysal'ın katil zanlısı olduğu belirlenir.

Eşi Şaziye Yavuz'un söylediği gibi ' Eşim Orhan Yavuz 1977'de öldürüldü. Ama o da unutulup gitti' diyerek eşinin faili meçhul bir cinayete kurban gittiğini haykırır.

Orhan Yavuz, hayatı tırnaklarıyla kazarak yaşadı ve doçentlik makamına geldi.

İyilik yapmadığı kimse neredeyse yoktu.

Orhan Yavuz, komşumuzdu. Komşudan ziyade ailemizin bir ferdi gibiydi. Çayırlarımız ortaktı. Çayırları birlikte biçiyor, otları toplayıp köye taşıyorduk. En az bir kilometre uzaklıktaki pınardan bidonla su getirip tek tek çalışanlara dağıtacak kadar alçak gönüllüydü. 1963 yılında ilkokulu bitirmiş, öğretmen okulu sınavlarına hazırlanıyorduk. ' Her akşam bize geleceksiniz ve size ders çalıştıracağım. Devamsızlık istemiyorum' talimatıyla birlikte her akşam evlerine gidiyor saatlerce ders çalışırdık.

Çoğu zaman işten yorgun argın gelir elbiselerini bile değiştirmeden derse başlardı.

Tarla sürerken pulluğun bıçağını kıran dayısı elbisesini değiştirmeye fırsat bulamadan pulluk bıçağı almak için Erzurum'a gider. Bıçağı aldıktan sonra yeğenini görmek için üniversiteye gider. Orhan Yavuz'a, dışarıda görüşmek için haber gönderir. Dayısının kapıda beklediğini gören Orhan Yavuz, kapıya kadar gelir, dayısının koluna girer, fakülteye kadar götürüp tüm arkadaşlarına tanıtır. Aile fertlerine bu kadar bağlıdır.

Öldürüleceği malum olmuş gibi köyümüze ve komşu köyleri ziyaret eder, tanıdıklarının hepsine sevdiği yemekleri pişirmelerini söyler.

Pişirilen yemeklerden tadan Yavuz, herkesten helallik alır.

Yeniköylüler kendisini unutmaz, ilk ve ortaokullarına ' Orhan Yavuz' ismini verirler.

Allah rahmet etsin.

Kalın sağlıcakla.

Gürbüz Battal

 

    
2016-06-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 4 yorum
Gürbüz Battal
2016-06-18 10:32:44    ip: 78.175.82.???
Değerli kardeşim ilgi ve iltifatların için teşekkür ederim. Sizin de bizden aşağı kalır tarafınız yoktu. Genç yaşta yitirdiğimiz Orhan abiye tekrar Allah'tan rahmet diliyorum. Mehmet bey, duygularınızı aynen paylaşıyorum.. Mekanı cennet olsun.
.......................................................................................................................................................................
Adnan Özdemir
2016-06-17 19:57:22    ip: 188.57.158???
Sevgili Hocam; Orhan Yavuz hocamızı ne güzel anlaşmışsınız kaleminize ve yüreğinize sağlık, ben yazınızı okurken çok duygulandım. Orhan abi ve sizin ailenizi'de hep örnek almak istemişimdir, kısmende olsa başardığımı sanıyorum. Biz çocukken sizin ailenize çok imreniyorduk,bizlere iyi birer örnek oldunuz, hele çayırda, dağın başında, suyun sınırlı olması dolayısıyla namaz vakitlerini takip etmeniz beni çok etkilemiştir.Allah hayırlı ömürler versin.Ellerininden öper saygılarımı sunarım.
.......................................................................................................................................................................
mehmet
2016-06-17 18:45:35    ip: 151.135.11???
Onun iyi bi insan oldugunu yazmaya kalemler bile yetersizkalir mekani cennet olsun
.......................................................................................................................................................................
mehmet
2016-06-17 18:45:34    ip: 151.135.11???
Onun iyi bi insan oldugunu yazmaya kalemler bile yetersizkalir mekani cennet olsun
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları