Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Ağustos 2016
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Köy hayatına özlem mi? He galii...
Merhaba. haziran ayının pastırma sıcaklarından ve bi de Ramazan ayının tam da ortasına yakın galii tam da ordan merhaba.
Hayat ne sıcak dinler ne gam ne tasa hayat her şekilde devam ediyor.
Bakın dünya futbolun kalbi avrupa şampiyonası mühtiş bi hızla devam ediyor,tabi seyreden icin, yoksa bizim gibi futbodan sogumuş laa ne oldu türkiyenin macı va mıydı ,gibi bi dünyadan haber insanlar icin hec fark etmez.
İbrammm hocammm orucla kac olduuu.
Onu gectiii.
Yani ücte biri gecmiş vayyy beee.
Mevlitler başlayo biliyon mu,deyo imam efendi.
Yok habarım yok ne zaman .
Aha bu pazar  başlayacak  hayırlısı ile.
Gözel gözel.
Köy yerinde cami avlusunda ve cami altında yemek hane de ve cınarların altında cok güzel oluyor,hele az da püfür püfür rüzgar esiverise, deme galii,eh ima ibramm efendide maşşşalla şark büllbülü misali döktürüyo galii mangır peşin yaaa.
Agzına yüregine saglık sesi bilgisi mütevazılıgı tam opn numara gallii yok bi da taklidi felan..
İşte biz böyle köy hali takılam duram millet elektirek faturalarına zam gelmiş deyola.
Yok emeklilere 900 gayme promosyon varmışş.
Valla inanmaammm.
Aslçı yoktur a,aaaaa.
Gatiyen hep deyola da nerde.
İşciye bile secim önü zamı geri alıyola .
Bunla garibe işciye zam felan vermezler.
Dikkat dikattttt .
Köy meydanına canlı tavuk gemi,ştirr,tanesi 15 gaymeden secmece .
Dikkat dikkat köy meydanına canlı tavuk gamiştirr,tanesi 15 tl gayme hade kalmıyooo.

Dayııı caminin minaresine yeni, takılan ışıklar ne güzel olmuşşş.
Hee he cok güzel de kac gaymeye oldu biliyonmuu.
Tamam tamam sormadıkkk.
Allah allahhh.
Bunlarda burnundan konuşuyo galiii.
Olur  böyle şeylerrr.
İşte böyle köy hayatı hafta sonları gelen şehirli yeni yetme köylülerle  şenleniz deaa yazlıkcıların böyük şehirlerden bir ay iki aylık veya hafta sonları geldikleri  gibi.
Kimi ögretmen kimi işci kimi emekli kmi de istanbul izmirden gelen ankaradan gelen bir sürü köy sevdalısı her hafta  eve yakın bag bahce edip bir kac meyve dikip ve bir iki karık dometes biber,pırasa patlıcan marul fasulye gibi bi bahcede olması  gereken her ne varsa etmeye calışır,bazen eşi ve cocukları ile gelnir bazen erkekler tek başına gelir,akşama kadar calışır yer icer iki dört der geri gider,kimisi işi gücü rahatsa veya emekli ise haftanın beş günü köyde  iki günü de şehirde alışveriş veya fatura ödemeye deyip gelip gider kah köylü kah şeyirli netcen galii.

Eeee okullar da tatil oldu demii.
Köy hayatı demek şehir hayatı demek genel olarak aile demek. gelenekleri kültürleri yaşatmak demektir.
Aile Toplumun Özüdür.
Onu yıptratmaya yönelen her şey.  
Toplumunda yıpratılmasına  yönelmiş demektir.
Kim demiş demii.Samual Burter.Ö,18.06.1902.de demişş.
Günümüzde ilerlemiş toplumlarda kökleşmiş aile şirketleri hep başarılı olmuşlardır kök salmışlardır ulu bir cınar gibi.
İşte kültür de böyle bir şey.
İnsanlar cocuklugunda gecirdigi ev hayatı köy hayatı,her neyse bi kasaba hayatı veya kocamannn şehirlerde gözünü acmış veya şehirlerin varoşlarınada dogup büyümüş insanlar hec fark etmez insan güzel ve iyi olanı kendisi icin ve ailesi icin gecmişte yaşadıgı veya ailesi,nin yaşadıgı köhne yıkık harap haldeki virane evleri yıllar sonra da olsa burda dedem gil şöyle şöyle yaşamış deyip hatıraların ugruna dönüpbag bahce ediyor tekrar torpakla ugraşıp sitres atmanın topraktaki sinerji alıp paylaşmayı tertemiz dogayı solumayı nefes almayı her şeyin dogal bir yaşam icinde sinek karınca tavuk inekler koyunlar tezek köpek,kırlangıclar,yaban bülbüllerin sesi koy hayatının degişmez yaşlı cınarların az duyan az gören gözleri olup kulakları olup onlarla eskileri yad etmek hatıralara dalmak hal hatırı az sotulan kıyı köşelerde unutulmuya yüz tutmuş eski edavatlar gibi duvar diplerinde kirişlerin üzerinde dertlenip onlarla eski zamanlara gidip hatıralar dinlemek illaki köy de olur illaki taze tavşan kanı demli cay köy de olur ,imam ibram efendinin yanık sesli sohbeti köyde olur,komşuların bir birine akşamlık,iftariye  olsun bi kaşık aş paylaşması köyde olur lambası yanmıyan komşuyu uyarmak köyde olur bir gün bi komşu dışarı cıkmasa yahu felancı bögün hec görünmedi deyip evin gızanlarını git olum kızım kapısını bi calın deyip hal hatır sorulan yer köy yeridir,keklik sesi dinlemek temiz bol oksijen almak kavak yellerinin kuru gibi de olsa az akmaya zorlansada derelerinde vıraklayan kurbaga seslerini,cın cın eden o böceklerin sesini anca köy de duyabilirsin,ayın öndördünde yemek zinisi gibi buyuklukte ki o muhteşem flarasan lambasının led dönüşümlü gecenin ayı,nın aydınlatıgı o maviler icinde gök gubbede ki sayısız sınırsız  yıldızları anca köy hayatının o sadelinde  görürsün, sakin sakin köy cematinin  bir ikisinin ve aylakcı takım deyip durulan daha namaza başlamamış yetişkinleri ile koyu siyaset veya futbol yarenligi veya ekinler nasıl  kırlarda deyip kimi nohutlar hastalık varmış yok yok yarın veterinerler gelecekmiş şap hastalıgı icin tüm yurtta aşı kampanyası varmış deyip caylar gelsin imam ibram efendi maden suyu olsun deyip.
Len olum kalkın gali seeet 12 gecti az sonra temşit davulu cıkcek haden galiii.
Dayııı senin ekinleri domuzlar mahvetmişşş.
Nerde ki koru da daki üc dönüm yer var ya  orayı .
Yokk ya şaka demiii.
Yok ya  valla deel cok zarar vermişler.
Haden gidem bi bakam .
Tüfekleri alam  el feneri alam..
İşte dostlar böyle.
Gece seet terafiden sonra 12 olmuş cay sohbet ekin dikim derken köy hayatı böyle.
İlim uşak tan köyum kırkadan serin geceleri,sıcak kavurucu gündüzleri ile mis gibi havası ile bu hafta da bu kadar dostlar en temiz duygu ve selamlar sagılar bizim buralardan olsun kocaman şehrin  cileli trafigi angaranın şamatalı siyasi hası dokunur gelin bizim köye,veya kendi, köyunuze bu bayramda olsun gidin eski hatıraları yad edin gecmişe göcmüş atalarınıza dua edin.salıcakla kalın haftaya görüşmek umudu ile.


Üstadımmmmmmm.

   
2016-06-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Ramazan bayramı hayırlı olsun köylümmm...